Do Číny zavítal zástupca šéfa sýrskej diplomacie

Syria
Foto: Ilustračné foto: SITA/AP

PEKING 4. februára (WEBNOVINY) – Námestník sýrskeho ministra zahraničných vecí Fajsal al-Mikdád v pondelok začne štvordňovú návštevu Číny, počas ktorej sa stretne aj so šéfom čínskej diplomacie Jangom Ťie-čchim.

Ako potvrdila vláda v Pekingu, témou rozhovoru bude najmä situácia v Sýrii a hľadanie „politických“ riešení v záujme ukončenia krviprelievania v blízkovýchodnej krajine, ktorej vládny režim pod vedením prezidenta Baššára al-Asada má dlhodobú čínsku podporu.

Peking sa však chce aktívne podieľať na vyriešení kritickej situácie a preto minulý rok hostil aj vyslanca OSN pre Sýriu Lachdara Brahímího alebo lídra sýrskej opozície, ktorá nedávno po prvý raz naznačila záujem s al-Asadom rokovať.

Takmer dva roky trvajúce protivládne povstanie v Sýrii si podľa odhadov OSN vyžiadalo najmenej 60-tisíc obetí. Diplomatické úsilie o zastavenie násilia v blízkovýchodnej krajine zlyháva, pričom tvrdší postup voči Damasku blokujú v OSN Rusko a Čína. Al-Asad zase obviňuje zahraničie z materiálnej podpory „teroristov“ a odmieta z postu prezidenta odstúpiť.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom