CSÁKY: Manželky bývalých kolegov zarábajú výborne

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Csáky

Prečo by sa mali občania Slovenska zúčastniť na tohtoročných voľbách do NR SR?

Veci na Slovensku idú od roku 2006 nesprávnym smerom. Znížila sa úroveň politickej kultúry. Súčasná vládna koalícia evidentne nemá na to, aby riešila sociálne a ekonomické problémy. Je tu vysoká nezamestnanosť. Štát sa zadlžuje veľmi vysokým tempom. Je to veľmi nebezpečné. Vidíme, že akým spôsobom komunikujú, hádajú sa strany vládnej koalície. Táto koalícia sa evidentne vyčerpala. Z toho všetkého mi vyjde, že Slovensko potrebuje zmenu.

Prečo by občania mali voliť Vašu stranu?

SMK dokázala v dvoch vládach, že vie byť stabilizujúcim faktorom aj v ťažkých situáciách. SMK dokázala, že je zodpovedná strana. SMK má výborné kontakty všade v Európe. SMK bola pri tom, keď Slovensko vstúpilo do NATO a EÚ. SMK môže veľa urobiť aj medzi Slovenskom a Maďarskom. SMK je bezpochyby demokratická strana. SMK by sa neznížila k nekultúrnostiam ako niektoré súčasné vládne strany.

Ktorým heslom sa ako politik riadite?

Byť zodpovedný a korektný ku svojim voličom.

Čo považujete za najväčšiu prednosť Slovenska?

Geopolitickú polohu, relatívne vysokú spoločenskú dynamiku. Za výhodu považujem aj multietnický charakter slovenskej spoločnosti, pričom vidím, že pre niektorých je to záťaž.

Prečo je to tak?

Keď sa pozriete na nositeľov Nobelovej ceny, sú prevažne z USA, ale až na niektoré výnimky sa tam nenarodili. Človek v multikultúrnom prostredí je kreatívnejší, otvorenejší, hľadá intenzívnejšie pravdy. Hľadá intenzívnejšie riešenia. Väčšinou ich aj nájde. Multikultúrne prostredie obohacuje.

Čo považujete za momentálne najväčší problém, ktorý trápi občanov Slovenska?

Sociálna situácia, ekonomická situácia, strata zamestnania, alebo obavy zo straty zamestnania. Nekultúrnosť politickej scény.

Ste za obmedzenie poslaneckej imunity tak, aby sa vzťahovala iba na hlasovanie a výroky v NR SR?

SMK vždy hlasovala za návrhy na obmedzenie poslaneckej imunity. Lenže vidím, že s poslaneckou imunitou sa hrá neférová hra. Prídu ľudia, ktorí hlásajú zúženie imunity a potom za to nehlasujú, alebo dajú pozmeňovacie návrhy, ktoré znemožňujú prvotné predsavzatia. Keďže sa momentálne zdá, že nemáme na lepšie riešenie, nechajme situáciu, ktorá tu je. SMK to iniciovať nebude. Nebudeme sa ani zúčastňovať nevkusných politických hier v tejto oblasti.

Uvádzate, resp. uvediete vo Vašom majetkovom priznaní údaje do najmenších podrobností, aj nad rámec zákonnej úpravy?

Napísal som koľko peňazí mám na účte, čo nevyžaduje zákon. Inak nemám, čo veľmi uvádzať. Mám súkromné auto, Fiat Marea, z roku 1999. Mám štvorizbový byt v Bratislave. Zdedil som po otcovi starý rodinný dom a nejakú pôdu v rodnej obci.

Juh Slovenska akoby bol infraštruktúrou odblokovávaný od severu. Zo Žiliny do Štúrova nie je kilometricky tak ďaleko, ako trvá samotná cesta. Štúrovo nemá ani najlepšie spojenie s Bratislavou. Je to úmysel, alebo náhoda?

V bývalom režime platil nepísaný úzus, že pod hranicu z roku 1938 sa nedávali žiadne veľké investície. Teda infraštruktúra, továrne, alebo ďalšie ekonomicky dôležité objekty. Zdá sa, že v hlavách niektorých postsúdruhov je táto myšlienka stále živá. Nie som zástancom toho, aby sme postavili jednotlivé regióny proti sebe. Aj počas Ficovej vlády a predtým Mečiarovych vlád južné Slovensko bolo negatívne diskriminované. Preto SMK sa hlási k tomu, že sa považujeme aj za regionálnu stranu. Chceme poukazovať na tieto problémy a chceme pomôcť južnému Slovensku, pretože tam žijeme spolu so Slovákmi. Podľa nás nie je správna situácia, ktorá tam je. Keď sa pozriete na rozloženie štátnych finančných podpôr, na regionálne rozloženie pozitívne posúdených projektov z európskych fondov, aj pri tom je južné Slovensko relatívne diskriminované. Počas nášho pôsobenia to bolo vyvážené.

SMK viackrát vyzývala, aby rodičia maďarskej národnosti posielali deti do „maďarských“ škôl. Čoraz častejšie však stredná vrstva a sociálne slabší zapisujú svoje deti do slovenských škôl, aby im tam zabezpečili lepšiu budúcnosť, pretože vidia lepšiu možnosť uplatnenia na trhu práce.

SMK presadzuje zachovanie identity pre každého. Ak Slováci v Bruseli majú záujem o vytvorenie slovenskej škôlky a školy, aj to podporujeme z principiálnych dôvodov. Máte pravdu, približne 16 percent maďarských rodičov dáva svoje deti do slovenských škôl. Je to ich právo, ale je to aj ich omyl. Máme sociologické výskumy, ktoré hovoria o tom, že maďarské deti z týchto škôl sú vo väčšine prípadov menej vzdelané. Sú menej kreatívne. V mojej rodnej obci je obrovský nepomer tých, ktorí chodili do školy s vyučovacím jazykom slovenským a pravdepodobne nezvládali dobre slovenčinu, potom nezvládali na adekvátnej úrovni ani maďarčinu. Naučili sa teda dva pol jazyky. Dosiahli maximálne strednú úroveň. Pričom všetci, ktorí absolvovali vysoké školy, absolvovali školy s vyučovacím jazykom materinským, to znamená maďarským. Aj ja som sa učil po slovensky na škole s vyučovacím jazykom maďarským. Dá sa naučiť, ak sa volí dobrá metodika. Vadí mi, že chceme hodnotiť ľudí podľa jazykových znalostí. Ľudí máme hodnotiť podľa ich vlastných vnútorných hodnôt, na základe ich vzdelania, vedomostí a skúseností, ktoré získali v živote. Nezabudnime na to, že vstupom SR do EÚ a do Schengenu sa situácia zmenila. Dosť reštriktívny a hlúpy zákon o štátnom jazyku vadí teraz EÚ preto, že sem môžu prísť pracovať ľudia z Grécka, Talianska, ktorí neovládajú slovenčinu. Asi by nám vadilo, keby v Holandsku neprijímali do práce našich ľudí, že nevedia daný jazyk na univerzitnej úrovni.

Premiér Robert Fico avizoval, že cieľom maďarských strán na Slovensku je zriadenie druhej maďarskej univerzity na Slovensku.

Je to dobrý nápad. Ale nenapísali sme to do predvolebného programu. Ale keď Robert Fico 13. júna nás chce osloviť s touto myšlienkou, nebudeme sa brániť.

SMK za najbližších partnerov považuje SDKÚ-DS a KDH. Ani tí sa však nevenujú vo svojich programoch zvlášť menšinám. Nezaráža vás to?

Je to chyba. Politik, alebo demokrat, ktorý má ambíciu stať sa štátnikom na Slovensku, musí si uvedomiť multietnický charakter slovenskej spoločnosti, v ktorej je približne každý piaty občan inej národnosti. Treba na to adekvátne reagovať. Preto si myslím, že SMK hrá dôležitú úlohu na slovenskej politickej scéne. Sme jediná menšinová strana. Sme jediná maďarská strana. Trošku ľutujem, že všetko čo sa dosiahne v tejto oblasti, je chápané zo slovenskej strany ako ústupok Maďarom. To nie je pravda. Je to súčasť demokratizačného procesu slovenskej spoločnosti.

Neobávajú sa však vaši partneri vašich ambícií, ktoré máte zakotvené aj v programe a to je rozšírenie samosprávy v oblastiach kultúry, školstva a regionálnej samosprávy?

Za to nás veľmi chváli ZMOS. Sme úplne na jednej lodi. Máme podľa nich najlepšie prepracovaný program na túto oblasť. To znamená pre oblasť regionalizmu a pre oblasť rozvíjania samosprávnych foriem. To je v súlade s demokratickými zvyklosťami v Európe. Slovensko ešte zďaleka nemá takú úroveň ako majú niektoré západné štáty v tejto oblasti.

Nie je to trhanie územia?

Prečo by to bolo trhanie územia? Vytvorenie žúp bolo trhanie územia? Trhanie územia v tom vidí ten, kto sa díva na Slovensko cez Bratislavu, cez bratislavský filter, cez centralizačné modely. Štát treba budovať od občanov, regiónov. To je oveľa silnejšie a stabilnejšie.

SMK požaduje dlhodobo prijatie komplexného menšinového zákona. Čo by mal obsahovať?

Návrh máme. V roku 2005 som to dal aj na medzirezortné pripomienkové konanie, ako vtedajší podpredseda vlády. Tento záväzok bol obsiahnutý v programovom vyhlásení druhej Dzurindovej vlády. Koalícia sa však rozpadla a nemohli sme to prijať. Ale návrh je pripravený. Takúto požiadavku napísal aj vysoký komisár OBSE.

Čiže o čom by mal byť tento zákon?

Mal by poskytnúť obdobné riešenie ako v Maďarsku, kde napríklad Slováci majú menšinové samosprávy. Majú zákon, ktorý garantuje ich identitu, ich financovanie. Majú menšinové inštitúcie. Volia vlastných poslancov, z ktorých vytvoria vlastnú menšinovú samosprávu. Táto samospráva legitímne rieši ich problémy a legitímne rozhoduje o finančných podporách. To znamená, že to nerobí štátny úradník, ale legitímne zvolení zástupcovia menšiny. Na Slovensku by to bolo tiež pre všetky legitímne menšiny.

V programe, ktorý SMK prijala v roku 2009 hovoríte o vyrovnaní sa s historickými krivdami. Ktoré to sú?

Napísali sme text pred dvomi rokmi. Takýchto momentov na oboch stranách máme niekoľko. Pre nás, pre Maďarov, je dôležité obdobie v rokoch 1945 – 1948, keď na Slovensku nebola demokracia. To bolo ešte pred komunistickým pučom. Myslíme si, že keď slovenský parlament v roku 1991 našiel v sebe toľko sily, že povedal Nemcom prepáčte, nebolo správne, čo sme urobili. Tiež v roku 1991 povedal Židom prepáčte, nebolo správne, čo sme urobili. Zopakoval to v roku 2001. Ešte sú v tom balíku nevybavení Maďari. Myšlienku sme neotvorili my, ale vtedajší parlament, alebo samotný revolučný slobodný proces, ktorý hovoril, že takéto veci sa majú robiť. Vidíme, že sa to robí všade vo svete. Američania sa ospravedlnili Japoncom za to, čo sa udialo počas druhej svetovej vojny. Robia ti Briti, robia to Nemci, Francúzi, Taliani. Myslím, že by sa patrilo aj u nás dokončiť.

Vidíte to aj v opačnom garde, že za čo, by sa mali ospravedlniť Maďari Slovákom?

Ak si Slováci budú nárokovať takýto moment, je možné o tom rokovať.

Koľko finančných prostriedkov odhadujete vynaložiť na kampaň?

Pravdepodobne okolo 800 000 eur.

Beriete si pôžičku, alebo máte vlastné zdroje?

Dve tretiny vlastné zdroje a 330 000 eur sme už podpísali s komerčnou bankou pôžičku.

Je to banka, ktorá má sídlo, alebo pobočky na Slovensku?

Áno. My to po voľbách vrátime.

Iné strany už kampaň naštartovali. Na juhu Slovenska je plno bilboardov vašich bývalých kolegov, ktorí sú dnes v strane Most-Híd. SMK zatiaľ chýba.

Dodržiavame zákon. Oficiálna kampaň sa začína 21. mája. V máji budeme mať prípravné bilboardy a samozrejme aj iné podujatia. Inak sa čudujem, odkiaľ majú peniaze naši kolegovia na takúto kampaň. Zdá sa, že manželky niektorých našich bývalých kolegov zarábajú výborne.

Ako odhadujete svoj volebný zisk?

Okolo deväť percent. Kresiel v parlamente budeme mať tak ako teraz, teda minimálne pätnásť.

Čiže prieskumy dnes SMK skôr podhodnocujú?

Prieskumy, keď sa chcem jemne vyjadriť, sú nepresné. V prieskumoch sú obrovské rozdiely. Oni hovoria o odlišnej metodike. Ale potom to treba povedať aj občanom, že to nie je o volebnom výsledku, ale momentálnych sociologických prieskumoch. Nechcem to ani podceniť, ani dehonestovať. Jediným a najdôležitejším prieskumom je ten, ktorý bude 13. júna na obrazovke štatistického úradu.

A čo bude po tomto dni? Viete si predstaviť povolebnú spoluprácu so Smerom?

Ideme do volieb s heslom Stačilo, chceme zmenu. SMK chce urobiť všetko preto, aby SNS nebola v budúcej vláde. Túto vládu by bolo treba kompletne vymeniť. Na to chceme žiadať mandát od voličov. Vidíme ale, že sú s tým spojené určité problémy. Ani my nie sme v takej kondícii, ako by sme boli radi. Vidíme, že určité problémy má aj SDKÚ, možno aj KDH. To sa ale ešte môže zmeniť. Nezabudnime na rok 2002, keď celospoločenská filozofia sa zmenila za posledných desať dní. Času je ešte dosť. Voliči budú ešte veľa rozmýšľať o tom, čo pre budúcnosť. Aj Robert Fico je nervózny. To dáva znamenie, že nie je si istý, či bude súčasťou budúcej vlády. Budú to teda veľmi dôležité voľby o budúcom smerovaní Slovenska. Nikto nemá istotu ako to dopadne 12. júna. Vieme len modelovať nejaké situácie. Ak si niekto myslí, že má vyhraté, tak sa mýli.

Ak nechcete, aby sa SNS dostala znovu do vlády, znemená to, že ostatné strany zo spolupráce po voľbách nevylučujete.

Pýtali ste sa ma, čo je pre mňa najdôležitejšie. Povedal som, že korektnosť ku voličom. Nikdy som neoklamal voličov a nikdy ich nebudem klamať. To je napríklad aj rozdiel medzi SMK a našimi bývalými kolegami. Aj preto jasne hovorím, že chceme úplnú zmenu, kde jadrom budúcej koalície by bola SDKÚ, KDH a SMK. S touto požiadavkou ideme do volieb. Vidíme, že v prípade SDKÚ a KDH takéto rozhodné vety nezaznievajú. Podľa mňa by tieto tri strany mali presvedčiť voličov, aby volili práve tieto tri strany. Následne by sme sa mali rozhodnúť koho pozvať ako štvrtého do hry, ak sa to stane reálne. Ak sa to nestane, slnko vyjde aj 14. alebo 15. júna. My budeme musieť povedať niečo ľuďom aj vtedy. Nechcem, aby vtedy ktokoľvek povedal, že som niečo iné tvrdil v máji a niečo iné v júli. Hovorím o všetkých veciach otvorene. Iná je vec, čo by som rád urobil a iná, k čomu budem donútený situáciou.

Čiže aj so Smerom.

V tejto chvíli o tom nerozmýšľame. Teraz rozmýšľame o vlastnom volebnom výsledku a o spolupráci s SDKÚ a KDH.

Béla Bugár povedal, že si vie predstaviť povolebnú spoluprácu s SMK.

Nemal odísť. Dvanásť rokov som žil v SMK v tom, že Bugár si vie predstaviť spoluprácu len s SMK a v rámci SMK. To, čo urobil, bol nezmysel. Teraz už sú nervózni, pretože vidia, že hra bola veľmi riskantná. Aj ich sponzori sú trošku nervózni. Ľutujem, že k tomu došlo, ale vinu za to nesú oni. My sme urobili všetko preto, aby zostali.

Myslíte si, že spolupráca SMK a Mostu v jednej vláde nebude aktuálna?

Most sa nedostane do parlamentu. Na Slovensku je približne desať percent maďarských voličov, k tomu môžeme prirátať ešte možno percento slovenských voličov, ktorí by volili možno Most, možno nás. Ale ako rozdelíte v tajných voľbách jedenásť percent voličov tak, aby výsledok bol taký, že každý bude mať viac ako päť percent? To nie je hra na slobodnú voľbu pre ľudí, ale to je samovražda. To je cesta, ktorú absolvovala SNS v roku 2002. Preto si myslím, že Bugár robí politiku, ktorá skôr vyhovuje nacionalistom. Preto som nebol rád, keď esenesáci tlieskali v NR SR oznámeniu, že vystúpili z nášho klubu. Nerozumiem ani odkiaľ majú toľko peňazí. Je to neférová hra s voličmi. Musíme povedať voličom, aby sa nenechali oklamať. Strany na jedno použitie zohrali v slovenskom demokratizačnom procese veľmi zlú úlohu. Nezabudnite na Združenie robotníkov Slovenska Jána Ľuptáka. Schusterova strana bola vytvorená tiež na jeden účel. Vidíme ako skončila. Strana Pavla Ruska, ANO, ako sa rozsypala a aké komplikácie vyvolala. O takýchto účelových zlepencoch mám vážne pochybnosti. Presadzujem korektnosť. V spoločnosti je záujem o nové tváre v politike, preto sa to snažíme organicky obnoviť. V prvej tridsiatke na našej kandidátke je osemnásť nových ľudí a dvanásť osvedčených tvárí. Takáto korektná výmena je šťastnejšia. A my za nich ručíme. V ich prípade bude garancia.

Zhováral sa Radovan Pavlík

Volebné rozhovory boli vytvorené v spolupráci s MEMO 98 v rámci projektu www.infovolby.sk.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Pál CsákyRobert Fico
Firmy a inštitúcie SMK-MKP Strana maďarskej komunity – Magyar Közösség Pártja