Deti v Malawi budú ako prvé na svete očkované proti malárii, lekári musia presvedčiť aj rodičov

Očkovanie, malária
S epidémiou detskej obrny sa v súčasnosti potýka 16 afrických krajín. Foto: ilustračné, SITA/AP

LONDÝN 23. apríla (WebNoviny.sk) – Africké Malawi sa stalo prvým štátom na svete s očkovaním detí proti malárii, informovala Svetová zdravotnícka organizácia (WHO). Na očkovanie používa jedinú licenciovanú vakcínu proti tejto chorobe šírenej komármi.

Môže ochrániť tisíce ľudí

Hoci vakcína ochráni pred maláriou iba asi tretinu zaočkovaných detí, v prípade nakazenia sa má choroba miernejší priebeh. Malária zabije ročne na celom svete približne pol milióna ľudí, väčšina z toho sú deti v Afrike mladšie ako päť rokov.

Nie je to dokonalá vakcína, stále má však potenciál zachrániť desaťtisíce životov,“ uviedol Alister Craig z Liverpoolskej školy tropickej medicíny.

Ako pokračoval, očkovanie najohrozenejších detí počas najvyššej sezóny výskytu malárie môže ochrániť tisíce z nich od nakazenia sa chorobou alebo dokonca pred smrťou.

Najväčšia výzva

Najväčšou výzvou však podľa neho bude presvedčiť rodičov, aby dali deti opakovane zaočkovať. Predchádzajúce testovania totiž ukázali, že vakcína má iba 30-percentnú efektivitu po štyroch absolvovaných dávkach a ochrana sa časom znižuje. Vedľajšie účinky vakcíny zahŕňajú bolesť, horúčku a kŕče.

Svetová zdravotnícka organizácia plánuje spolu s partnermi podobný program vakcinácie aj v Keni a Ghane. S polu s Malawi by tak malo byť zaočkovaných 360-tisíc detí.

Experti však upozorňujú, že očkovacie programy by nemali odkloniť limitované zdroje verejného zdravia od nenákladných a overených nástrojov v boji proti malárii ako sú moskytiéry a postreky proti hmyzu.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie WHO Svetová zdravotnícka organizácia