Demonštranti zasypali sídlo SDKÚ vajcami, Smer ostal čistý

Gorila
Foto: SITA/Marián Peiger

BRATISLAVA 24. februára (WEBNOVINY) – Napriek oficiálnemu začiatku o 16:00 začali organizátori protestov Gorila komunikovať s verejnosťou na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave asi s polhodinovým predstihom.

Poďte medzi nás, musíme to vyriešiť. Neprechádzajte len tak okolo,“ nabádala ľudí prechádzajúcich po námestí Ľubica Lehotská s tým, že „len spolu sme veľká sila, spolu dokážeme zmeniť svet„.

Po 16:00 sa postupne pri tribúne zhromaždilo okolo štyristo ľudí. Lucia Gallová si klesajúcu účasť verejnosti vysvetľuje diskreditačnou kampaňou, ktorá na „nás bola zoslaná„. Stále však verí, že ľudia sa prebudia. Pred ľudí dnes predstúpili s vystúpeniami nielen organizátori, šancu vyjadriť sa dostali i zhromaždení.

Obrazom: Štvrtý protest proti Gorile

Demonštranti vypískali strany

Gorila
Foto: SITA/Marián Peiger

Organizátori cez týždeň oslovili politické subjekty, aby odpovedali na tri požiadavky, ktoré by mali v parlamente presadiť čo najskôr po voľbách.

Ide o zrušenie trestnoprávnej imunity poslancov, zmenu zákona o referende tak, aby jeho výsledok bol platný, ak bude prijatý nadpolovičnou väčšinou účastníkov a zrušenie politických nominácií do kontrolných inštitúcií a podnikov s majetkovou účasťou štátu.

Odpoveď nedošla od Smer-u a a KDH, s ktorými sa pravdepodobne stretnú na budúci týždeň, uviedol Peter Pčolinský. Od ľudí si za to vyslúžili piskot, pískalo sa však aj pri tých stranách, ktoré odpovedali.

Čiastočné pripomienky mali SDKÚ-DS, SaS či Most-Híd. Ozvali sa i ďalšie strany, ako napríklad Slobodný hlas Nory Mojsejovej, Obyčajní ľudia, 99 % – občiansky hlas. „Máme nejaký sumár, určite ho dáme na verejnosť,“ dodal.

Protesty už ľudí nelákajú

Gorila
Foto: SITA/Marián Peiger

Štátna hymna aj dnes ukončila protest Gorila pred Domom odborov na Trnavskom mýte. Z Hviezdoslavho námestia v centre mesta sa sem vybrala zhruba tisícka ľudí, ktorá sa postupne na námestí zhromaždila. Po hymne ukončili oficiálnu časť zhromaždenia. Podľa bratislavskej policajnej hovorkyne Petry Hráškovej oficiálna časť zhromaždenia prebehla bez incidentov.

Pokojne sa rozíďme rôznymi smermi,“ povedal v mene organizátorov Peter Pčolinský s tým, že sa začína neoficiálna časť. Ľuďom pripomenul „Coca colu“ a „modré opičky„.

Na Facebooku ľudia počas týždňa diskutovali, že po oficiálnej časti pôjdu pred sídla SDKÚ a Smer-u v Ružinove. Časť ľudí šla aj pred Úrad vlády SR. Pred sídlom SDKÚ už na dav čaká mestská a štátna polícia, vrátane ťažkoodencov.

Rušno pred sídlom SDKÚ-DS

Gorila
Foto: SITA/Marián Peiger

Niekoľko desiatok nahnevaných ľudí, ktorí sa presunuli po oficiálnom skončení protestu Gorila, zasypalo centrálu SDKÚ-DS vajíčkami.

Po niekoľkých desiatkach vajec, ktoré hodili do zamknutých dverí kultúrneho domu Ružinov, kde strana Mikuláša Dzurindu sídli, prišli policajní ťažkoodenci a priestor obkolesili. Následne lietali vajíčka na logo strany, ktoré je na priečelí budovy.

Po niekoľkých minútach sa vybral dav s výkrikmi „Poďme na Fica“ pred sídlo strany Smer-SD. Vajíčkovú spŕšku však centrála socialistov nedostala. Policajti zahatali prístupové chodníky a tak protestujúci ostali niekoľko desiatok metrov od budovy, kde skandovali heslá ako napríklad Fico do basy, dosť bolo goríl, hanba vám. Polícia nemusela ani pred sídlom SDKÚ ani pred centrálou Smer-u zasiahnuť.

Pred úradom vlády podľa bratislavskej policajnej hovorkyne Petry Hráškovej neboli doposiaľ problémy. Ostalo tam pár ľudí, prítomná je i polícia. Organizátori zvolali ďalší protest na budúci týždeň. Najbližšie by sa protestujúci mali stretnúť v stredu pred Národnou radou SR počas mimoriadnej schôdze, protest by sa mal konať aj na budúci týždeň v piatok a potom v piatok pred voľbami.

Od druhého protestu Gorila má účasť na demonštráciách v Bratislave klesajúcu tendenciu. Kým na druhý protest prišlo približne 10-tisíc ľudí, pričom na Facebooku svoju účasť ohlásilo viac ako 18-tisíc, na dnešnú demonštráciu sa podľa sociálnej siete chystá 1500 ľudí.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Peter Pčolinský