Čo tu predvádza Fico, je len nechutná snaha prekrytia káuz, tvrdí poslankyňa Kiššová

Jana Kiššová
Jana Kiššová. Foto: archívne, SITA.

BRATISLAVA 13. februára (WebNoviny.sk) – To, čo tu predvádza premiér Robert Fico (Smer-SD), nie je nič iné, len nechutná snaha prekrytia káuz, ktoré sa na nás valia. Povedala to na utorňajšej tlačovej besede poslankyňa NR SR za stranu Sloboda a Solidarita Jana Kiššová.

Liberáli reagovali na vyhlásenia Fica na ich adresu, ktorý v utorok vyhlásil, že Sloboda a Solidarita je vážnym ohrozením pre princípy demokracie na Slovensku. „Je nechutné, že takéto obvinenia prináša človek, ktorý býva v byte daňového podvodníka, silovo obsadil všetky pozície v štáte.

Tento človek nás má školiť o demokracii? Človek, ktorého strana nie je založená na žiadnej ideológii, ale vybudoval ju s jedinou DNA – šliapať po demokracii na každom jednom kroku,“ povedala podpredsedníčka strany Jana Kišová s tým, že Fico svojimi ľuďmi obsadil generálnu prokuratúru, súdy, kontrolné orgány.

Smer-SD je podľa Blahovej ideovo prázdny

Predsedníčka poslaneckého klubu SaS Natália Blahová je presvedčená o tom, že Smer-SD je ideovo vyprázdnený, nemá čo priniesť.

„Vnášajú do spoločnosti len konflikt. Útoky považujeme za dobrý signál, že Smer vidí, že ich čas sa blíži ku koncu vládnutia. Smeru preferencie klesajú a SaS stúpajú, to je jediný dôvod smiešneho výstupu Roberta Fica,“ uviedla a dodala, že sa nezmohol na viac, len vytiahnuť roky starý vyriešený prípad exministra Ľubomíra Galka.

„Kauza Gorila, Bašternák, ceny energií sú skutočným ohrozením demokracie na Slovensku,“ podotkla. Podľa nej má SaS priority založené na demokratických princípoch. „Na rozdiel od Smeru sme pripravení viesť krajinu k demokratickým hodnotám,“ dodala Blahová.

Údajná nahrávka usvedčujúca Lučanského

Podpredsedníčka parlamentu Lucia Ďuriš Nicholsonová (SaS) sa obracia na ministra vnútra Roberta Kaliňáka (Smer-SD), na Generálnu prokuratúru SR a na orgány činné v trestnom konaní s podozrením z porušenia povinnosti policajta, riaditeľa inšpekcie ministerstva vnútra Milana Lučanského.

Ako uviedla v utorok  na tlačovej besede, má k dispozícií listy a nahrávky ako dôkazy na Lučanského, ktorý mal údajne nezákonným spôsobom nadobudnúť apartmán na Floride a podieľať sa na vydieraní podnikateľov z okolia Žiliny.

„Mne prináleží to odstúpiť orgánom činným v trestnom konaní,“ uviedla. Informáciu o podozrení z trestnej činnosti vydierania a zneužívania právomoci verejného činiteľa odstúpila aj Generálnej prokuratúre SR. Dodala, že SaS je rizikom Smeru-SD, Fica a Kaliňáka. Dnes sme podľa nej videli Fica ako „unaveného a vystrašeného“ politika.

Zastavené trestné oznámenie

Podpredseda SaS Ľubomír Galko uviedol, že iba dôstojníci Vojenského spravodajstva SR môžu povedať, prečo a ako odpočúvali.

Dôstojníci podľa jeho slov vypovedali, že on nedal žiadny pokyn a vždy konali autonómne. „Trestné stíhanie bolo zastavené. V uznesení je napísané, že všetci dôstojníci vypovedali, že ja som nedal ani jeden pokyn na nasadenie nejakého informačného technického prostriedku,“ povedal Galko.

Podľa Galka kauzu odpočúvania vyberie Smer vtedy, keď potrebuje niečo prekryť. Osoby Galka sa kauza odpočúvania podľa Blahovej už vôbec netýka. Pre Galka je kľúčové, že bolo zastavené trestné oznámenie o odpočúvaní novinárov.

Dva alternatívne návrhy

Podľa utorňajších vyhlásení Fica je neakceptovateľné najmä správanie sa dnešného poslanca NR SR za SaS Ľubomíra Galka počas jeho šéfovania v rezorte obrany.

„Za ministrovania pána Galka boli odpočúvaní novinári, sekretárky či vodiči nákladných áut len preto, aby sa získali informácie a ich názory na stranu Sloboda a Solidarita. To je vážnym ohrozením demokratických princípov v našej krajine,“ uviedol Fico.

„Ak bude mať príležitosť táto strana vládnuť, nemám žiadne pochybnosti o tom, že nebudú váhať zneužívať moc na získanie potrebných informácií. Odpočúvanie, nazeranie do súkromných účtov či limitovanie politickej opozície sú nástroje, ktoré SaS už využila a nebude váhať ich použiť znovu,“ doplnil premiér.

Poslanci NR SR sa budú v stredu zaoberať údajným zneužívaním vojenského obranného spravodajstva v prospech strany Sloboda a Solidarita v období pôsobenia Ľubomíra Galka vo funkcii ministra obrany v stredu o 14. hodine.

Podľa informácií agentúry SITA má koalícia pri tomto rokovaní pripravené dva alternatívne návrhy. Buď má padnúť návrh na odvolanie Galka z funkcie predsedu parlamentného výboru na kontrolu činnosti NBÚ, alebo má NR SR schváliť výzvu, aby Galko odstúpil sám.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jana KiššováĽubomír GalkoLucia Ďuriš NicholsonováMilan LučanskýNatália BlahováRobert FicoRobert Kaliňák
Firmy a inštitúcie GP Generálna prokuratúra SRMV Ministerstvo vnútra SRSaS Sloboda a Solidarita