Dobre zaočkované Dánsko zrejme opäť zavedie COVID pasy, nových prípadov koronavírusu pribúda

Koronavírus, ľudia
Foto: archívne, SITA/AP

Dánsko chce znovu vyhlásiť COVID-19 za „spoločensky kritické ochorenie“, čo by mohlo viesť k znovuzavedeniu digitálnych COVID pasov. Krok by tiež umožnil v prípade potreby znovuzavedenie ďalších reštrikcií.

COVID pasy prestali používať 10. septembra

Návrh menšinovej vlády sociálnych demokratov musí ešte schváliť parlament a podľa agentúry AP má zrejme podporu väčšiny.

Viac o téme: Koronavírus

COVID pasy zaviedli v Dánsku 1. júla a prestali používať 10. septembra, keď krajina pre vysokú mieru zaočkovanosti prestala COVID-19 považovať za „spoločensky kritické ochorenie“.

Nárast nových prípadov nákazy

Tak, ako mnohé krajiny, aj Dánsko však začalo evidovať nárast nových prípadov nákazy a tamojšie úrady tvrdia, že počty infekcií a hospitalizácií stúpajú rýchlejšie, ako očakávali.

Minister zdravotníctva Magnus Heunicke v pondelok uviedol, že preukazovanie sa COVID pasmi musí platiť pre nočné kluby, kaviarne, párty autobusy a interiéry reštaurácií, ale aj pre vonkajšie podujatia, kde počet účastníkov presiahne dvetisíc.

Návrh znovu zaviesť COVID pasy okamžite privítali predstavitelia sektorov ako obchod, pohostinstvo či turizmus, ktorí v ňom vidia cestu, ako sa vyhnúť dlhému zatvoreniu prevádzok.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Magnus Heunicke