Detským domovom možno odzvoní, pre štát sú drahé

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Deti vytvorili rekord
Foto: Archívne, SITA/Miroslava Chabadová

BRATISLAVA 19. júla (WEBNOVINY) – Na Slovensku stále rastie počet detí v ústavnej starostlivosti. Zatiaľ čo v roku 2010 ich bolo v rôznych inštitúciách ústavnej starostlivosti 5335, v roku 2013 to už bolo 5517 detí. Občianske združenie Alfa to uvádza v analýze s názvom Postupné rušenie detských domovov a premiestnenie detí do pestúnskych rodín, ktorú vo štvrtok zverejnilo.

Alfa pripomína, že Slovensko sa na medzinárodnej úrovni aj vo vládnej stratégii zaviazalo znižovať počty detí v detských domovoch. Praktické kroky vlády však v tejto oblasti „nedosiahli želaný účinok“.

Štát má pri detských domovoch vyššie výdavky

Umiestnenie detí do náhradných rodín je podľa analýzy lepšie z ľudskoprávnych i ekonomických dôvodov. Podľa spoluautora štúdie Maxa Steuera „existuje všeobecná zhoda, že šance na zdravý vývoj dieťaťa ako aj na jeho neskoršie pracovné uplatnenie sú za štandardných okolností vyššie v rodinnom prostredí“.

Ústavná starostlivosť v detských domovoch je navyše pre štát drahá. Ďalšia autorka analýzy Silvia Hudáčková uvádza, že výška priemerných ročných výdavkov na jedno dieťa v detskom domove je približne trojnásobná oproti starostlivosti o dieťa v náhradnej rodine.

„Výška priemerných výdavkov na jedno miesto v detských domovoch dosiahla v roku 2014 hodnotu 11 940 eur,“ konštatovala a na porovnanie dodala, že suma na dieťa v náhradnej rodine za jeden rok pritom predstavuje 4 687 eur.

Domovy by mali rušiť postupne

Štúdia zdôrazňuje, že rušenie detských domovov by malo prebiehať postupne, pretože presun detí do nedostatočne pripravených rodín môže mať na nich negatívny vplyv. „Deinštitucionalizácia by sa nemala unáhliť. Treba najskôr rušiť inštitúcie, ktoré dosahujú najhoršie výsledky v starostlivosti o deti,“ vysvetľuje Steuer s tým, že je nevyhnutné zhromaždiť presné údaje s dôrazom na zraniteľné skupiny, ako sú zdravotne postihnuté deti.

Proces je tiež nutné koordinovať so vzdelávaním súčasných a budúcich náhradných rodičov, budovaním komunitných centier a rozvojom podpory náhradného rodičovstva. Celá analýza je dostupná na stránke http://www.alfa-slovensko.sk/rusenie-detskych-domovov/.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať