Cupáková verila v postup s časom, Benák má zážitok

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Bez názvu
Prekážkarka Miriam Cupáková Foto: SITA/Jozef Jakubčo

BARCELONA 30. júla (WEBNOVINY) – Kým na okruhu v barcelonskom parku Ciutadella bojovali s 50-kilometrovou traťou Miloš Bátovský a Dušan Majdán, na Olympijskom štadióne na hore Montjuic sa snažili prebiť sa z kvalifikačných súťaží do ďalších bojov prekážkarka Miriam Cupáková a oštepár Martin Benák. Neuspel však ani jeden z nich.

Dubnická atlétka skončila v II. rozbehu na 100 m prekážok šiesta časom 13,35,´tri miesta za priamym postupom do semifinále. Výkon o 14 stotín slabší ako jej tohtosezónne maximum napokon nestačil ani na postup s časom. Posledná sa do semifinále kvalifikovala Rakúšanka Schreibeisová, stačilo jej 13,23.

„V kútiku duše som verila aspoň v postup s časom. Robila som, čo sa dalo a v polovici trate, keď som bola ešte piata, to vyzeralo dobre. Lenže v protivetre sa mi nebežalo dobre, dostala sa pred mňa ešte jedna súperka a už som tušila, že na postup to nebude stačiť. Čas 13,35 nie je úplne najhorší, ale keďže mi nezaručil postup, nemôžem byť spokojná,“ hodnotila svoje barcelonské účinkovanie Miriam Cupáková, ktorá dosiahla v rozbehoch 22. najlepší výkon spomedzi 28 prekážkarok. V porovnaní s premiérou na ME v Mníchove 2002 sa zlepšila o 9 miest.

Martin Benák uzatváral v poradí kvalifikácie druhú desiatku 23-členného štartového poľa oštepárov výkonom 73,18 m. Dosiahol ho hneď úvodným hodom, ďalšie dva pokusy mal neplatné. K výkonu (79,90), ktorým sa dostal na šampionát, sa však ani len nepriblížil. Zverenec trénera Jozefa Hanušovského však mal obrovskú šancu prekvapiť postupom do finále – stačilo hodiť iba 76,69 m.

„Z mojej strany to bol slabý výkon. Neviem, či to bolo vetrom, ale nikto nepredviedol nejaké extra hody,“ hľadal Benák príčinu slabšieho výkonu. „Je to však môj prvý veľký šampionát a hádzať s hviezdou ako Pitkämäki bol pre mňa mimoriadny zážitok.

Nádejného oštepára banskobystrickej Dukly môže tešiť azda len fakt, že získal skalpy dvoch špičkových pretekárov – strieborného z OH 2004 v Aténach Vadima Vasilevskisa z Lotyšska a Rusa Iľju Korotkova, siedmeho na olympiáde o štyri roky neskôr v Pekingu. Nechýbalo však veľa a mohol za ním skončiť aj dvojnásobný olympijský víťaz, majster sveta a obhajca titulu Andreas Thorkildsen. Nór po dvoch neúspešných hodoch zachraňoval finálovú miestenku záverečným pokusom 78,82 m.

(SITA – od vyslaného redaktora Gabriela Bogdányiho)

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Miriam Cupáková