Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Minister vnútra SR Robert Kaliňák počas rokovania 98. schôdze vlády SR. Foto: SITA/Jozef Jakubčo
10. septembra 2014 SprávySlovensko od SITASITA Diskusia(6)

Dobré ráno, pán Kaliňák, odkázala opozícia ministrovi vnútra

BRATISLAVA 11. septembra (WEBNOVINY) – Opozičné strany v závere 2. dňa 37. schôdze vyčítali ministrovi vnútra, že zákon chrániaci oznamovateľov korupcie predkladá až po dvoch rokoch, hoci o jeho príprave predtým hovoril viackrát.

“Dobré ráno, pán Kaliňák,” konštatoval predseda poslaneckého klubu KDH Pavol Zajac. Ministra vnútra opoziční poslanci zároveň upozorňovali, že vládny Smer-SD opakovane zamietal opozičné protikorupčné návrhy, teraz s odstupom času prichádza s vlastným.

Kaliňákov návrh je vraj komplexnejší

Národná rada v júni odmietla dva návrhy na ochranu oznamovateľov korupcie – jeden z dielne KDH, druhý od hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti. Zvyšovať ochranu oznamovateľov korupcie sa KDH pokúšalo aj minulý rok, zákon predložili vo februári, vládny Smer-SD ich návrh vtedy najprv posunul do druhého čítania, v septembri 2013 však zákon definitívne zamietol.

Podľa Kaliňáka je zákon z dielne jeho ministerstva komplexnejšou právnou normou ako doteraz predkladané zákony. Legislatíva rezortu vnútra by si tiež mala poradiť s účelovými oznámeniami a počíta aj s možnosťou finančných odmien pre odvážnych občanov.

Zahŕňa trestné činy verejných činiteľov

Kaliňákov návrh do pojmu protispoločenskej činnosti, ktorej hlásenie sa má chrániť, zahŕňa niektoré trestné činy verejných činiteľov, ďalej korupciu, poškodzovanie finančných záujmov Európskych spoločenstiev a obsahuje aj všetky trestné činy s hornou hranicou prevyšujúcou tri roky alebo správne delikty, za ktoré hrozí pokuta najmenej 50-tisíc eur.

Ministerský návrh počíta s odmenou, ktorá nebude nárokovateľná, teda automatická. Rozhodnúť o nej môže ministerstvo spravodlivosti, ale až po právoplatnom skončení trestného, respektíve správneho konania. Strop odmeny má byť vo výške 50-násobku minimálnej mzdy. Počas pripomienkového konania do návrhu zákona pribudla možnosť zachovať anonymitu oznamovateľa pred jeho zamestnávateľom, ak oznámi závažnú protispoločenskú činnosť.

Odporúčané články

Elektronické trhovisko na Slovensku začína od budúceho roka Minister vnútra Kaliňák prijal stovky nových policajtov

Témy

Diskusia

nicky Dnes je mimoriadne nepriaznivé počasie, lebo čo komentár, to samá chyba. Asi je príliš nízky tlak v ovzduší... BAC Slobodný sa práve priznal,ako pod roznymi nickami ako papagaj tu vypisuje on.Úbohá slovná zásoba,hemžiaca sa ešte primitívnejšími nadávkami,lebo na argumenty nevie inakšie reagovať. Na to treba predsa len vyššie IQ ! xxxxx5 ľahni pes do búdy,natrieskaš tu 5 bľabotín pod 5-mi nickmi a čakáš,zalez špina smradľavá volič zlepenca. Právny štát Fico vyhlásil,aby oznámenia o korupcii písali priamo ľudia jemu.Žarnay napísal a výsledok ? nom má Fico pravdu,že nie sme právny štát .A čo urobil preto,aby bol ? Nič,ani v tomto prípade Mudrc Ten zákon, od Smeru-Sociálnych výpalníkov, to je ani ryba ani rak, resp. vlk zostane celý a ovca neroztrhaná (-to je parafráza, keby brigádnik nerozumel). Ktorý poctivý občan-oznamovateľ bude čakať tri roky na verdikt skorumpovaného súdu? Nápoveda pre brigádnika - N...
Zobraziť celú diskusiu

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Ankety

Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?

Aktuálne témy

Autolike.sk

najAPPKY.sk

Podnikam.sk

Mňamky-recepty

NAJKY.sk

Byvanie je hra

DRAN.sk

Dámskajazda

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...