Do štvrťfinále LM v utorok Arsenal a Bayern

Bayern

LONDÝN 9. marca (WEBNOVINY) – V utorňajších odvetných osemfinálových zápasoch najprestížnejšej európskej súťaže futbalových klubov – Lige majstrov 2009/2010 si účasť vo štvrťfinále vybojovali Arsenal a Bayern Mníchov. Kým Londýnčania deklasovali FC Porto 5:0, Nemci si postupovú miestenku vydreli po dráme – s Fiorentinou síce na jej štadióne prehrali 2:3, v konečnom účtovaní im to však stačilo vďaka väčšiemu počtu gólov strelených na súperovom trávniku.

Arsenal nenechal na Emirates Stadium nič na náhodu a už od úvodu sa snažil zmazať jednogólové manko proti FC Porto, lebo prvý duel sa z pohľadu anglického veľkoklubu skončil prehrou 1:2. V 8. min obrana hostí zblokovala pokus Andreja Aršavina, už o dve minúty však Nasri zo stredu ihriska vyslal kolmicu na ruského reprezentanta, Helton vybehol, no zrazil sa s jedným zo svojich obrancov a osamotený Bendtner, ku ktorému sa odrazila lopta, nemal problém skórovať. V 16. min mali príležitosti vyrovnať Hulk i Raúl Meireles, nepodarilo sa im to rovnako ako v 20. min Falcaovi. V 25. min fantasticky obranu hostí vyzvŕtal Aršavin, predložil loptu Bendtnerovi a dánsky dlháň sa už pomýliť nemohol – 2:0. V 34. min výborne hrajúci Aršavin z výhodnej pozície z prvej do opustenej svätyne Portugalčanov nenamieril. V 38. min kryl strážca domácej bránky Manuel Almunia pokus Hulka, v 43. min zmaril na druhej srane Helton Bendtnerovu snahu o hetrik a v tej istej minúte nedovolil skórovať ani Diabymu. V 48. min vystrašil Heltona Nasri, Brazílčan však loptu vyškriabal na roh. V 64. min si z obrany Porta urobil „dobrý deň“ Nasri a zvýšil na 3:0, v 66. min predviedla ukážkový protiútok dvojica Arsenalu Aršavin – Eboué, druhý menovaný obišiel Heltona a zvýšil na 4:0. Jedinou nevyriešenou otázkou následne zostal konečný rozdiel skóre, v 84. min mohol Bendtner hlavou skompletizovať svoj hetrik, do šibenice však svoj pokus nenamieril. V 90. min však Dán z pokutového kopu po Fucileho nedovolenom zákroku aj so šťastím dosiahol vytúžený tretí gól.

Duel Fiorentina – Bayern poňali od úvodných minút útočnejšie domáci futbalisti, ktorých do ofenzívy hnala prehra 1:2 z prvého vzájomného duelu. V 6. min skúšal z priameho kopu pozornosť Butta Vargas, ale neuspel. V 28. min vyslal ďalekonosný projektil Marchionni, jeho strelu gólman Bayernu iba vyrazil a gólový účet otvoril Vargas, ktorého neubránil Van Buyten. Agilný Vargas mohol v 31. min z priameho kopu zvýšiť na 2:0, no jeho pokus sa do priestoru troch žrdí nezmestil. V 34. min po Robbenovom pokuse zachránil Frey. V 54. min zvýšil náskok „fialiek“ Jovetič, ktorému pätičkou inštinktívne prihral Gilardino. V 60. min na seba štvoricu hráčov Fiorentiny natiahol francúzsky loptový virtuóz v službách Bayernu Franck Ribéry, prihral van Bommelovi, ktorý strelou z 18 m znížil. Už o štyri minúty neskôr si ale Jovetič narazil s Gilardinom a svojím druhým gólom večera zvýšil na 3:1. Už o pár sekúnd neskôr však z takmer 30 m napriahol Robben a vymietol ľavý roh Freyovej bránky, čím misky váh priklonil na stranu nemeckého tímu. V ďalšom priebehu zápasu mali šance na skórovanie hráči oboch mužstiev, gól však už nepadol. Dvojzápas sa teda skončil zmierlivým výsledkom 4:4, do štvrťfinále však zásluhou vyššieho počtu gólov vsietených na ihrisku súpera postúpil Bayern Mníchov.

Súhrn utorňajších výsledkov odvetných osemfinálových duelov futbalovej Ligy majstrov 2009/2010:

Arsenal Londýn (Angl.) – FC Porto (Portug.) 5:0 (2:0) – prvý zápas: 1:2, do štvrťfinále postúpil Arsenal

Góly: 10., 25. a 90. Bendtner (posledný z 11 m), 63. Nasri, 66. Eboué, rozhodoval: De Bleeckere (Belg.), 60 355 divákov

AC Fiorentina (Tal.) – Bayern Mníchov (Nem.) 3:2 (1:0) – prvý zápas: 1:2, do štvrťfinále postúpil Bayern Mníchov

Góly: 28. Vargas, 54. a 64. Jovetič – 60. Van Bommel, 65. Robben, rozhodoval: Undiano Mallenco (Šp.), 45 000 divákov