Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Sprava: Podpredseda Knesetu Yitzhak Vaknin a dcéra záchrancov Zora Bednárová počas oceňovania Spravodliví medzi národmi. Ocenenie je určené tým, ktorí zachránili občanov židovského pôvodu počas holokaustu. Bratislava, 27. január 2016. Foto: SITA/Marko Erd
27. januára 2016 SprávySlovensko od SITASITA Diskusia(23)

Do rodiny Spravodlivých medzi národmi pribudlo 10 Slovákov

BRATISLAVA 27. januára (WebNoviny.sk) – Do rodiny Spravodlivých medzi národmi dnes pribudlo ďalších desať Slovákov. Ide o ľudí, ktorí sa rozhodli pomôcť Židom v čase holokaustu. Titul im udelil štát Izrael a múzeum Jad Vašem, a to práve v deň, keď si svet pripomína Medzinárodný deň pamiatky obetí holokaustu.

Ocenenými sa tak dnes na slávnostnom ceremoniáli v Historickej budove NR SR v Bratislave stali Ján a Anna Vargovci, Jozef a Anna Krajčovičovci, Štefan a Mária Kaššaovci, Bratislav a Otília Handlovci a Augustín a Valéria Lacikovci. Vyznamenania z rúk izraelského veľvyslanca prevzali v Historickej budove NR SR ich potomkovia a rodinní príslušníci. Mená ocenených budú vytesané do Múru Cti v Záhrade Spravodlivých v Jad Vašem v Jeruzaleme.

Desať ocenených Slovákov sa tak pripojí k 546 odvážnym mužom a ženám zo Slovenska a takmer 26-tisíc jednotlivcom z mnohých ďalších krajín. “Pre krajinu, akou je Slovensko, ide o významný a veľký počet, čo stále zostáva zábleskom svetla v mori tmy,” povedal vo svojom príhovore veľvyslanec štátu Izrael na Slovensku Zvi Aviner Vapni. Ako dodal, “ocenení boli obyčajní ľudia, ktorí sa nenarodili ako hrdinovia, spravili tento hrdinský čin a za to si ich vážim.” Veľvyslanec sľúbil rodinám Spravodlivých medzi národmi, že ich skutky nebudú zabudnuté. “Ako prorok Izaiáš povedal: Dám im večné meno, ktoré nikdy nevymizne.”

Prezident Andrej Kiska vyslovil vo svojom príhovore uznanie, že aj takýmto spôsobom si pripomíname “neslýchané zločiny nacistického režimu v jednej z kolísok civilizácie, akou je Európa.” Holokaust podľa neho zostáva nezmazateľnou škvrnou v dejinách ľudstva. Vyslovil tiež hlbokú úctu záchrancom a poďakoval sa všetkým, ktorí sa pričiňujú o to, aby sme nezabúdali. “Nielen na beštialitu vrahov, ale aj na odvahu tých, ktorí sa jej dokázali vzoprieť,” povedala hlava štátu.

Izraelské ocenenie Spravodliví medzi národmi sa každoročne udeľuje ľuďom nežidovského pôvodu za záchranu Židov v čase ich vyhladzovania počas druhej svetovej vojny. Mená všetkých ocenených budú navždy vytesané do Múru cti v Záhrade Spravodlivých v Jad Vašem.

Múzeum Jad Vašem vzniklo preto, aby zvečnilo pamiatku šiestich miliónov židovských obetí holokaustu. Postupne pátra a hľadá tých, ktorí sa fašizmu postavili a Židov ukrývali, alebo im inak pomáhali uniknúť pred perzekúciou. Každý prípad v súčasnosti posudzuje komisia, ktorá sa skladá z dobrovoľníkov. Ako uvádza Jad Vašem, väčšinou ide o tých, čo prežili holokaust.

Odporúčané články

Ocenili Slovákov šíriacich dobré meno Slovenska v zahraničí SZĽH rozdávalo ceny, najprestížnejšiu udelili rozhodcom

Témy

Diskusia

a to číslo,že 6 mil si kde zobral Icík?to vymysleli Rockefeller spoločne s Gurionom a aby tomu dali nálepku vierohodnosti v neskoršej dobe stvorili i slovo "holokaust"a mohli ním začať vydierať svet a kryť svoje svinstvá,ktoré pre svoje zisky,územné či finančné použili... cha cha aj vo fašistickom štáte sa našli ľudia, ktorí boli ochotní, aj za cenu nasadenia vlastného života, pomáhať a zachraňovať. Sú to úžasné príbehy.Dnes ľudia nepomáhajú, ani keď im nehrozí nič. a čo takto udelovať cenu židom čo pomohli iným-tam by bolo ťažko hladať,tých desiatich,keďže celé generácie sa živili úžerou a manipulovaním všetkého vo svoj prospech,zbedačovaním plebsu a jeho okrádaniu cez krčmy,právne služby,proste tam všade tam kde sa nič nemuselo robiť, len ruku natrčiť,Slovač... tato žena na obrazku ma 70 rokov ak nie menej ako ta ako kojenec pomahala . ked nemam čo tak si vycucam z prsta hej a na druhej strane 6 milionov zavrazdenych v koncentrakoch a kopa poctivych Slovakov na tom zbohatla na arizacii majektov :P
Zobraziť celú diskusiu

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Ankety

Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?

Aktuálne témy

Autolike.sk

Dámskajazda

DRAN.sk

NAJKY.sk

Mňamky-recepty

najAPPKY.sk

Podnikam.sk

Byvanie je hra

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...