Deň spomienky na obete holokaustu bude venovaný deťom

Holokaust
V gréckom Solúne žilo pred druhou svetovou vojnou asi 50-tisíc židov, takmer 45-tisíc zahynulo v koncentračnom tábore v Osvienčime. Foto: SITA/AP

BONN 24. januára (WEBNOVINY) – V piatok si svet pripomenie Medzinárodný deň spomienky na obete holokaustu. Tento rok bude venovaný deťom, dievčatám a chlapcom, ktoré tento strašný teror a zlo museli zažiť, uviedol vo vyhlásení generálny tajomník Organizácie Spojených národov Pan Ki-mun.

„Mnohé sa počas vojny stali sirotami alebo ich oddelili od rodín. Mnohé zahynuli od hladu, chorôb alebo rukami svojich vrahov. Nikdy sa nedozvieme, čo tieto deti mohli svetu dať,“ uviedol Pan, ktorý zároveň vyzval „všetky národy, aby si to najcennejšie chránili, nezávisle od rasy, farby pokožky, pohlavia či náboženstva.“

Pan Ki-mun dodal, že sa treba inšpirovať aj veľkými ľuďmi, akým bol Raoul Wallenberg, ktorého nedožité 100. narodeniny si svet v roku 2012 pripomenie. Wallenberg bol švédsky diplomat, ktorý v Maďarsku v posledných fázach druhej svetovej vojny zachránil tisíce Židov. V roku 1945 ho pre podozrenie zo špionáže zatkli Sovieti, potom zmizol v ruskom väzení.

Počas holokaustu zomrelo 1,5 milióna židovských detí, ktoré sa stali terčom prenasledovania nacistov a ich spojencov. Spolu s nimi zahynuli desaťtisíce ďalších detí vrátane zdravotne postihnutých a Rómov. Všetky sa stali obeťami nenávistnej ideológie, ktorá ich označila za „menejcenné“.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Pan Ki-mun