Dane sa zvýšia, rozhodla Ficova vláda

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Snem strany Smer v Košiciach
Predseda strany Smer-SD Robert Fico počas príhovoru na pracovnom sneme strany Smer - sociálna demokracia. Košice, 10. december 2011. Foto: SITA/Ivan Fleischer

BRATISLAVA 28. septembra (WEBNOVINY) – Ministri vlády Roberta Fica odsúhlasili novelu zákona o dani z príjmov, na základe ktorej sa s účinnosťou od začiatku budúceho roka zavedú viaceré zmeny v daňovej oblasti.

Ministerstvo financií v novele pripravilo napríklad obmedzenie možnosti uplatnenia 40-percentných paušálnych výdavkov v maximálnej výške 5 040 eur ročne, resp. 420 eur mesačne. Rovnako rezort pripravil zrušenie možnosti uplatnenia paušálnych výdavkov pri prenájme nehnuteľností, či zvýšenie sadzby dane z príjmov pre právnické osoby na 23 %.

V prípade fyzických osôb sa má uplatňovať 19-percentná sadzba zo základu dane do výšky 176,8-násobku platného životného minima a pri základe dane presahujúcom túto hranicu už 25-percentná sadzba dane. Vyššia sadzba dane z príjmov sa pri fyzických osobách bude podľa rezortu financií týkať len daňovníkov s nadštandardnými príjmami. Ako na tlačovej besede uviedol premiér Fico, toto opatrenie sa teda bude týkať ľudí, ktorých mesačný príjem presahuje 3 300 eur.

Sprísni sa aj nezdaniteľná časť na manžela

Vlada
Foto: SITA/Marián Peiger

Rezort financií navrhuje aj sprísniť podmienky na uplatňovanie nezdaniteľnej časti základu dane na manželku, resp. manžela.

Uplatnenie tejto nezdaniteľnej časti bude možné na manželku (manžela), ktorá žije s daňovníkom v spoločnej domácnosti a stará sa o maloleté dieťa tiež žijúce s daňovníkom v domácnosti do zániku nároku na rodičovský príspevok na dieťa, alebo ktorá poberala v zdaňovacom období príspevok na opatrovanie, alebo ktorá bola evidovaná na úrade práce.

Zmeny by sa však mali dotknúť aj vybraných ústavných činiteľov. Ministerstvo financií navrhlo zaviesť dodatočnú osobitnú sadzbu dane vo výške 5 %, a to pre poslancov, prezidenta, členov vlády či predsedu a podpredsedu Najvyššieho kontrolného úradu.

Pripravená novela zákona o dani z príjmov vychádza podľa ministerstva financií z programového vyhlásenia vlády, ktorého cieľom je aj konsolidácia verejných financií so zámerom zníženia deficitu verejných financií pod 3 % hrubého domáceho produktu v roku 2013.

Vládny kabinet sa napokon rozhodol nezrušiť daňový bonus pre rodičov vysokoškolských študentov do 26 rokov. Ak sa však v budúcnosti podarí vytvoriť projekt zjednotenia výberu daní a odvodov UNITAS, ministri plánujú systémové zmeny. „A to tak, že peniaze, ktoré by štát získal jeho zrušením, by sa vrátili do sociálneho štipendia pre vysokoškolákov, ktorí to potrebujú,“ skonštatoval premiér Fico.

Výsluhové dôchodky sa zdaňovať nebudú

Policajt kontrola
Foto: SITA/Ľudovít Vaniher

Vláda SR sa pri plnení tohto cieľa zaviazala zamerať na opatrenia, ktoré v snahe o zníženie deficitu nezablokujú ekonomickú aktivitu a hospodársky rast a nebudú predstavovať neúmerne veľký dopad na najzraniteľnejšie vrstvy spoločnosti,“ konštatuje rezort financií.

Výsluhové dôchodky vojakov a policajtov sa napokon nebudú zdaňovať tak ako ostatné príjmy. Napriek tomu, že takýto návrh pôvodne obsahovala novela zákona o dani z príjmov, počas dnešného rokovania vlády sa ministri dohodli na vypustení tohto opatrenia, s ktorým nesúhlasili silové rezorty.

Kažimír
Foto: SITA/Marián Peiger

K vypusteniu zdanenia došlo pod podmienkou, že vnútro a obrana predložia svoj návrh, ako stabilizovať sociálne systémy policajtov a vojakov, ktoré sú podľa šéfa rezortu obrany v katastrofálnom stave.

Máme čas prakticky dva mesiace alebo mesiac, aby sme predložili s ministrom vnútra náš návrh riešenia tejto problematiky,“ uviedol minister obrany Martin Glváč (Smer-SD).

Šéf rezortu financií Peter Kažimír hovorí, že k rozhodnutiu stiahnuť návrh na zdanenie výsluhových dôchodkov dospel len zatiaľ, pričom slovo zatiaľ zdôraznil.

Urobil som to preto, lebo som uveril mojim kolegom – šéfom silových rezortov, že v najbližších týždňoch prídu s návrhom systémovej zmeny, tak aby sme zabezpečili dlhodobú udržateľnosť vyplácania takýchto dôchodkov s ohľadom na straty, ktoré dnes tento systém generuje,“ vyhlásil Kažimír.

Uprednostňuje systémove riešenie pred konkrétnym fiškálnym efektom na najbližšie roky. Ak by ministri so systémovým riešením nepredstúpili, tak sa Kažimír vráti najneskôr v druhom čítaní návrhu novely zákona o dani z príjmov v parlamente k svojej pôvodnej myšlienke zdaniť výsluhové dôchodky. „Všetko ostatné je v ich rukách“.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Martin GlváčPeter Kažimír
Firmy a inštitúcie Vláda SR