Do kín prichádza Diktátor, česká komédia i disneyovka v 3D

Diktátor_Sacha Baron Cohen
Sacha Baron Cohen vo filme Diktátor Foto: Paramount Pictures

Tento týždeň prinesie do slovenských kín v premiére štyri snímky – americkú komédiu Diktátor, americko-francúzsky akčný sci-fi triler Útek z MS-1, českú komédiu Líbáš jako ďábel a nemecko-belgickú drámu Marieke, Marieke (2010). V obnovenej premiére sa vo formáte 3D na plátna kín vráti animovaný rodinný muzikál Kráska a zviera (1991). Ponuku filmových klubov obohatí česká dráma Poupata (2011), ktorá v marci získala štyri České levy, vrátane trofeje pre najlepší film.

Nové alter ego Sachu Barona Cohena – diktátor Aladdin

Komédia Diktátor v réžii Larryho Charlesa je ďalším počinom kontroverzného komika Sachu Barona Cohena, ktorý sa spolu s Alecom Bergom podieľal aj na jej scenári.

Komik a mystifikátor si po kazašskom Boratovi a rakúskom Brunovi zahral neobmedzeného vládcu malej krajinky menom Wadiya, ktorú chce zo všetkých síl zachrániť pred demokraciou.

Aladdin, ktorý sa po smrti Kim Čong Ila považuje za posledného mohykána medzi diktárormi, dominuje vo všetkých oblastiach ľudskej činnosti, a napriek tomu je schopný večer po panovaní nájsť si čas a energiu na porciu kvalitného sexu s hociktorou hollywoodskou herečkou, ktorá je ochotná prísť do jeho subsaharského raja.

K svojmu ľudu sa správa ako milujúci otec, ktorý vie, že je škoda každej rany, ktorá padne vedľa. Aj preto tak rád vydáva rozsudky smrti, väščinou vo forme sťatia mečom. Na svete sú ešte krajiny, ktoré nebezpečenstvu demokracie neodolali a ich predstavitelia sa rozhodli pozvať Aladdina do budovy OSN, aby mu vážne prehovorili do systému jeho panovania. Do Ameriky vyrazí v sprievode svojho hlavného poradcu (Ben Kingsley) a dvojníka, ktorý je až na intelekt jeho vernou kópiou.

V snímke si spolu s Cohenom zahrali aj Anna Faris, Ben Kingsley John C. Reilly, Megan Fox a ďalší.

HODNOTENIE

www.csfd.cz: 87% (56 hodnotení)

www.imdb.com: v čase našej uzávierky nebolo k dispozícii

www.rottentomatoes.com: kritici – 68% (93 recenzií) / užívatelia – 80% (24 868 hodnotení)

Guy Pearce v sci-fi trileri zachraňuje prezidentovu dcéru

Útek z MS 1
Foto: Open Road Films

Akčný sci-fi triler Útek z MS-1 pochádza z hlavy Luca Bessona, ktorý tentoraz spojil svoje sily s producentmi úspešného thrilleru 96 hodín (2008). Spolu s režisérsko-scenáristickou dvojicou James Mather a Stephen St. Leger sa podieľal aj na scenári snímky.

Ľudstvo našlo spôsob, ako ochrániť svet pred zločincami – tých najhorších z najhorších držia na mieste, z ktorého niet úniku – uprostred hlbokého vesmíru. Vesmírnu väznicu MS-1 v rámci humanitárnej misie navštívi prezidentova dcéra Emilie Warnock (Maggie Grace). Krvavá vzbura väzňov však z nej urobí tú najúčinnejšiu rukojemníčku a von ju môže dostať len jediný človek – bývalý špičkový vládny agent Snow (Guy Pearce), ktorý je svojhlavý, nekompromisný a navyše čelí obvineniu zo spiknutia proti USA.

Vo filme predstavia aj Peter Stormare, Vincent Regan a ďalší.

HODNOTENIE

www.csfd.cz: 65% (41 hodnotení)

www.imdb.com: 6,2 z 10 (hodnotenia 4 136 používateľov)

www.rottentomatoes.com: kritici – 36% (114 recenzií) / užívatelia – 44% (41 191 hodnotení)

Hrdinovia komédie Líbáš jako Bůh (2009) sa vracajú

Líbáš jako ďábel
Foto: Continental Film

Komédia Líbáš jako ďábel scenáristky a režisérky Marie Poledňákovej je voľným pokračovaním jej filmu Líbáš jako Bůh z roku 2009.

Príbeh sa začína vo chvíli, keď sú staré manželské zväzky definitívne minulosťou a Helena s Františkom sa pokúšajú začať nový, spoločný život. Avšak, ako už to tak býva, puto s bývalým životom nejde pretrhnúť len tak jednoducho. Stále je to vaša rodina, vaše okolie a vaši bývalí partneri, ktorí do spoločného života patria.

Tri roky po diváckom hite Líbaš jako Bůh posiela autorka a režisérka Marie Poledňáková v novom filme Líbáš jako ďábel kvarteto hlavných hrdinov do nových životných situácií. V exteriéroch exotického Maroka sa odohráva ďalší príbeh plný humoru, romantiky a lásky a tentoraz i s trochou napätia.

K hlavnej štvorici hercov, ktorú tvoria Kamila Magálová, Oldřich Kaiser, Jiří Bartoška a Eva Holubová, pribudli i nové postavy v podaní Jiřího Langmajera a Terezy Kostkovej. Okrem nich si v snímke zahrali aj Roman Vojtek, Martha Issová, Milan Šteindler, Petr Nárožný, Nela Boudová a ďalší.

HODNOTENIE

www.csfd.cz: 41% (52 hodnotení)

Krásna a mladá Marieke hľadá šťastie v náručí starších mužov

Marieke, Marieke
Foto: www.mariekemarieke.be

Hlavnou postavou nemecko-belgickej drámy Marieke, Marieke (2010) je mladá žena, ktorá „v náručí starších mužov hľadá silu čeliť minulosti a byť konečne sama sebou“. Snímka je celovečerným debutom režisérky a scenáristky Sophie Schoukens.

Marieke (Hande Kodja) žije so svojou matkou, která pred ňou dôsledne tají okolnosti otcovej dávnej smrti. Oproti citovo otupelému domácemu i pracovnému prostrediu dcéra stavia intimne chvíle trávené v spoločnosti starších mužov, ktorých telá si s obľubou fotografuje. Jedného dňa ju ale vyhľadá otcov dávnejší priateľ a poodhalí vlastnú minulosť.

Civilný a zároveň empaticky nakrútený film patrí medzi diela súčasnej generácie mladých flámskych súčasných režisérok, ktoré sa vo svojej tvorbe zameriavajú na intímne sondy do osudov ženských hrdiniek.

V snímke účinkujú aj Caroline Berliner, Jan Decleir, Barbara Sarafian a ďalší.

https://www.youtube.com/watch?v=nRwghiQaDSU

HODNOTENIE

www.csfd.cz: 59% (31 hodnotení)

www.imdb.com: 5,7 z 10 (hodnotenia 34 používateľov)

Klasická disneyovka sa vracia v 3D

Kráska a zviera
Foto: Walt Disney Pictures

Animovaný rodinný muzikál Kráska a zviera (1991) z dielne Walt Disney Pictures sa vracia na filmové plátna vo formáte 3D. Predlohou snímky v réžii Garyho Trousdalea a Kirka Wisea bola klasická romantická rozprávka, ktorá inšpiruje rozprávkarov a filmárov na celom svete.

Film, ktorý v roku 1992 získal dva Oscary, sa do našich kín dostane v slovenskom dabingu. V réžii Michala Spišáka v ňom účinkujú Alžbeta Bartošová, Michal Kľučka, Martin Kaprálik, Igor Krempaský, Oľga Šalagová, Marián Slovák, Juraj Hrčka, Karol Čálik, František Kovár a ďalší.

Príbeh sa odohráva v malej francúzskej dedinke na konci 18. storočia a rozpráva príbeh krásnej a šikovnej dievčiny Belle. Čítanie kníh jej aspoň na krátky čas pomáha utiecť od obyčajného provinčného života a pekného, no príliš grobianskeho nápadníka Gastona. Keď jej otec zablúdi do zámku obývaného Zvieraťom a ostane v ňom uväznený, Belle ho prichádza zachrániť a súhlasí s tým, že ostane na zámku namiesto neho. V zámku okrem nich niet živej duše. No je tu veľa hovoriacich predmetov – čajník, lampa, hodiny a mnoho ďalších. Medzitým žiarlivý Gaston, ktorého krásne telo skrýva srdce zvieraťa, zorganizuje hon dedinčanov na Zviera.

https://www.youtube.com/watch?v=8FKnqmySuJA

HODNOTENIE

www.csfd.cz: 83% (4 342 hodnotení)

www.imdb.com: 8,0 z 10 (hodnotenia 124 231 používateľov)

www.rottentomatoes.com: kritici – 92% (90 recenzií) / užívatelia – 86% (715 008 hodnotení)

Oceňované Poupata konečne aj na plátnach slovenských kín

Poupata
Foto: Bontonfilm

Drámu Poupata (2011) režiséra a scenáristu Zdeňka Jiráského vyhlásili začiatkom marca počas udeľovania cien Český lev za najlepší film a získala aj ďalšie tri ceny českej filmovej akadémie. Trofeje si odniesli aj režisér Zdeněk Jiráský, kameraman Vladimír Smutný a za herecký výkon v hlavnej úlohe ocenili Vladimíra Javorského.

Poupata rozprávajú príbeh výhybkára na železničnej trati Jardu Hrdinu (Vladimír Javorský), ktorý je závislý od hracích automatov, žije v malom zapadákove a jeho rodina sa postupne rozkladá. Každý z jej členov žije pre svoj vlastný ideál.

Agáta (Marika Šoposká) túži po šťastnom živote ďaleko od domova a vie, že jej jedinou nádejou je útek, čiže zrada najbližších. Honza (Josef Láska) verí v čistotu a silu lásky bez ohľadu na okolnosti, za akých sa zrodila. Kamila (Malgorzata Pikus) sa s istotou díva do budúcnosti a nemieni si pripustiť biedu dnešného dňa. Len Jarda vie, že ani svet ani seba už nezmení. Uvedomuje si svoje slabošstvo a tak sa o nič nepokúša. Chorobná závislosť od automatov, ktorá priviedla jeho najbližších do neriešiteľnej životnej situácie, je pre neho každodennou samozrejmosťou. Jeho skutočný a úprimný pokus o záchranu rodiny prichádza neskoro.

Film zobrazuje svet zúfalých sociálnych vzťahov a charakterov, ktoré sa chcú vyslobodiť z osudom daného prostredia a uskutočniť svoj sen o normálnom živote. Nevyhnutná krutosť, s akou sa príbehy postáv pretínajú, pripomína britské sociálne drámy deväťdesiatych rokov, vrátane čierneho humoru, ktorý jednotlivé situácie podfarbuje.

HODNOTENIE

www.csfd.cz: 71% (680 hodnotení)

www.imdb.com: 7,1 z 10 (hodnotenia 13 používateľov)

Informácie pochádzajú z webových stránok bontonfilm.sk, www.saturn.sk, www.continental-film.sk, filmeurope.sk, www.magicboxslovakia.sk a asfk.sk.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jiří BartoškaKamila MagálováMegan FoxWalt Disney