Dalajláma chce ako politický vodca rezignovať

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Dalajláma
Foto: SITA/AP

DHARAMSHALA 10. marca (WEBNOVINY) – Dalajláma vo štvrtok oznámil, že sa chce vzdať svojej politickej úlohy lídra tibetského hnutia. Toto rozhodnutie zdôvodnil tým, že nastal čas na jeho výmenu prostredníctvom „slobodne zvoleného“ vodcu.

Dalajláma, ktorý je predovšetkým duchovným vodcom Tibeťanov, chce odstúpiť počas nadchádzajúceho stretnutia exilového tibetského parlamentu v marci.

Moja túžba odovzdať právomoci nemá nič spoločné so želaním zbaviť sa zodpovednosti,“ uviedol v indickej Dharamshale, ktorá je sídlom tibetskej exilovej vlády. „Robím to pre dobro Tibeťanov, nie preto, že som stratil odvahu,“ zdôraznil nositeľ Nobelovej ceny mieru. Dalajlámove vyjadrenia prichádzajú na 52. výročie neúspešného povstania Tibeťanov proti čínskej nadvláde

„Dalajláma sa len hrá s medzinárodným spoločenstvom,“ reagoval na informácie o rezignácií tibetského vodcu hovorca čínskeho ministerstva zahraničných vecí Jiang Yu pre agentúru AFP a dodal: „V posledných rokoch ( Dalajláma ) často hovorí o rezignácií. Myslím, že sú to iba jeho triky ako klamať svet. Tibetskí politici tvoria ilegálnu politickú organizáciu, ktorú neuznávame,“ doplnil na záver Jiang Yu.

Chmel si pripomenul dnešný Deň Tibetu

Svet si dnes pripomína 52. výročie krvavého potlačenia tibetského povstania v Lhase, pridal sa aj podpredseda vlády pre ľudské práva a národnostné menšiny Rudolf Chmel. Vicepremiér vyjadril solidaritu s tibetským národom a odmietol všetky formy potlačovania ľudských práv a obmedzovania slobôd, obzvlášť ak sa dejú násilnou formou. Chmel zároveň podporil snahu o obnovu demokracie a nezávislosti tibetského národa a suverenity jeho vlastného územia.

Obsadenie Tibetu Čínou

Čínska armáda obsadila Tibet v roku 1950, pričom svoju inváziu zdôvodňovala záchranou Tibeťanov pred imperialistickým útlakom a zámerom zabezpečiť západnú čínsku hranicu. Skutočným dôvodom okupácie starobylého kráľovstva však bola územná rozpínavosť a snaha ovládnuť oblasť bohatú na nerastné suroviny. Začala sa tak dlhodobá éra národnostného a sociálneho útlaku Tibeťanov, ktorí sa 10. marca 1959 vzbúrili a snažili sa obnoviť nezávislosť svojej krajiny. Čína tibetský odpor krvavo potlačila, dalajláma musel utiecť do Indie a dodnes pôsobí v exile. Počas siedmich dní bombardovania tibetskej metropoly Lhasy zahynulo 87-tisíc ľudí, ďalších jeden a štvrť milióna bolo následne popravených alebo zomreli v pracovných táboroch. Práve dnes si preto svet pripomína Deň Tibetu.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe DalajlámaRudolf Chmel