DILONG: ESĽP výrazne zasiahol do diskusie o identite Európy

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Martin Dilong
Martin Dilong Foto: archív

Ako vnímate konečné rozhodnutie Európskeho súdu pre ľudské práva v Štrasburgu (ESĽP) v prípade Lautsiová proti Taliansku v spore o kríže v talianskych školách ?

Ide o jedno z najdôležitejších rozhodnutí ESĽP. Štrasburg ním výrazne zasiahol do diskusie o identite Európy. Jeho argumentácia obsiahnutá v odôvodnení konečného rozsudku bude na najbližšie obdobie politicko-právnym rámcom pre odbornú a politickú diskusiu o histórii, identite, koreňoch Európy, mieste kresťanstva a jeho odkaze pre jednotlivé štáty Európy a Európu ako celok.

Spor o kríže v talianskych školách. Ide zrejme o najviac medializovaný súdny spor, ktorý rozhodoval ESĽP v poslednom období. Mohli by ste uviesť históriu tohto sporu?

V roku 2002 pani Lautsiová (občianka fínskeho pôvodu žijúca v Taliansku) podala žalobu, že kríže v škole, do ktorej chodia jej synovia porušujú jej právo na výchovu detí podľa svojho náboženského presvedčenia. Súdy v Taliansku jej žalobu zamietli – súd I. stupňa 17. 3. 2005, odvolací súd 13.4. 2006. Podľa odôvodnenia talianskych súdov: “Kríž je časťou dedičstva Európy a západných demokracií“, predstavuje symbol: „Kresťanstva, nie iba katolicizmu“ a je súčasťou „ symbolov a hodnôt podchytených talianskou ústavou“.

Prípad však neskončil pred talianskym súdmi. Dostal sa do Štrasburgu. Čo sa dialo ďalej?

Pani Lautsiová sa obrátila so žalobou na ESĽP. Tvrdila najmä, že umiestnenie kríža v Talianskych školách porušuje jej práva na výchovu detí podľa svojho náboženského a filozofického presvedčenia – Čl. 2 Protokolu č. 1 k Dohovoru o základných ľudských právach a slobodách. Komora ESĽP (7 sudcov) rozhodla 3.11. 2009, že Taliansko porušilo práva pani Lautsiovej a o.i. jej musí zaplatiť 5000 EUR ako nemajetkovú ujmu. Talianska vláda sa proti rozsudku odvolala 28. 1. 2010 k Veľkej komore ESĽP. Veľká komora ESĽP (17 sudcov) 1. 3. 2010 rozhodla, že sa odvolaním talianskej vlády bude zaoberať.

Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP) 18. marca v Štrasburgu s konečnou platnosťou rozhodol spor o krížoch. Čo hovorí konečný rozsudok?

Veľká komora, veľkou väčšinou (15 sudcov za rozsudok a 2 proti) rozhodla, že Taliansko neporušuje svoje medzinárodné záväzky podľa Dohovoru o základných ľudských právach a slobodách. Komplexne posúdila daný prípad. Vzala do úvahy aj celkový kontext sporu – kultúrne, národné, historické súvislosti. V odvodnení uviedla, že v Taliansku v školách, kde sú kríže na stenách tried umožňuje nosiť náboženské symboly menšinových náboženstiev. Taktiež je umožnené voliteľné vyučovanie inej náboženskej výchovy registrovaných cirkví v škole. Podľa súdu „subjektívne vnímanie porušenia práva na výchovu pani Lautsiovej nemôže byť považované za porušenie čl. 2 Protokolu č. 1 (právo na vzdelanie).“ Súd ďalej konštatuje, že umiestnenie kríža v škole, do ktorej chodili synovia pani Lautsiovej jej v ničom nezabraňuje, aby „svoje deti sprevádzala a vychovávala podľa svojho filozofického presvedčenia.“

Čo možno považovať za hlavný argument ESĽP v konečnom rozsudku?

Súd dospel k záveru, že umiestňovanie krížov v talianskych školách, patrí do kompetencie štátu – Talianska, aby stanovil akým spôsobom sa bude rešpektovať právo rodičov na výchovu svojich detí. Súd uviedol, že podľa viacerých iných rozsudkov nie je porušením Dohovoru o ľudských právach, ak štát vo svojich učebných osnovách dáva jednému náboženstvu, vzhľadom na historické súvislosti, viac priestoru ako iným.

Spor o krížoch bol nielen veľmi medializovaný, ale sa do neho zapojilo aj viacero vedľajších účastníkov konania, ktoré súdu v rámci odvolacieho konania pred Veľkou porotou prezentovali svoje stanovisko.

Faktom je, že do sporu sa zapojilo nevídane veľa vedľajších účastníkov konania, takmer všetci dali podporné stanoviská pre Taliansko. Uvediem najhlavnejších z nich. Vlády týchto členských krajín Rady Európy intervenovali pred súdom: Arménsko, Bulharsko, Cyprus, Grécko, Rusko, Litva, Malta, Rumunsko a San Marino. Zapojilo sa aj 33 poslancov Európskeho parlamentu. Spomedzi významných medzinárodných združení právnikov možno uviesť napr. Európske centrum pre právo a spravodlivosť, Eurojuris, Medzinárodný výbor právnikov.

A čo Slovensko? Zapojili sme sa aj my ? Ako sme reagovali?

Ako reakciu na prvý rozsudok Komory ESĽP zo dňa 3.11. 2009, slovenský parlament prijal 10. 12. 2009 Vyhlásenie o umiestňovaní náboženských symbolov v školách a vo verejných inštitúciách v súlade s kultúrnou tradíciou krajiny. Návrh predložil poslanec za KDH Martin Fronc. Za predmetné vyhlásenie hlasovalo 103 poslancov, nikto nebol proti. Podľa uvedeného vyhlásenia Rozhodnutie ESĽP z 3.11.2009 je v rozpore s kultúrnym dedičstvom a kresťanskou históriou Európy. Umiestňovanie kríža v školách, vo verejných inštitúciách a na verejných priestranstvách predstavuje tradíciu, ktorá je vlastná mnohým európskym štátom. Rešpektovanie kultúrno-náboženskej tradície nemožno chápať ako obmedzovanie slobody iných. Umiestňovanie náboženských symbolov v školách a vo verejných inštitúciách je plné právo každého členského štátu Rady Európy vrátane SR a je v súlade s Dohovorom o ľudských právach a slobodách z r. 1950. Toto vyhlásenie NR SR bolo zaslané aj ESĽP. Predchádzajúca slovenská vláda sa mohla do konania zapojiť ako vedľajší účastník, avšak túto možnosť nevyužila. Ministerstvo zahraničných vecí však 30.6. 2010 vydalo vyhlásenie podľa ktorého: “Slovenská republika aj naďalej zdieľa presvedčenie vyjadrené v tomto vyhlásení (NR SR zo dňa 10.12.2009) a dúfa, že veľká komora ESĽP zohľadní pri svojom rozhodovaní všetky aspekty tejto citlivej otázky a dospeje k spravodlivému rozhodnutiu.“

Zhováral sa Radovan Pavlík

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Martin DilongMartin Fronc
Firmy a inštitúcie ESĽP Európsky súd pre ľudské práva