Corgoň liga - 30. kolo - sobota - súhrn

Bez názvu

BRATISLAVA 1. mája (WEBNOVINY) –

MFK Košice – MFK Ružomberok 2:0 (1:0)

Gól: 41. Milinkovič, 55. J. Novák, ŽK: 45. Ďubek (Ružomberok), rozhodovali: Hracho – Cuninka, Poláček, 1200 divákov

Košičania napokon urobili ďalší dôležitý krok k záchrane, hoci v prvej polhodine to na tri body pre domácich zďaleka nevyzeralo. Ružomberčania si totiž na ihrisku lepšie rozumeli a najmä hlavičky Hofericu a De Salesa priam volali po góle. V 19. min Piščurova strela spoza šestnástky preletela tesne pri žrdi. Východniari sa prvý raz vážnejšie dostali k zakončeniu v 25. min, ale Novákova strela z pravej strany Hrdličku neprekvapila. V 33. min Cicman spálil neuveriteľnú šancu, keď po rohu najprv hlavičkoval do žrde, nabehol si na odrazenú loptu a z troch krokov nepochopiteľne netrafil prázdnu bránku. O tri minúty neskôr mali svoju najväčšiu šancu hostia, keď si na dlhú loptu šikovne nabehol Zošák a postupoval sám na Lópeza, ale namiesto strely hľadal voľného De Salesa a Djokovič sa stihol včas vrátiť. O dve minúty po Hofericovom centri zostal úplne voľný Ďubek, no „z prvej“ mieril nepresne. Štyri minúty pred prestávkou domáci potrestali zahadzovanie šancí Ružomberčanov, keď po pravom krídle unikol Novák a jeho prízemný center Milinkovič v páde poslal do bránky.

Po prestávke sa hostia snažili zmazať jednogólové manko, Piščurova hlavička však skončila v rukách Lópeza a De Salesovu strelu domáci gólman na dvakrát kryl. Úsilie Ružomberčanov definitívne zmrazil Novák, keď ho krásne vysunul Megias. Košický útočník svoje sólo nekompromisne zakončil – 2:0. V 72. min zaujala Stoetenova strela z priameho kopu, ktorá presvišťala popri šibenici bránky Ružomberka. Hostia sa potom v zúfalom tlaku spoliehali na nakopávané lopty, ale Piščur nemal popri košických stopéroch žiadnu šancu. Jasnú príležitosť si Ružomberčania už nevypracovali.

Goran Milojevič (tréner Košíc): „Zvíťazili sme v ďalšom dôležitom zápase. Úvodnú polhodinu bol Ružomberok lepším tímom, my sme však strelili prvý gól a nakoniec sme zdolali veľmi kvalitný výber. Teraz sa pre nás začína tá pravá súťaž.“

František Straka (tréner Ružomberka): „Som sklamaný. Bol to zápas, aké sa len tak nevidia. Ak by sme v prvom polčase zo štyroch ´tutových´ šancí premenili čo i len dve, tak by sa stretnutie vyvíjalo úplne inak. Inkasovali sme však gól a keď sme sa chceli rozbehnúť, vzápätí sme dostali druhý úder.“

FK Senica – FK Dukla Banská Bystrica 2:1 (1:0)

Góly: 45.+ A. Hesek, 64. Piroska (z pok. kopu) – 60. Uškovič, ŽK: 24. I. Belák, 45. Homola, 57. Vlasko, 57. Piroska – 45. M. Pančík ml., 53. Považanec, 57. Uškovič, 85. Pich, ČK: 69. Homola (Senica) po druhej ŽK, rozhodovali: Trutz – R. Sluk, Benko, 1360 divákov

Záhoráci po viacerých zlých výsledkoch chceli konečne potvrdiť výkonom i výsledkom nápravu. Od začiatku pôsobili futbalovejšie hostia spod Urpína, domáci sa pokúšali odpovedať bojovnosťou a keďže obe mužstvá chceli hrať otvorený futbal, diváci sa mali na čo pozerať. Už v 2. min vystrašil domácich hosťujúci Považanec, no hlavou mieril vedľa. Ten istý hráč bol vo veľkej príležitosti v 10. min. Po peknej kombinácii jeho technickú strelu zo šestnástky fantastickým zákrokom Bolek vytiahol na roh. V 17. min zákrok Považanca na Vlaska v pokutovom území hostí bol penaltový, nie však pre rozhodcu Trutza. V 20. min hosťujúci Ďuriš po narážačke zakončoval zvnútra pokutového územia do Bolekovho náručia. Na druhej strane v 22. min Piroskovu tečovanú strelu z rohu šestnástky brankár kryl. V 35. min nebezpečný hosťujúci zakončovateľ Ďuriš krížnou strelou mieril tesne vedľa ľavej žrde. Keď sa zdalo, že polčas sa skončí nerozhodným výsledkom, vyrobila obrana Banskobystričanov chybu, Piroska postupoval od polovice ihriska sám na brankára Boroša, dobiehajúceho obrancu si pekne zasekol, prihral Hesekovi, pred ktorým zostala už iba prázdna bránka – 1:0. Oba tímy museli nútene striedať – keď z hry pre zranenia odstúpili na jednej strane Merzič a na druhej strane Hučko.

Po prestávke boli lepším tímom hostia, ktorí dobre kombinovali. Pich s Gajdošom ešte gól nedali, ale v 60. min sa Uškovič po krásnej kombinácii dostal až pred Boleka a vyrovnal na 1:1. Seničania však okamžite odpovedali. Po zákroku na Pirosku v pokutovom území odpískal rozhodca Trutz penaltu a faulovaný hráč upravil na 2:1. O chvíľu mohol byť rozdiel dokonca dvojgólový: Vlasko pekne vysunul Sodjeho, ten však svoju akciu z ľavej strany zakončil iba do bočnej siete. V 69. min bol po zbytočnej druhej žltej karte vylúčený kapitán Záhorákov Homola. Od tejto chvíle si Dubnica vytvorila výraznú prevahu a dostávala sa aj do zakončenia, ale dvakrát Gajdoš a raz Pleva výborného Boleka neprekonali. V nadstavenom čase ešte spálil veľkú šancu Seničan Sodje po akcii Beláka: z otočky mieril vedľa ľavej žrde.

Radim Nečas (tréner Senice): „Pred zápasom sme mali veľké problémy so zložením zostavy, preto si víťazstvo maximálne cením. Bystrica predviedla kvalitný kombinačný futbal. Po vylúčení Homolu v druhom polčase sme boli pod obrovským tlakom, ale vďaka brankárovi Bolekovi a dobre fungujúcej obrane sme napokon zvíťazili. Musím pochváliť všetkých hráčov, ktorí boli na ihrisku. Nechali tam všetko.“

Jozef Jankech (tréner Banskej Bystrice): „Odohrali sme veľmi dobrý zápas, najmä prvých dvadsať minút. Škoda, že sme nedotiahli niektoré príležitosti do konca. Súpera podržal brankár, ktorého sme dlho nevedeli prekonať. Senicu sme prakticky vlastným gólom postavili na nohy. V druhom polčase sme hrali na jednu bránku, ale súper po vyrovnaní znova išiel do vedenia. Všetka naša snaha teda vyšla nazmar. Sedemdesiat minút sme boli lepším tímom, ale prehrali sme.“

ŠK Slovan Bratislava – MFK Dubnica 2:2 (0:1)

Gól: 69. Breznaník, 75. Saláta – 45. Gorelka, 74. P. Poliaček, ŽK: 77. Guédé – 22. Duga, 45. Gorelka, rozhodovali: Olšiak – D. Hrčka, Kubica, 1723 divákov

Slovan Bratislava začal aktívnejšie, ale boli to hostia, kto prvý raz vystrelil. Tomáš Bruško však spoza šestnástky mieril vysoko nad bránku. Prvá príležitosť „belasých“ prišla v 18. min. Individuálna akcia Jakuba Sylvestra sa však skončila iba rohovým kopom. Neskôr Bratislavčania hrozili práve zo štandardných situácií. V 21. min poslal jednu z nich Milan Ivana len do stredu bránky, v 28. a v 30. min mieril Breznaník z priamych kopov vedľa. V 33. min poslal útočník Slovana Sylvestr kolmicou do šance Mareka Kuzmu, ktorý však loptu nenamieril do siete. V 40. min sa gólom neskončila ani hlavička Martina Dobrotku. Bajza jeho dobre mierený pokus vytlačil vedľa pravej žrde. Známe „nedáš, dostaneš“ sa potvrdilo v závere prvého polčasu. Po rohu Dubnice a následnej neprehľadnej situácii sa lopta odrazila k hosťujúcemu Gorelkovi a ten poslal hostí do vedenia.

Slovan sa v druhom polčase snažil od úvodných minút o zvrat. V 59. min mieril Karim Guédé spoza šestnástky len nad bránku Bajzu. Optická prevaha hostiteľov vyústila do gólu v 69. min. Z vnútra šestnástky prekonal Bajzu tvrdou strelou ľavačkou kapitán domácich Michal Breznaník. Dubnica však čoskoro išla opäť do vedenia, keď v 74. min zblízka využil hrubú chybu defenzívy Slovana Pavol Poliaček. Považania sa z vedenia radovali len minútu. Roh Branislava Obžeru totiž usmernil v 75. min hlavou do bránky stopér Kornel Saláta. V záverečných minútach mohli víťazstvo na svoju stranu strhnúť oba tímy. To by však musel najskôr útočník Slovana Pavol Masaryk z bezprostrednej blízkosti prekonať Bajzu a v 86. min na druhej strane Hector Tubonemi sám zakončovať, lebo jeho prihrávku Poliaček nevyužil.

Štefan Horný (tréner Slovana): „Zasa sme dostali ´lacný´ gól po chybe obrany. V prvom polčase sme boli veľmi slabí v útočnej fáze. Po zmene strán došlo k oživeniu príchodmi Masaryka a Obžeru, ale víťazný efekt to neprinieslo. Za stavu 2:2 mal Masaryk predsa len šancu. Ak by ju premenil, zápas by mal zrejme iné vyústenie. Chýbajú nám góly útočníkov.“

Peter Gergely (tréner Dubnice): „Pred zápasom by som určite bod bral, ale podľa vývoja sme dva body stratili. Dvakrát sme viedli, dvakrát sme súperovi dovolili vyrovnať. Skúsenejšie mužstvo by dotiahlo takýto zápas do víťazného konca. Sme schopní hrať aj lepšie, ale dnes sme sa v prvom rade zamerali na to, aby sme dobre bránili.“

FC Spartak Trnava – MFK Petržalka 3:1 (2:1)

Góly: 3. M. Guldan, 31. Kopúnek, 71. Koro Kone – 44. F. Kiss, ŽK: 29. Mikovič, 59. Doležaj (obaja Trnava), rozhodovali: Vlk – Vorel, Vindiš, 2136 divákov

V Trnave už v 3. min zraneného Bernátha vystriedal Nascimento a domáci Guldan otvoril skóre strelou z vnútra šestnástky. V 12. min pokus Mikoviča išiel tesne vedľa pravej žrde bránky Petržalky. V ďalšom priebehu sa obe mužstvá snažili o útočný futbal, pre nepresné prihrávky sa však k zakončeniu nedostávali. Až v 31. min vybojoval Neto pri autovej čiare stratenú loptu, ideálne našiel Kopúnka a ten strelou spoza pokutového územia prekonal Jenča druhý raz. O päť minút neskôr bomba Mikoviča „knokautovala“ stopéra hostí Šedivého, ale ten sa po krátkom ošetrení vrátil na trávnik. V 41. min prudkú strelu Doležaja z priameho kopu pod brvno dokázal hosťujúci gólman vyboxovať na roh. Záver polčasu patril Petržalke, ktorá zahrávala dva rohové kopy a po druhom z nich znížil Kiss na polčasových 2:1 z pohľadu domácich.

V druhom polčase sa Trnavčania snažili pridať tretí gól a upokojiť ním dianie na ihrisku. V 51. min nevyužil dobrú príležitosť Nascimento, keď neatakovaný v šestnástke netrafil bránku. V 56. min mohli hostia vyrovnať: Čikoš prehodil Slovenčiaka, ale Doležaj odkopom včas zachránil. Krátko pred uplynutím hodiny hry dostal Doležaj zbytočnú žltú kartu, už ôsmu, a tak si dva zápasy nezahrá. Hostia sa pokúšali o vyrovnanie, ale v 71. min inkasovali po nevídanom sóle. Koro Kone prešprintoval z hĺbky vlastného poľa celú polovicu ihriska, utiekol dvom obrancom Petržalky a ponad vybiehajúceho Jenča zvýšil na napokon konečných 3:1.

Milan Malatinský (tréner Trnavy): „Mali sme výborný úvod a dali sme gól. Druhý presný zásah po polhodine hry nás upokojil, ale podobne ako v zápase so Senicou sme krátko pred prestávkou inkasovali. Aj preto bol druhý polčas z našej strany nervózny, našťastie však nasledoval famózny gól Kora a zaslúžene sme zvíťazili.“

Peter Fieber st. (tréner Petržalky): „Sme v ťažkej situácii a preto sme dnes chceli v Trnave zabodovať. Nepodarilo sa nám to, pretože v prvom polčase sme inkasovali dva ´školácke´ góly, a hoci sme pred prestávkou znížili, nepodarilo sa nám v druhej časti vyrovnať. Zápas sme si prakticky prehrali sami.“

MŠK Žilina – 1. FC Tatran Prešov 1:0 (0:0)

Gól: 54. Rilke, ŽK: 16. Lietava, 63. Jež, 64. Rilke, 77. D. Kobylík – 31. P. Katona, 63. Farbák, rozhodovali: Matúš – Kubačka, Jankovič, 4892 divákov

Žilinčania sa rozbiehali pomalšie, prvé dva rohy mali k dispozícii Prešovčania, ale Dúbravku neohrozili. V 17. min sa lopta dostala po osi Jež – Rilke až k Majtánovi, ale jeho pokus zblokoval Ščasný. Domáci ožili a o minútu po ďalšom rohu Jež z diaľky vystrelil a Mucha nedokázal loptu chytiť, ale ani Bello z dorážky skórovať do odkrytej bránky. Po ďalšom rohovom kope Žiliny sa takmer menilo skóre, ale Lietava ani Majtán loptu za Muchu nedostali. Ďalšiu šancu na gól premárnili domáci po polhodine hry, keď Mrázov center poslal Rilke namiesto do prázdnej bránky do brvna. Čoraz viac sa hralo iba na polovici Prešova, ktorý mal vďaka Gubovi šancu na brejk, ale prešovský mladík s ňou naložil veľmi zle. O chvíľu sa dostal k zakončeniu Bello, ani tentoraz však neskóroval, keď Mucha jeho pokus zneškodnil. Následne mieril domáci „legionár“ vedľa ľavej žrde.

Po prestávke sa Žilinčania opäť predstavili ako ofenzívnejší tím. Prešov bránil, ale po deviatich minútach druhého dejstva predsa kapituloval. Domáci sa po sérii prihrávok dostali do viacerých šancí, gólom sa v 54. min skončila hlavička Rilkeho, ktorému zľava nacentroval Kobylík. Žilina mala hru pod kontrolou a udržiavala si mierny náskok. Zmazať jej ho mohol Pribula, ktorý v 73. min vystrelil zo 40-tich metrov a Dúbravka musel vytlačiť loptu na brvno. Hostia v záverečnej štvrťhodine opticky hru vyrovnali, ale ich akcie spočiatku v tejto fáze neznamenali pre Dúbravku v žilinskej bránke žiadne nebezpečenstvo. V závere však mali hostia veľké šance na vyrovnanie. Papaj pri bránkovej čiare obohral Mráza a odcentroval, ale osamotený Vršajevič loptu nezasiahol. Potom hlavičkoval Hanek v šestnástke domácich iba do brvna. Žilina už víťazstvo ubránila a zvýšila svoj náskok na čele tabuľky Corgoň ligy na sedem bodov.

Pavel Hapal (tréner Žiliny): „Stretnutie bolo pre nás ťažké, pretože sme nerozhodli v prvom polčase. Mali sme na to dve tisícpercentné šance, ale nevyužili sme ich. Prešov má kompaktné tím, dobre bránil. Boli sme však väčšinu zápasu lepší a je škoda, že sme nerozhodli skôr.“

Roman Pivarník (tréner Prešova): „Musím povedať, že sme predviedli kompaktný výkon. V prvom polčase sme situácie pri brejkoch mohli riešiť lepšie, chýbala nám však odvaha kombinovať a hrať, často sme sa zbavovali lôpt. V druhom polčase sme hrali lepšie. Po Rilkeho góle sme hrali ďalej, čakali sme, že šanca príde. Pribulova strela však skončila na brvne, šťastie nám neprialo. Mrzí ma, že sme nedokázali streliť gól.“

FC Nitra – FK DAC 1904 Dunajská Streda 1:0 (1:0)

Gól: 45. T. Kóňa, ŽK: 33. J. Leško – 13. Yavarzadeh, 38. Halimi, 86. Majus, rozhodovali: Kružliak – Slyško, Chládek, 1268 divákov

Brankár Dunajskej Stredy Szamotulski musel prvý raz zasahovať až v 23. min po hlavičke Kolmokova. V 28. min sa po chybe obrany hostí mohol presadiť Rák, ale mieril tesne vedľa žrde. O dve minúty neskôr mal skvelú príležitosť Hodúr, ktorého pred brankára hostí vysunul Leško, ale ani jemu sa nepodarilo skórovať. V Nitre sa v prvom polčase hral najmä medzišestnástkový futbal, domáci i hostia sa do šancí dostávali len sporadicky. V 37. min sa snažil loptu dobehnúť Burák, ale Szamotulski výborne zasiahol. Hodúr napriahol po Valentovej prihrávke v 43. min, obranu hostí však nedokázal prestreliť. Napokon recept na gólmana hostí našiel v 45. min Kóňa, ktorý Valentov center bez prípravy poslal do svätyne hostí.

Po zmene strán Nitra pokračovala v nasadení z konca prvého polčasu. Podobne ako v predchádzajúcom dejstve sa hosťom nedarilo vypracovať si gólové šance a domácim Nitranom chýbala istota v koncovke. V 60. min sľubnú akciu predviedli Rák, Hodúr a Mikuš. Do úspešného konca sa im ju však nepodarilo dotiahnuť. V 70. min si vymenili loptu Valenta s Kaspřákom. Ten našiel voľného Hodúra, ktorý však trafil vysoko nad bránku. Po rohovom kope Yavarzadeho v 73. min hlavičkoval Marcin, ale nemieril presne. Pásku Nitry prevzal v 78. min Hodúr, keďže dovtedajší kapitán Rák musel opustiť ihrisko na nosidlách. V 90. min ešte vykresal iskierku nádeje pre hostí Nikolič prudkou strelou z 30 m, ale Hroššo sa nedal zaskočiť a tento pokus vyrazil.

Ivan Galád (tréner Nitry): „Zvíťazili sme vo štvrtom domácom zápase v rade. Vypracovali sme si veľa šancí. Hrali aj traja dorastenci, takže všetky ciele sme splnili. Škoda však, že všetky šance, ktoré sme mali, sme nevyužili.“

Kurt Garger (tréner Dunajskej Stredy): „Pre nás veľmi dôležitý zápas sme prehrali. Hrali sme príliš pasívne. V prvom polčase sme mohli dostať aj viac gólov. V druhom sme si už počínali agresívnejšie, ale na Nitru to nestačilo.“

Viac k osobe Karim GuédéKornel SalátaKurt GargerMichal BreznaníkMilan MalatinskýPavel HapalPavol MasarykŠtefan Horný