Deti sa budú učiť piť vodu z vodovodu

Voda
voda Foto: cunovo.info

TRENČÍN 22. marca (WEBNOVINY) – V trenčianskom regióne dnes pri príležitosti Svetového dňa vody spustili v poradí tretí ročník osvetovej kampane na podporu pitia vody z vodovodu. Kým vlani sa zamerali na materské školy, tento rok je niekoľkomesačný projekt určený pre žiakov prvého stupňa základných škôl.

Podľa vodárov obyčajnou vodou smäd zahasí sotva desať percent ľudí, prednosť dávajú skôr baleným vodám. Akciu s názvom Daj si vodu z vodovodu organizuje Trenčianska vodohospodárska spoločnosť, ktorá prevádzkuje vodovody a kanalizácie v okresoch Trenčín a Nové Mesto nad Váhom. Projekt má okrem pitia obyčajnej vody deti poučiť o správnom pitnom režime a kolobehu vody. Koordinátorka projektu Viera Gimecká uviedla, že v týchto dňoch oslovia asi štyridsiatku základných škôl, pre ktoré pripravili workshop o kolobehu vody. Školy sa tiež môžu zapojiť do grantového kola a získať peniaze na podporu pitného režimu v škole alebo ísť s deťmi na exkurziu do čistiarne odpadových vôd. Tiež ich čaká vodná olympiáda.

Riaditeľka vodárenskej spoločnosti Denisa Beníčková uviedla, že náklady na kampaň budú do 15-tisíc eur. Pomerne nízke náklady dosiahnu podľa nej vďaka ochote Krajského školského úradu, Metodicko-pedagogického centra a Krajského centra voľného času, ktorí projekt zastrešujú odborne. Peniaze teda poputujú do konkrétnych pomôcok a na granty.

Kampaň podporuje aj Regionálny úrad verejného zdravotníctva. Regionálna hygienička Mária Štefkovičová hovorí, že dopomôže deti a tým pádom aj rodičov učiť správnemu pitnému režimu, naučí ich vážiť si vodu. Voda by podľa nej mala tvoriť aspoň polovicu dennej spotreby nápojov.

Trenčianska vodohospodárska spoločnosť, a.s., ktorej majoritným akcionárom je s 51,02-percentným podielom nadnárodná skupina Suez, zabezpečuje prevádzku 700 kilometrov vodovodov a 247 kilometrov kanalizačnej siete pre 150 000 odberateľov. Vlastníkom siete sú Trenčianske vodárne a kanalizácie (TVK), a.s. Jej akcionármi je 54 miest a obcí z okresov Trenčín a Nové Mesto nad Váhom.

SITA

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom