Do dražby pôjde 17 metrové dielo maliara Medka

Medek
Foto: galerierudolfinum.cz

BRATISLAVA 21. decembra (WEBNOVINY) – Súbor štrnástich plátien, ktoré v rokoch 1963 až 1964 vytvoril český maliar Mikuláš Medek, budú už po druhý raz dražiť.

Obrazy tvoriace celkovo 17 metrov dlhé a viac ako dva metre vysoké dielo, sú aktuálne vystavené v Košiciach a budú predmetom stredajšej aukcie v Prahe. Vyvolávacia cena je 21 miliónov českých korún (asi 830-tisíc eur).

„Odhadovaná cena plátien sa pohybuje okolo 39 miliónov korún (asi 1,54 milióna eur). Za koľko sa nakoniec vydražia, nedokážem v tomto momente odhadnúť. Je to veľmi špecifické dielo, má štyridsaťdva štvorcových metrov, a to si len tak do interiéru nezavesíte,“ uviedol riaditeľ pražskej aukčnej siene Miloš Hora.

Cyklus z Košíc sa dražil už v roku 2002, vtedy bola jeho vyvolávacia cena stanovená na 9,2 milióna českých korún. Pred ôsmimi rokmi sa však obrazy nepodarilo predať. „Trh s umením objavil Medka až v ostatných piatich rokoch, jeho cena ročne vzrastie zhruba o pätnásť percent,“ dodal Hora. Dielo nebolo v dobrom technickom stave, jeho vlastník, ktorý si praje zostať v anonymite, ho dal kompletne zreštaurovať u akademickej maliarky Veroniky Bartuszovej. Informáciu zverejnila webová stránka iDNES.cz.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom