Do parlamentu by sa dostala SMK, SDKÚ aj SaS by ostali mimo

Sulik freso
Predseda SaS Richard Sulík a predseda SDKÚ-DS Pavol Frešo. Foto: SITA/Jozef Jakubčo

BRATISLAVA 12. júla (WEBNOVINY) – Strana maďarskej komunity (SMK) by sa podľa najnovšieho prieskumu Agentúry MVK so ziskom 5,1 percenta dostala do parlamentu.

Naopak, opozičná SDKÚ-DS by so 4,7 percentami brány národnej rady neprekročila.

Víťazom volieb by sa podľa prieskumu stal Smer-SD, ktorý by volilo 44,3 percenta respondentov. Druhou najsilnejšou stranou by bolo KDH, ktorému by svoj hlas dalo rovných deväť percent opýtaných.

Podľa výsledkov prieskumu by nasledovala Nová väčšina – Dohoda a Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti – obe strany by mali rovnako 7,5 percenta.

Parlamentnou stranou by bol aj Most-Híd, ktorý by volilo sedem percent respondentov. Pred bránami parlamentu by okrem SDKÚ-DS ostala aj SNS a opozičná SaS, ktoré by podporilo 3,9 percenta opýtaných.

Smer by tak mal 82 mandátov, klub kresťanských demokratov by disponoval 17 kreslami, potenciálni voliči Novej väčšiny – Dohody a hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti by do parlamentu vyslali po 14 zástupcov, Most-Híd by disponoval 13 zákonodarcami a Stranu maďarskej komunity by zastupovali 10 poslanci. Na voľbách by sa nezúčastnilo 11,8 percenta opýtaných a ďalších 22,7 percenta nevedelo, či by voliť išli, alebo koho by volili.

Prieskum uskutočnila Agentúra MVK v dňoch 2. až 8. júla na vzorke 1 077 respondentov. Ľudia odpovedali na otázku: Ak by sa predčasné voľby do Národnej rady SR konali už dnes, ktorej strane by ste odovzdali svoj hlas? Agentúru SITA informoval Pavel Haulík z Agentúry MVK.

%
 1. Smer – Sociálna demokracia  44,3
 2. Kresťanskodemokratické hnutie  9,0
 3. Nová väčšina – Dohoda  7,5
4. Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti 7,5
5. Most-Híd 7,0
6. Strana maďarskej komunity 5,1
7. Slovenská demokratická a kresťanská únia – Demokratická strana 4,7
8. Slovenská národná strana 3,9
9. Sloboda a Solidarita 3,9
10. Ľudová strana Naše Slovensko 1,8
11. Ľudová strana – Hnutie za demokratické Slovensko 1,6
12. iné subjekty 3,7

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom