Dáni sa postarali o veľký šok pre Fínov

Hocky

KOLÍN 9. mája (WEBNOVINY) – Hokejisti Dánska sa postarali o prvú senzáciu svetového šampionátu v Nemecku, v sobotňajšom dueli D-skupiny zdolali favorizované Fínsko 4:1. Skvelým výkonom sa v zápase prezentoval brankár Frederik Andersen, ktorému sekundovali hokejisti zo zámorskej NHL Frans Nielsen z New York Islanders a Peter Regin z Ottawa Senators. „Je to niečo úžasné. Toto je jedno z našich najväčších víťazstiev a myslím si, že dnes sme si ho zaslúžili,“ hovoril po zápase pre iihf.com Frans Nielsen a jeho kolega z útoku Kim Staal ho doplnil: „Toto je najkrajšia a najväčšia výhra, teda aspoň pre mňa.“

Dánom vyšla skvele prvá tretina a v ďalšom priebehu sa prakticky už iba bránili. Fínsky brankár Pekka Rinne bol prakticky bez práce, za 60 minút naňho smerovalo 16 streleckých pokusov, polovica v prvej dvadsaťminútovke. Dáni otvorili skóre po 140 sekundách hry Nielsenom a o necelé tri minúty sa presadil aj Regin. Hráča Ottawy chceli Dáni dotiahnuť na šampionát za každú cenu a urobili všetko, aby prišiel. Napokon sa im podarilo vyriešiť aj poistku a Regin sa im odplatil hneď na úvod skvelým výkonom. „Celý tím hral 60 minút skvele, plnil si svoje úlohy a navyše vynikajúco zachytal brankár. Ak pracujete na ľade tvrdšie ako súper, máte vždy šancu na úspech. Dnes sme to dokázali,“ tešil sa Regin.

Fíni výkonom sklamali. V prvej tretine ešte dokázal Petri Kontiola znížiť, ale obrat sa nekonal. Suomi majú na šampionáte mladý a najmä neskúsený tím, deväť hráčov je v Nemecku premiérovo na MS. Dánska šoková terapia potom prišla v 22. min, keď Julian Jakobsen vrátil svojmu tímu dvojgólové vedenie. Fíni sa už nedokázali pozbierať. Tlak favorita neprišiel, Dánsko s prehľadom kontrolovalo duel. „Dnes to bol z našej strany katastrofálny výkon. Nehrali sme dobre, Dáni nás vo všetkom prevyšovali. Viac chceli. Presilovky sú dobrou možnosťou na zvrátenie zápasu, ale ani v tých sme neuspeli,“ krútil hlavou po zápase Sami Kapanen.

Fínsko vyhralo na strely 37:16, ale na góly prehralo 1:4. Brankár Frederik Andersen predviedol výborný výkon a niekoľko skvelých zákrokov. Dvadsaťročný mladík z Frederikshavnu sa ukázal v najlepšom svetle. „Hral som najväčší zápas v mojej kariére,“ priznal pre iihf.com Andersen.