Ďalší dvaja Slováci sú na ceste domov z Líbye

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Dzurinda
Foto: SITA/Nina Bednáriková

BRATISLAVA 2. marca (WEBNOVINY) – Evakuácia Slovákov z nepokojmi zmietanej Líbye pokračuje. „Loď Sveti Stefan, na ktorej palube boli aj ďalší dvaja evakuovaní občania SR z tábora Ras Lanuf, zakotvila dnes ráno o 7:00 na Malte. Obaja naši občania sú v poriadku, “ informoval agentúru SITA hovorca rezortu diplomacie Luboš Schwarzbacher. Z Líbye bolo doteraz evakuovaných 22 slovenských občanov. „Dvaja ešte čakajú na odchod z krajiny,“ uviedol Schwarzbacher. V krajine zostávajú približne tri desiatky Slovákov, ktorí sa rozhodli Líbyu neopustiť.

Šéf rezortu diplomacie Mikuláš Dzurinda v sobotu pre napätú situáciu v Líbyi rozhodol o uzavretí našej ambasády. Pokyn na tento krok dal Dzurinda na základe odporúčania nášho krízového štábu. „Krajinu budeme po novom pokrývať z Egypta,“ povedal pre agentúru SITA Dzurinda.

Americký senát vyzýva na odchod Kaddáfího

Kaddáfí
Foto: SITA/AP

Senát amerického Kongresu v utorok jednomyseľne prijal rezolúciu, ktorou odsúdil „hrubé a systematické porušovanie ľudských práv v Líbyi“ a vyzval na rezignáciu tamojšieho vodcu Muammara Kaddáfího. Senátori prostredníctvom dokumentu zároveň naliehajú na Bezpečnostnú radu OSN, aby zvážila vyhlásenie bezletovej zóny nad severoafrickou krajinou v záujme „ochrany civilistov pred útokom“. Symbolická rezolúcia taktiež oceňuje odhodlanie Líbyjčanov povstať proti „krutej diktatúre“ a požadovať demokratické reformy.

Líbyjského vodcu americkí senátori žiadajú, aby „sa zdržal ďalšieho násilia, uznal požiadavku Líbyjčanov na demokratickú zmenu, odstúpil zo svojho postu a dovolil mierový prechod k demokracii“. Kaddáfí tiež podľa nich musí zastaviť „zastrašovanie, týranie a zadržiavanie pokojných demonštrantov, obrancov ľudských práv a novinárov“ a zaručiť prístup obyvateľov k „ľudskoprávnym a humanitárnym organizáciám“.

Kaddáfího cez víkend vyzval na okamžité odstúpenie aj prezident USA Barack Obama, podľa ktorého líbyjský líder „stratil legitimitu vládnuť“. Vyjadril sa tak počas sobotňajšieho telefonického rozhovoru s nemeckou spolkovou kancelárkou Angelou Merkelovou, ktorého obsah zverejnil Biely dom. Obama ešte v piatok zaviedol voči Kaddáfímu a predstaviteľom jeho režimu sankcie.

OSN pozastavila Líbyi členstvo v Rade pre ľudské práva

Líbya
Foto: SITA, AP

Valné zhromaždenie Organizácie Spojených národov (VZ OSN) v utorok rozhodlo o pozastavení členstva Líbye v Rade pre ľudské práva (HRC), ktorá je najvyšším celosvetovým dozorným orgánom v ľudskoprávnej oblasti. Príslušnú rezolúciu, ktorá je reakciou na kruté potláčanie protestov proti režimu líbyjského vodcu Muammara Kaddáfího, 192-členné zhromaždenie prijalo konsenzom. Pozastavenie členstva Líbye minulý týždeň odporučila samotná HRC so sídlom v Ženeve, ktorá poukázala na „vážne a systematické“ porušovanie ľudských práv v severoafrickej krajine. Opatrenie si vyžadovalo súhlas dvojtretinovej väčšiny členov VZ OSN.

Prijatiu rezolúcie predchádzala krátka rozprava, v ktorej nevystúpil nikto na podporu Kaddáfího režimu. Venezuelský veľvyslanec pri OSN Jorge Valero však vyzval všetky krajiny aby „zastavili plány na inváziu“ do Líbye, ktorú podľa neho pripravujú Spojené štáty. Americká veľvyslankyňa Susan Riceová jeho slová označila za „úmyselné a škaredé prekrúcanie“.

Bezpečnostná rada Organizácie Spojených národov v sobotu jednohlasne odhlasovala rezolúciu, ktorá zavádza sankcie voči Líbyi vrátane zbrojného embarga, zmrazenia účtov a zákazu cestovania pre Kaddáfího a ďalších predstaviteľov jeho režimu. Všetkých 15 členov sa taktiež vyslovilo za odporúčanie, aby sa „rozšírené a systematické útoky“ proti civilnému obyvateľstvu Líbye posudzovali ako zločiny proti ľudskosti.

Kanada vyšle do Líbye vojnovú loď

Kanadská armáda plánuje vyslať jednu zo svojich lodí k pobrežiu Líbye, kde bude pomáhať pri evakuácii cudzincov z nepokojnej krajiny. V utorok to na pôde kanadského parlamentu oznámil tamojší premiér Stephen Harper, podľa ktorého hliadková fregata HMCS Charlottetown v stredu vypláva z prístavu Halifax, aby sa „zapojila do kanadských a medzinárodných evakuačných operácií“ v Líbyi. Plavidlo dlhé 134 metrov je uspôsobené pre 225-člennú posádku a súčasťou výbavy môže byť aj bojový vrtuľník typu Sea King. Začiatkom budúceho týždňa by sa mohla k fregate pripojiť americká vojnová loď USS Kearsarge, ktorú podľa nemenovaných predstaviteľov Spojených štátov plánujú presunúť z Červeného do Stredozemného mora.

Kanadské médiá už predtým informovali, že tamojšie špeciálne sily sú v pohotovosti pred možným nasadením v Líbyi. Ottawa do severoafrickej krajiny v pondelok vyslala vojenské transportné lietadlo, podľa ministra obrany Petra MacKaya sa však muselo vrátiť, keďže pre nedostatočnú kapacitu letiska v Tripolise posádka nedostala povolenie na pristátie. Údajné prípravy na vyslanie špeciálnych jednotiek kanadská vláda odmietla potvrdiť. Podľa MacKaya Líbyu doteraz stihlo opustiť 289 Kanaďanov, približne 200 ďalších však stále čaká na evakuáciu.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Mikuláš DzurindaMuammar Kaddáfí