Dánsky vlastný gól naštartoval Holanďanov

Ms

BLOEMFONTEIN 14. júna (WEBNOVINY) – Dáni sa pred vstupom svojej futbalovej reprezentácie do MS v JAR spoliehali na defenzívu dirigovanú stopérmi Danielom Aggerom a Simonom Kjaerom, v prvom polčase utorňajšieho duelu v E-skupine na štadióne Soccer City v Johannesburgu aj odolali obávanej holandskej ofenzíve, ale na začiatku druhého dejstva sa „položili“ sami. Simon Busk Poulsen nádherne trafil hlavou – do vlastnej siete. „Severania“ potom museli otvoriť hru a päť minút pred koncom inkasovali druhý raz, presadil sa húževnatý Dirk Kuyt z FC Liverpool. Holanďania predĺžili svoju šnúru bez prehry na okrúhlych 20 duelov.

Smoliar Poulsen z AZ Alkmaar vnímal predmetnú situáciu takto: „Zrazu som zbadal loptu nad mojou hlavou a nestihol som správne zareagovať. Snažil som sa ju odvrátiť do bezpečia, ale trafil som len jedného zo spoluhráčov do chrbta a od neho sa nešťastne odrazila do našej bránky. Lopta ma prakticky zasiahla do tváre. Pomyslel som si: toto vari ani nemôže byť pravda.“ Center, ktorý dánsky zadák poslal do vlastnej siete, adresoval z ľavého krídla Robin van Persie.

Šesťdesiatročný kouč Morten Olsen sa ocitol v podobnej pozícii ako v prípade kiksu gólmana Roberta Greena taliansky tréner Angličanov Fabio Capello. Vyhlásil: „Poulsen bol jedným z našich lepších hráčov na trávniku, ale v tomto prípade nemal šťastie. Takéto veci sa vo futbale stávajú. Ten vlastný úvodný gól bol pre nás ako obliatie vedrom studenej vody.“ K nečakanému ťahu s hviezdou z Arsenalu Londýn Bendtnerom, ktorý pôvodne mal chýbať pre nedoliečené zranenie slabín, uviedol: „S jeho nasadením do základnej zostavy sme naozaj nerátali, ale zranenie Jona Dahla Tomassona si vyžiadalo určité preskupenia. Nicklas však nemohol hrať viac ako hodinku, pred nami sú ešte dva dôležité zápasy.“

Holanďania aj bez jednej z najväčších hviezd, zraneného Arjena Robbena z Bayernu Mníchov, vylepšili svoju štatistiku zo vstupných zápasov na svetových šampionátoch. Pri ôsmej účasti na MS zaznamenali siedme stretnutie so ziskom minimálne jedného bodu. Prehrali iba raz – ešte v roku 1938 s Československom (0:3). Navyše, s Dánmi neťahali za kratší koniec v riadnom hracom čase už 43 rokov a vzájomnú bilanciu upravili na 12 triumfov, 10 remíz a 7 prehier. Jediná – pomerne dôležitá – prehra „oranžových“ sa zrodila pred 18 rokmi v semifinále majstrovstiev Európy, keď boli „severania“ úspešní v rozstrele zo značky pokutového kopu 5:4

Kormidelník Bert van Marwijk skonštatoval: „Prvý zápas na šampionáte býva vždy náročný. Nám sa však proti Dánom darilo držať taktovku v rukách. Kontrolovali sme vývoj umnou hrou. Súper disponuje kvalitnou defenzívou. Dôležité bolo, že sa nám hneď po polčasovej prestávke podarilo zlomiť jej odpor. Znamenalo to, že oni museli otvoriť hru, tým nám vytvorili viac priestoru a my sme napokon pridali ďalší gól.

V pondelok sa zapísal do análov kapitán „oranjes“ Giovanni van Bronckhorst z Feyenoordu Rotterdam, ktorý absolvoval svoj jubilejný 100. duel v najcennejšom drese. Holandská futbalová história pozná okrem rodáka z Rotterdamu ďalších troch hráčov, ktorí majú na konte aspoň 100 reprezentačných štartov. Sú nimi brankár Edwin van der Sar (130), obranca Frank de Boer (112) a stredopoliar Phillip Cocu (101). „Všetci traja sú mojimi dobrými priateľmi a ja som veľmi rád, že som sa teraz ocitol v ich spoločnosti,“ podotkol Van Bronckhorst a o súboji s Dánmi dodal: „V prvom polčase sme sa na ihrisku trápili. Našťastie, pomohol nám vlastný gól súpera hneď v úvode druhého dejstva. Oživením bol príchod Eliu – darilo sa mu vďaka jeho rýchlosti narúšať defenzívu Dánov.“