Cyklisti Plnej poľnej si vyskúšajú jazdu cez bojové zákopy

Vojensky bunker
Historický vojenský bojový bunker BS 8 Hřbitov na Kopčianskej ulici v Petržalke. Foto: SITA/Nina Bednáriková

BRATISLAVA 12. júla (WEBNOVINY) – Zažiť jazdu na bicykli cez bojové zákopy a vojenské bunkre v Petržalskom obrannom opevnení pozdĺž hranice s Rakúskom môžu Bratislavčania už túto nedeľu.

Päťdielny cyklus cyklojázd spustili vlani pod názvom Plná poľná na bicykli po petržalských bunkroch. Druhý ročník Plnej poľnej nesie názov Vojenskí prieskumníci.

Ako informoval predseda občianskeho združenia Zachráňme petržalské bunkre Miroslav Košírer, úvodná jazda sa bude konať v nedeľu 15. júla o 10:30.

Štartovať sa bude pri bunkri BS 8 Hřbitov na Kopčianskej ulici, dĺžka trasy je približne 20 km.

Jazda má trvať približne osem hodín

Cyklotrasa vedie cez Pečniansky les, Viedenskú cestu, na Starý most, do Ovsišťa, na Ostrov Zuzana, po hrádzi smerom na sídlisko Lúky VII., k Nemocnici na Antolskej, cez Panónsku cestu, Kopčiansku ulicu opäť k bunkru BS – 8 Hřbitov.

Jazda by mohla trvať zhruba osem hodín. Počas nej si cyklisti spravia niekoľko zastávok, preskúmajú napríklad podzemia bunkrov BS-4, BS-3, BS-2, BS-1 a budú v nich hľadať ukryté indície. Počas podujatia si návštevníci budú môcť vyskúšať aj streľbu zo vzduchových pušiek, pripravené sú aj ďalšie atrakcie.

Vítaní sú aj majitelia starých bicyklov

Ako uviedol Košírer, organizátori cyklojázd pri výbere podtitulu cyklojazdy Vojenskí prieskumníci vychádzali z historických podkladov, podľa ktorých cyklistický prápor Petržalka bol neoddeliteľnou súčasťou Československej armády v rokoch 1937 až 1938. Preto sú na cyklojazdách vítaní majitelia starých historických bicyklov, cyklisti vo vojenských uniformách alebo v maskáčoch.

Ďalšie cyklotúry v rámci cyklu sa budú konať počas nedieľ 29. júla, 12. augusta, 26. augusta a 9. septembra vždy o 10:30. Organizujú ich občianske združenie Zachráňme petržalské bunkre, mestská časť Petržalka, Vojenské Múzeum bunker BS-8 „Hřbitov“ Kopčianska ul., Múzeum petržalského opevnenia bunker BS-4 „„Lány““ a občianske združenie SDF bunkra BS-2 „„Mulda““ v Pečnianskom lese.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom