Do finále Slovenského pohára Slovan Bratislava a MŠK Žilina

Bez názvu
Sprava: Kristián Kolčák a Lukáš Pauschek zo Slovanu a Ladislav Tomaček z Trnavy v súboji o loptu počas semifinálového zápasu Slovenského pohára medzi FC Spartak Trnava a ŠK Slovan Bratislava Foto: SITA/Ivan Kopčáni

TRNAVA / ZLATÉ MORAVCE 19. apríla (WEBNOVINY) – V májovom 42. finále Slovenského pohára vo futbale si v Banskej Bystrici zmerajú sily hráči Slovana Bratislava a Žiliny.

Belasí po domácej remíze s Trnavou 2:2 poslali svojho súpera „do kolien“ troma gólmi už v úvodnej polhodine, v druhom polčas domáci Ladislav Tomaček už len skorigoval na konečných 2:3. Vo farbách Slovana sa do streleckej listiny zapísali Erik Grendel, Karim Guédé a Martin Dobrotka.

Obhajca titulu z Bratislavy nastúpi vo finále proti úradujúcemu majstrovi zo Žiliny. „Šošoni“ si už v domácom súboji vypracovali dobrú východiskovú pozíciu na postup, keď zvíťazili 3:0. V odvete síce na pôde Zlatých Moraviec prehrali 0:1, keď sa do streleckej listiny zapísal Marek Janečka, ale v celkovom súčte im to stačilo na zisk finálovej miestenky.

Finálový duel sa uskutoční v Banskej Bystrici v nedeľu 8. mája 2011.

Slovenský pohár 2010/2011 – semifinále – odveta:

FC Spartak Trnava – ŠK Slovan Bratislava 2:3 (0:3) – prvý zápas: 2:2, do finále postúpil Slovan

Góly: 68. a 90. Tomaček – 13. Grendel, 26. Guédé, 34. Dobrotka, ŽK: 44. Procházka, 65. Tomaček, 71. Diallo – 19. F. Kiss, 86. Dobrotka, rozhodovali: Samotný – Balko, Chládek, 2586 divákov

Trnava: Raška – J. Čarnota, Diallo, Gross, Ľ. Hanzel (58. Ciprys) – J. Petráš, Procházka (73. L. Kováč), Banovič (34. Wellington), M. Kaščák, Koro Kone – Tomaček

Slovan: Putnocký – Bagayoko, Dobrotka, Kolčák, Pauschek – Žofčák, F. Kiss, Grendel (71. Obžera) – Guédé (55. Božič) – Šebo, Á. Szarka (75. Milinkovič)

Očakávané konflikty oboch táborov sa nekonali, polícia totiž dokázala ustrážiť situáciu. Od úvodu boli hostia pohyblivejší a kombinačne úspešnejší, aj keď v ich základnej zostave chýbali Milinkovič, Božič, Hrdlička a tiež Dosoudil. Už v 3. min sa Šebo ocitol za obranu Spartaka, ale jeho pohotovú strelu Raška vyrazil na rohový kop. V 11. min presne rozohratý priamy kop Žofčáka odvrátili domáci na hranici pokutového územia k voľnému Grendelovi, ktorý si loptu spracoval a ľavačkou k ľavej žrdi Raškovej bránky otvoril skóre zápasu – 0:1. V 22. min Szarka efektnou prihrávkou uvoľnil Šeba, ktorý obstrelil vybiehajúceho Rašku, pomalá strela smerovala k pravej žrdi, no rýchlejší Diallo ju stačil odvrátiť do bezpečia. V 25. min sa konečne domáci po brejku dostali za chrbát belasej obrany, Petráš odcentroval na Tomačeka, ktorý sa oprel do lopty, ale triafal vysoko nad. V 26. min sa opäť radovali hostia, keď stred trnavskej obrany zabudol ustrážiť Guédého, ktorý z 35 metrov vymietol Raškovej bránky – 0:2. V 34. min po rohovom kope belasých najvyššie vyskočil Žofčák, k lopte sa po nedorozumení domácej obrany dostal Dobrotka a zvýšil na polčasových 0:3.

Druhý polčas bol zrkadlom prvého. Slovanisti mali hernú prevahu a trnavskí hráči sa len sporadicky dostávali k šestnástke hostí. V 68. min ako blesk z jasného neba po nevinnej akcii a prihrávke Wellingtona sa Tomaček prekľučkoval cez stopérsku dvojicu a ľavačkou po zemi k ľavej žrdi znížil na 1:3 a v 80. min ten istý hráč propagačnou strelou vystrašil Putnockého. Najlepší hráč domáceho tímu Tomaček v 90. min prešprintoval Pauscheka a upravil na konečných 2:3. Do májového finále sa teda prebojoval Slovan a stretne sa v ňom s MŠK Žilina.

Peter Zelenský (tréner Trnavy): „Už po prvom zápase so Slovanom som hovoril, že nás čaká ťažká odveta. Kvalita na našej strane chýba, nie je taká, akú by sme si želali. To sa odrazilo na hre a výsledku. Hrali sme ustráchane, báli sme sa ísť do súbojov a strieľať častejšie na bránku. Z troch pokusov Slovana sme dostali dva góly, ale absolútne zaslúžené. Po polčase to vyzeralo na blamáž, hráči si cez prestávku si uvedomili, že takto ďalej nemôžu hrať. Snažili sa aspoň, aby uhrali prijateľný výsledok. Blahoželám Slovanu k postupu do finále.“

Karel Jarolím (tréner Slovana): „Hráčom sme pred zápasom upozorňovali, aby nič nepodcenili. Odohrali sme fantastický prvý polčas, darilo sa nám, proste všetko. Hrali sme v pohybe, vypracovali sme si šance, boli sme výrazne i gólovo efektívni. O postupe do finále sme rozhodli v priebehu prvého dejstva, trochu náš úspech kalia dva inkasované góly po obrátke, ale do zápasu sme išli s jasným cieľom postúpiť do finále. Som rád a nanajvýš spokojný, že cieľ sme splnili a pred nami stojí teraz nádej hrať o majstrovský titul a získať double.“

FC ViOn Zlaté Moravce – MŠK Žilina 1:0 (1:0) – prvý zápas: 0:3, do finále postúpila Žilina

Gól: 10. Janečka, ŽK: 59. Pavol Majerník – 55. Piaček, 66. Ľ. Guldan, rozhodovali: Sedlák – Somoláni, Benko, 1080 divákov

Zlaté Moravce: M. Kuciak – Candrák, Janečka, Farkaš, Chren – Orávik, Pavol Majerník, M. Hruška, Tomášek (74. Ondrejka) – Brčák (82. J. Chovanec), Pavelka (90. Mjuller)

Žilina: Krnáč – Mabouka, Piaček, Šourek, Patrik Mráz – Ľ. Guldan – Pich (85. Poliaček), Zjuzins (56. Škvarka), Zošák, Gergel – Fótyik (55. Ceesay)

Úvod odvetného semifinálového stretnutia Slovenského pohára sa niesol v réžií domácich. Už v 4. min Hruška v gólovej pozícii z ôsmich metrov tesne minul Krnáčovu bránku. Prebiehala desiata minúta, keď Orávik rozohral rohový kop, Majerník posunul Janečkovi, ktorý hlavou poslal ViOn do vedenia – 1:0. Po štvrťhodine hry Pavelka vysunul Brčáka, no ten z plného behu prestrelil. V 27. min sa do gólovej príležitosti dostával Orávik, v poslednej chvíli jeho strelu zblokoval Piaček. Prvý strelecký pokus majstra prišiel po polhodine hry, Gergelovu prudkú strelu vytlačil Kuciak na roh. Od tohto momentu sa hra vyrovnala a diváci videli prevažne medzišestnástkový futbal. V závere prvého dejstva sa v dobrej pozícii ocitol Tomášek, z uhla ale mieril iba do bočnej siete.

Po zmene strán sa domáci snažili o druhý gól, ktorým by zdramatizovali boj o finále. V 52. min poslal prudkú strelu k žrdi neúnavný Pavelka, ale Krnáč bol pripravený. Po hodine hry pohrozili aj hostia, ale Pichovu strelu M. Kuciak bez problémov kryl. V 68. min Tomášekov roh našiel Pavla Majerníka, ale jeho pohotovú hlavičku odvrátil na bránkovej čiare Ceesay. V 74. Brčák posunul Orávikovi, ten v dobrej pozícii mieril iba do Mabouka. V závere domáci stavili všetko na jednu kartu, ale šťastena sa im odvrátila. V 80. min sa vyše tisíc divákov radovalo, ale Orávikova strela sa od žrde odrazila do poľa, dostal sa k nej Pavelka, ale v rozhodujúcej chvíli zlyhal. O dve minúty neskôr sa vyznamenal Krnáč, keď Chrenov pokus spoza šestnástky vytlačil zo šibenice na roh. V závere si Žilina už ustrážila postup do finále Slovenského pohára. Zlatomoravčanov môže tešiť aspoň prvé víťazstvo nad majstrom po 11 rokoch.

Juraj Jarábek (tréner Zlatých Moraviec): „Bol to typický pohárový zápas, Žilina prišla s trojgólovým náskokom, čo bolo rozhodujúce. Škoda, že sme nepridali druhý gól, stretnutie mohlo byť zaujímavé až do konca. Gratulujem súperovi k postupu do finále Slovenského pohára, na druhej strane sme radi, že sme vôbec prvýkrát porazili Žilinu.“

Pavel Hapal (tréner Žiliny): „Jediné s čím som spokojný, je postup, o ktorý sme sa zaslúžili hlavne doma. Keby sme ešte raz inkasovali, mohli sme to mať ťažké. Urobil som niektoré zmeny v zostave, ale rozhodne nie s úmyslom súpera podceniť.“