Dlhová kríza v Európe podkopáva pokrok, tvrdí šéf Fed-u

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Výnos talianskych dlhopisov vydesil Európu
Výnosy z desaťročných talianskych vládnych dlhopisov sa v stredu dostali nad hranicu 8 %. Informovala o tom agentúra Bloomberg. Výnosy sa nakrátko ocitli na hodnote 8,069 %, z nej sa následne zosunuli na úroveň 7,785%. Sedempercentná hranica, ktorá predtým vytvorila nový rekord v histórii eurozóny, sa podľa odborníkov považuje za hranicu udržateľnosti. Niektorí experti potvrdili, že ak sa výnosy dostanú nad úroveň 7 %, Taliansko sa dostane do situácie, z ktorej už niet návratu. Krajina sa tak namiesto Grécka stala epicentrom dlhovej krízy euro Foto: SITA/AP Photo/Richard Drew

SAN FRANCISCO 12. júna (WEBNOVINY) – Európska dlhová kríza predstavuje „vážnu“ hrozbu pre finančnú stabilitu a môže podkopať pokrok, ktorý sa v posledných rokoch dosiahol pri posilnení globálneho finančného systému.

Povedal to v pondelok šéf Fed-u v San Franciscu John Williams. „Globálny finančný systém je odolnejší, než bol pred tromi rokmi, stále je však zraniteľný,“ povedal Williams.

Dlhová kríza v eurozóne ohrozuje banky na starom kontinente a do určitej miery aj na celom svete. Nepochybne predstavuje závažnú hrozbu pre finančnú stabilitu,“ uviedol ďalej.

Kríza v Európe však podľa neho nie je jediným rizikom, ktorému globálna ekonomika čelí. „Vyzerá to tak, že ekonomické trendy v mnohých častiach sveta sa zhoršujú,“ povedal Williams a zároveň povedal, že rast ekonomiky USA je mierny.

Mnoho veľký globálnych finančných inštitúcií je podľa neho vysoko zadlžených a závislých na nestabilnom financovaní sa na trhu.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe John Williams
Firmy a inštitúcie FED Americká centrálna banka