Danko sa v parlamente pochytil s Poliačikom, Matovič prišiel s transparentom „On je ožratý“

Igor Matovič, Andrej Danko
Zábery s utorkovej schôdze Národnej rady SR Foto: SITA/Branislav Bibel.
  • aktualizované 21. januára 17:02

Poslednú schôdzu parlamentu sprevádzali výčitky a ostrá slovná výmena predsedu Národnej rady SR Andreja Danka (SNS) s poslancami opozície.

Matovič sa pripojil k výzve Poliačika

Šéf parlamentu počas rokovania vyhlásil, že k prezidentke SR Zuzane Čaputovej „nechová žiadnu úctu“. „Prezidentský palác si budem ctiť, keď bude apolitický a nebude slúžiť feťákom ako ste vy,“ odkázal Martinovi Poliačikovi z Progresívneho Slovenska.

Ten ho v reakcii na to vyzval, aby sa prezidentke ospravedlnil, keďže jeho slová nie sú hodné druhého najvyššieho ústavného činiteľa. K tejto výzve sa pripojil aj líder hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) Igor Matovič. Danko však o týchto návrhoch nedal hlasovať a ani sa v pléne neospravedlnil.

Transparent s nápisom „On je ožratý“

Predseda OĽaNO zároveň predstúpil pred šéfa parlamentu s transparentom, na ktorom bolo napísané „On je ožratý“. Danko reagoval vyhlásením, že je rád, že je koniec volebného obdobia a tohto „šialenca“ už neuvidí. „Pri všetkej úcte, toto čo ste napísali, je neskutočná drzosť,“ reagoval Danko a Matoviča vyzval, aby si sadol na svoje miesto.

„Vy si niekedy mýlite moju dobrotu s hlúposťou. Veľmi dobre viete, že som iný človek, ako ma prezentujete v sociálnych médiách a mám vás plné zuby všetkých,“ dodal predseda Národnej rady SR. Viacerí poslanci v utorok totiž Danka vyzvali na odber krvi.

Dostálov podnet na výbor

Neskôr vydala SNS tlačovú správu, v ktorej Danko uviedol, že „má úctu ku každému človeku, či je to žena alebo muž a takisto, že rešpektuje akúkoľvek funkciu či post“.

„Je veľmi nešťastné, ak niekto verejne vyhlasuje, že niekoho nevymenuje alebo ak spochybňuje nezávislosť Národnej rady SR. Rešpektujem funkciu aj úrad prezidentky. S čím však mám problém, je to, pokiaľ sa nespráva apoliticky. Je na mieste uvážiť, či vyjadrenia niektorých pracovníkov tejto inštitúcie v rozprúdenej politickej kampani pôsobia šťastne a či nenahrávajú niektorým politickým subjektom, čoho sme dnes, žiaľ, svedkom,“ uviedol Danko v tlačovej správe, ktorú agentúre SITA sprostredkovala riaditeľka kancelárie SNS Zuzana Škopcová.

Poslanec Ondrej Dostál (SaS) podal na predsedu parlamentu v tejto súvislosti podnet na Mandátový a imunitný výbor NR SR. Postup je vo všeobecnosti taký, že výbor vyzve poslanca na ospravedlnenie sa a ak to neurobí, môže mu udeliť pokutu.

Dostál vyhlásil, že voči poslancovi možnosť začať disciplinárne konanie za jeho výroky prednesené pri výkone funkcie na pôde NR SR alebo jeho orgánu, pokiaľ nimi urazil poslanca alebo iného ústavného činiteľa. „Tajne dúfam, že keď pán Danko vytriezvie, tak sa možno ospravedlní aj bez toho, aby ho k tomu musel vyzývať mandátový a imunitný výbor,“ dodal Dostál.

Hovorca prezidentky Martin Strižinec pre agentúru SITA uviedol, že Čaputová nevidí najmenší dôvod reagovať na vyjadrenia Andreja Danka.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej DankoIgor MatovičMartin Poliačik
Firmy a inštitúcie OĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnostiPS Progresívne SlovenskoSNS Slovenská národná strana