Ďalšia rana pre Vůjtka, do Soči nepôjde ani Višňovský

ľubomír višňovský
Foto: SITA/Diana Černáková

COLUMBUS 7. februára (WEBNOVINY) – Hokejovému útočníkovi Mariánovi Gáboríkovi sa nesplní želanie a nebude reprezentovať Slovensko na zimných olympijských hrách v Soči. Hokejista Columbusu Blue Jackets neprešiel vo štvrtok lekárskou prehliadkou a klub mu nedá povolenie štartovať na turnaji pod piatimi kruhmi.

„Som extrémne sklamaný, že nebudem môcť hrať za Slovensko na zimných olympijských hrách. Rozumiem však, že je to najlepšie rozhodnutie pre moje uzdravenie i národný tím,“ uviedol na klubovom webe Blue Jackets 31-ročný Gáborík. Kľúčna kosť ešte nie je stopercentne v poriadku.

Viac správ z olympiády si môžete pozrieť

———-> TU

Zlomenina kľúčnej kosti

Marián Gáborík
Foto: SITA/AP

Trenčiansky rodák sa zranil 21. decembra v zápase s Philadelphiou, kľúčnu kosť si zlomil hneď v prvom súboji po vyliečení problematického kolena. V doterajšom priebehu ročníka 2013/2014 naskočil v NHL do 18 zápasov a nazbieral 12 bodov (5+7).

Gáborík mal byť spoločne s trenčianskou dvojičkou Mariánom Hossom hlavnou ofenzívnou zbraňou Slovenska v Soči.

„Marián veľmi tvrdo pracoval a urobil všetko, aby čo mohol pri rehabilitácii a pokuse o návrat na ľade s nádejou na reprezentáciu Slovenska v Soči. Zdieľame jeho sklamanie, že nemôže ísť na olympijský turnaj. Sme optimisti, že sa už čoskoro úplne uzdraví,“ vyhlásil generálny manažér Blues Jackets Jarmo Kekäläinen.

Tréner SR Vladimír Vůjtek musel urobiť po výmene obrancov Dominika Graňáka a Michala Sersena za Milana Jurčinu s Reném Vydareným tretiu zmenu vynútenú zdravotnými dôvodmi.

„Marián povedal, že je extrémne sklamaný. Pre nás to takisto nie je ľahké, keďže ide z pohľadu našej koncepcie o jedného z kľúčových hráčov. Jeho zdravotný stav však nie je taký, aby mohol nastúpiť, čo nás veľmi mrzí. Na Gáboríkovo miesto napíšeme Branka Radivojeviča, ktorý odohral vo výbornej forme majstrovstvá sveta v rokoch 2012 aj 2013. Je to hráč, ktorý zapadá do našej koncepcie,“ uviedol pre stránku SZĽH kouč slovenského tímu na adresu 33-ročného útočníka bratislavského Slovana Radivojeviča.

Takých sa rodí málo

Strata Marián Gáboríka hlavného kouča slovenskej reprezentácie veľmi mrzí. „Už len pre to, že je to strelec, ktorý vie dať gól aj z pološance. Takých sa rodí málo. Musíme hrať s tým, čo máme k dispozícii,“ pokračoval tréner: „S Mariánom sme hovorili ešte vo štvrtok večer. Je sklamaný, pretože chcel cestovať na ZOH. Sľúbil, že keď bude zdravý a bude voľný, príde na majstrovstvá sveta. Myslím si, že rozhodnutie má objektívny základ. Doba liečenia je na hrane.“

Situáciu detailne popísal lekár slovenskej hokejovej reprezentácie Vladimír Lupták. „Columbus bol veľmi ústretový a Mariána chcel pustiť na olympiádu, ale ten nedostal súhlas od lekára. Pre klub sa teraz otvára priestor, aby Mariána doliečili a mohol hrať zápasy NHL, čo bude až koncom februára. Gáboríkova šanca na olympijskú účasť žila celý čas, pretože Columbus mal záujem ho pustiť. Lekár, s ktorým sme komunikovali, povedal, že bude záležať na aktuálnom náleze na kľúčnej kosti. Môžem povedať len toľko, že ak súhlas od lekára nedostal, potom ten nález je taký, že je tu hrozba poškodenia kosti pri zrážke. Bolo by to obrovské riziko, ktoré si lekár Columbusu na seba nezobral,“ povedal v piatok predpoludním lekár slovenskej hokejovej reprezentácie Vladimír Lupták a dodal: „S Mariánom som hovoril pred pár dňami. Fyzicky sa cítil veľmi dobre. Streľbu a celé tréningy absolvoval stále intenzívnejšie. To všetko bol len jeho subjektívny pocit. Objektívne, ak lekár nevidí na kosti, že je zhojená, tak ho nemôže pustiť do plnej záťaže. Z nášho pohľadu je ich vyjadrenie jasné a stopercentné. Rešpektujeme, že Marián Gáborík do Soči nepríde.“

Obrazom: Krátke vizitky slovenských hokejistov, ktorí budú hrať na olympiáde v Soči

Gáborík nechýbal pod piatimi kruhmi v Turíne 2006 ani Vancouveri 2010. „Bol som šťastný a hrdý na reprezentáciu svojej krajiny na dvoch zimných olympijských hrách a ďalších medzinárodných turnajoch. Pozerám s nádejou na zopakovanie si účasti v budúcnosti,“ doplnil Marián Gáborík, ktorý v posledných dňoch trénoval so spoluhráčmi s Columbusu.

Príprava ešte nebola naplno, ale pri rehabilitácii robil veľké pokroky a veril, že stihne turnaj v Soči. Informácie zverejnil klubový web Blue Jackets.

Otras mozgu

Na zimných olympijských hrách v Soči by nemal hrať ani slovenský obranca Ľubomír Višňovský. Generálny manažér ostrovanov Garth Snow už počas zotavovania Višňovského po otrase mozgu hovoril o tom, že je proti tomu, aby Slovák nastúpil na olympijskom turnaji.

Po vyliečení a vynechaní 46 stretnutí odohral topoľčiansky rodák za Islanders už päť stretnutí, na ľade strávil vždy dosť času, ale názor Snowa sa nezmenil a nechce uvoľniť svojho hráča pre potreby slovenskej reprezentácie. „Nie sme stotožnení s tým, že by sme ho pustili,“ povedal pre denník Newsday Snow.

Samotný Višňovský dúfal, že dva týždne zápasového rytmu môžu byť dostatočným časom na získanie povolenia na štart na piatych zimných olympijských hrách v kariére. Rozhodnutie Islanders však podľa Newsday akceptuje. V klube má zmluvu ešte na budúcu sezónu.

„Ľubo Višňovský je v štádiu, že je nasadený do plnej záťaže v zápasoch a Islanders si vyhradzujú právo rozhodnúť o tom, či príde do Soči, až po poslednom zápase, ktorý odohrá. Sme v štádiu, že čakáme na toto finálne rozhodnutie. Po úraze hlavy je návrat trochu iný ako po ošetreniach menisku či kolena. Oni Ľuba stále testujú – robia mu mentálne a reakčné testy. Záleží na tom, ako ich vyhodnotia. Ak rozhodnú, že je schopný prísť do Soči, tak mu odobrenie dajú. Podľa našich informácií by to rozhodnutie malo prísť až po poslednom zápase. Takže v tejto chvíli tá istota nie je,“ povedal v piatok predpoludním lekár slovenskej hokejovej reprezentácie Vladimír Lupták.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ľubomír VišňovskýMarián GáboríkVladimír LuptákVladimír Vůjtek
Firmy a inštitúcie Slovenská hokejová reprezentácia