Deväť medailí pre Slovensko z Čunova

ČUNOVO 16. augusta (WEBNOVINY) – Slovenskí vodní slalomári opäť potvrdili svoje výnimočné postavenie v absolútnej svetovej špičke. Na pretekoch Autopolis Slovak Open ICF Ranking Series vo vodnom slalome v Čunove si s výnimkou K1 mužov vybojovali medaily vo všetkých kategóriách, v C1 a C2 zvíťazili. Celková ich bilancia je 2 zlaté, 3 strieborné a 2 bronzové medaily. Keď k tomu pridáme striebro a bronz z Pohára národov v súťaž družstiev, je z toho dôkaz mimoriadnej kvality.

Neuveriteľne suverénnym spôsobom dominovali vo finále pretekov C2 trojnásobní olympijskí víťazi Pavol a Peter Hochschornerovci. Napriek jednému dotyku bránky, za ktorý dostali k času dve trestné sekundy, o viac ako šesť a pol sekundy zdolali čisto jazdiacich Čechov Václav Hradíleka a Štěpána Sehnala. Tretí skončili Tomáš Kučera s Jánom Bátikom, ktorí tak vyrovnali stav súboja o účasť na septembrových majstrovstvách sveta v Seu d´Urgell s Milanom Kubáňom a Mariánom Olejníkom a rozhodne sa medzi nimi o týždeň na Slovenian Open v Tacene.

„Som rád, že sme vyhrali ďalšie preteky na domácej vode a pred domácim publikom. Vždy je príjemné dosiahnuť takýto úspech, no my si pamätáme aj tie preteky, ktoré sme v Čunove nevyhrali,“ tvrdil v cieli nedeľňajších pretekov Pavol Hochschorner. Jeho súrodenec Peter po odjazdení tvrdil, že trať bola postavená veľmi dobre a oni nemali na nej žiadne väčšie problémy. „Vedomosti o tom, ako idú naši kolegovia, ktorí bojujú o nomináciu do reprezentácie, sme nemali, lebo na štarte nebolo nič počuť. Vôbec nebol priestor na zaoberanie sa tým. Museli sme sa plne koncentrovať na našu jazdu,“ mienil spokojný Peter Hochschorner ml. a na záver dodal: „Tieto preteky neboli generálkou na septembrové majstrovstvá sveta v Španielsku, lebo trať na ktorej sa pôjde svetový šampionát veľmi dobre poznáme. Boli sme tam dvakrát na krátkych sústredeniach. Bolo by preto zbytočné robiť ešte nejakú generálku na toto podujatie.“

Doslova slovenský koncert to bol v kategórii C1. Prvé štyri priečky obsadili domáci reprezentanti. Víťazom sa stal Michal Martikán, o viac ako dve sekundy za ním zaostal Matej Beňuš, bronz patril Alexandrovi Slafkovskému. Ešte aj štvrtá pozícia patrila slovenským farbám, keď na nej skončil Karol Rozmuš. Martikán bol v cieli samozrejme spokojný. „Trať bola postavená veľmi dobre. Podľa môjho názoru bola najmä pádlovacia, čo sa mi skoro vypomstilo vo veľkej vani pred hlavnou tribúnou. Nebyť tohto zaváhania a ešte dvoch menších v iných úsekoch trate, dosiahol by som oveľa lepší čas a bol by som s finálovou jazdou spokojnejší. V sobotu som na tejto trati dosiahol oveľa lepší výsledok najmä v druhej jazde. Na štarte som nevnímal pozíciu mojich súperov, pretože som sa plne koncentroval na preteky. Som rád, že som ich vyhral. Teší ma, že sa mi to podarilo pred takým skvelým publikom, ktoré nás najmä v nedeľu prišlo povzbudiť v hojnom počte. Ďakujem im za podporou,“ nezabudol štvornásobný olympijský medailista pripomenúť bohatú divácku kulisu. „Do majstrovstiev sveta v Španielsku už nikam nepôjdem. Budem sa pripravovať doma v Liptovskom Mikuláši, lebo v Európe nikde nie je natoľko podobná trať tej, čo nás čaká,“ zdôraznil dvojnásobný olympijských víťaz v kategórii C1 z rokov 1996 a 2008.

V K1 žien triumfovala Rakúšanka Corinna Kuhnleová. Napriek tomu, že vo finálovej jazde si dvakrát „ťukla“ a k dosiahnutému času jej rozhodcovia pripočítali štyri trestné sekundy, o 84 stotín sekundy zdolala Slovenku Janu Dukátovú, ktorá predtým suverénne dominovala v semifinále. „Pre mňa bolo v týchto pretekoch najťažšie dostať sa opäť do súťažného tempa, lebo posledné štyri týždne som sa venovala príprave na tichej vode. Práve preorientovať sa z tréningového programu do pretekárskeho bolo pre mňa v Čunove náročné,“ tvrdila po pretekoch ženského kajaku bývalá majsterka sveta z roku 2006 Jana Dukátová. „Corinna Kuhnleová opäť dokázala, že je výborná pretekárka. V tohtoročnom Svetovom pohári skončila hneď za mnou na druhom mieste. Teraz sme si pozície na stupni víťazov vymenili,“ dodala Dukátová. Bronz si z Čunova odváža Katrina Lawrenceová z Austrálie. V desaťčlennom finále boli aj ďalšie dve slovenské slalomárky. Elena Kaliská obsadila 6. miesto, Gabriele Stacherovej patrila priečka hneď za ňou – skončila siedma.

Ďalšie striebro vybojovala Katarína Macová v kategórii C1. Napriek tomu, že na ťažkej technickej trati vynechala jednu z bránok, udržala si náskok pred súperkami, ktoré takisto neboli bezchybné. „Na týchto pretekoch bola pre mňa najťažšia kombinácia medzi pätnástou a šestnástou bránkou, lebo som ľaváčka a nerada si prekladám pádlo do druhej ruky. Jazdiť tento úsek cez ruku je pre takých začiatočníkov, ako som ja, veľmi ťažké. Mojím cieľom bolo prejsť bez päťdesiatsekundovej penalizácie. Žiaľ, nepodarilo sa mi to. Mám sa ešte čo učiť. Nechcela by som tvrdiť, že moja účasť v C1 je útek pred konkurenciu v ženskom kajaku, pretože vlani na týchto istých pretekoch som bola medzi ženami štvrtá,“ povedala Macová. Caroline Loirová z Francúzska bola jedinou pretekárkou v sedemčlennom štartovom poli, ktorá absolvovala všetky bránky a zaslúžene sa tak tešila z triumfu. Bronz z Čunova putuje do Austrálie zásluhou Leanne Guineovej.

Suverénnym víťazom K1 mužov sa stal Slovinec Peter Kauzer. O viac ako dve sekundy za ním zaostal jeho krajan Jure Meglič, bronz si vybojoval Campbell Walsh z Veľkej Británie. Jediný Slovák vo finále Marcel Potočný uzatváral vo výsledkovej listine desiatku najlepších.

Súhrn výsledkov – finále:

C1 ženy: 1. Caroline Loirová (Fr.) 151,18 (8 trestných sekúnd), 2. Katarína Macová (SR) 212,03 (56), 3. Leanne Guineová (Austr.) 214,15 (54), 4. Alice Spencerová (V.Brit.) 218,86 (56), 5. Kateŕina Hošková (ČR) 274,97 (102), 6. Jacquelyn Shawová (V.Brit.) 288,25 (110), 7. Rosalyn Lawrenceová (Austr.) 391,37 (200)

K1 muži: 1. Peter Kauzer (Slovin.) 94,38 (0 trestných sekúnd), 2. Jure Meglič (Slovin.) 96,66 (0), 3. Campbell Walsh (V.Brit.) 98,16 (2), 4. Pierre Bourliaud (Fr.) 98,89 (0), 5. Riccardo de Gennaro (Tal.) 99,01 (0), 6. Sébastien Combot (Fr.) 99,46 (2), 7. Guillermo Diez-Canedo (Šp.) 99,78 (0), 8. Grzegorz Polaczyk (Poľ.) 99,87 (0), 9. Michael Dawson (N.Zél.) 101,78 (2), 10. Marcel Potočný (SR) 102,20 (0), 11. Andrea Romeo (Tal.) 103,95 (2), 12. Lukáš Kubričan (ČR) 207,01 (102)

umiestnenie Slovákov, ktorí nepostúpili do finále: 12. Kamil Kaniščák, 14. Ján Šajbidor, 18. Martin Halčin, 20. Tomáš Mráz, 23. Peter Cibák (všetci SR)

C2: 1. Pavol Hochschorner, Peter Hochschorner (SR) 103,82 (2 trestné sekundy), 2. Václav Hradílek, Štěpán Sehnal (ČR) 110,48 (0), 3. Tomáš Kučera, Ján Bátik (SR) 110,63 (2), 4. Milan Kubáň, Marián Olejník (SR) 111,65 (0), 5. Ladislav Škantár Pater Škantár (SR) 112,91 (2), 6. Pierre Picco, Hugo Biso (Fr.) 114,05 (2), 7. Dominik Wenglarz, David Dobrowolski (Poľ.) 117,35 (2), 8. Pietro Camporesi, Niccolo Ferrari (Tal.) 122,86 (6), 9. Robert Gotvald, Jan Vlček (ČR) 163,95 (56), 10. Jonáš Kašpar, Marek Šindler (ČR) 169,10 (52)

do finále nepostúpili: 20. Miroslav Danko, Miroslav Matejka (SR) 222,72 (106)

K1 ženy: 1. Corinna Kuhnleová (Rak.) 109,23 (4 trestné sekundy), 2. Jana Dukátová (SR) 110,07 2), 3. Katrina Lawrenceová (Austr.) 110,71, 4. Fiona Pennieová (V.Brit.) 113,13 (2), 5. Kateřina Kudějová (ČR) 114,54 (0), 6. Elena Kaliská (SR) 114,66 (0), 7. Gabriela Stacherová (SR) 116,06 (0), 8. Rosalyn Lawrenceová (Austr.) 124,46 (2), 9. Kateřina Hošková (ČR) 164,62 (52), 10. Marie Řihošková (ČR) 164,74 (52)

do finále nepostúpila: 12. Dana Beňušová (SR) 120,97 (4)

C1 muži: 1. Michal Martikán (SR) 99,22 (0), 2. Matej Beňuš (SR) 101,37 (2), 3. Alexander Slafkovský (SR) 101,53 (2), 4. Karol Rozmuš (SR) 103,63 (2), 5. Anže Berčič (Slovin.) 107,24 0), 6. Jordi Domenjo (Šp.) 108,23 (4), 7. Michal Jáně (ČR) 109,12 (2), 8. Jan Mašek (ČR) 109,74 (4), 9. Grzegorz Wojs (Poľ.) 110,86 (2), 10. Christos Tsakmakis (Gréc.) 110,88 (4), 11. Dušan Ovčarík (SR) 117,45 (4)

do finále nepostúpil: 17. Patrik Gajarský (SR) 118,91 (6)

Viac k osobe Alexander SlafkovskýElena KaliskáJán BátikJán ŠajbidorJana DukátováKatarína MacováLadislav ŠkantárMartin HalčinMatej BeňušMichal MartikánPavol HochschornerPeter Hochschorner