Cyklisti žijú dlhšie, Tour de France predlžuje jazdcom život

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Peter Sagan na Tour de France
Zľava: Americký cyklista Tejay van Garderen, Kolumbijčan Nairo Alexander Quintana, Brit Christopher Froome a Peter Sagan pred štartom 21. etapy jubilejného 100. ročníka Tour de France. Foto: SITA/AP

PARÍŽ 3. septembra (WEBNOVINY) – Profesionálna cyklistika nemusí byť iba osvedčený spôsob, ako sa ponáhľať do hrobu.

Vedecká štúdia dokázala, že účastníci najslávnejších cyklistických pretekov planéty Tour de France v priemere žijú dlhšie ako zvyšok populácie.

Niekoľkodňové utrpenie v sedle bicykla im pridáva až 6,3 roka navyše.

K tomuto záveru dospel tím Parížskeho kardiovaskulárneho centra, ktorý sledoval životnú púť všetkých 786 francúzskych cyklistov, čo od roku 1947 aspoň raz dokončili Tour de France.

K 1. septembru 2012 z nich zomrelo 208. Mortalita tejto špecifickej skupiny je o 41 percent nižšia ako u ostatných francúzskych mužov.

Kardiovaskulárne choroby si vyžiadali o tretinu menej úmrtí medzi jazdcami TdF. Úmrtnosť na rakovinu je nižšia o 44 percent, na pľúcne ochorenia až o 72 percent. To všetko napriek tomu, že cyklistika je známa svojou dopingovou minulosťou a zakázané látky ako amfetamíny, anabolické steroidy, erytropoetín či rastové hormóny mali negatívny vplyv na zdravie jazdcov.

Autori štúdie si uvedomujú, že zistený trend si vyžaduje overenie najmä na dátach o športovcoch, ktorých organizmy ešte len budú platiť prípadnú daň za doping. Celkovo však platí, že cyklistom k dlhovekosti pomáhajú návyky z čias aktívnej kariéry – zdravý životný štýl, pravidelný pohyb a vyhýbanie sa neduhom, ako je fajčenie.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať