Dôchodcovia žijúci v zahraničí musia preukázať svoje žitie, Sociálna poisťovňa pošle tlačivo poštou

Dôchodok, penzia
Foto: ilustračné, Getty Images

Poberatelia dôchodkov, ktorí majú bydlisko v zahraničí, musia v januári Sociálnej poisťovni preukázať svoje žitie. Ako informoval hovorca SP Peter Višváder, tieto tlačivá posiela začiatkom roka Sociálna poisťovňa dôchodcom spolu s rozhodnutím o zvýšení ich dôchodku. „Sú však dostupné v rôznych jazykoch aj na webovej stránke Sociálnej poisťovne www.socpoist.sk v časti Formuláre,“ uviedol.

Kontrola žitia poberateľov dôchodkov s bydliskom v zahraničí sa uskutočňuje týmto spôsobom pravidelne. U dôchodcov žijúcich v krajinách EÚ alebo vo Švajčiarskej konfederácii jedenkrát a u dôchodcov žijúcich mimo EÚ štyrikrát do roka (do 15.1., do 15. 4., do 15. 7. a do 15. 10. bežného roka). Vyplnené, podpísané a úradne overené tlačivo, resp. podpis poberateľ dôchodku zašle Sociálnej poisťovni.

Dôchodcovia, ktorí majú bydlisko v štátoch EÚ alebo v Švajčiarskej konfederácii, preukazujú žitie jedenkrát ročne, najneskôr do 31. januára 2020. Dôchodcovia, ktorí majú bydlisko v iných štátoch, preukazujú žitie štyrikrát do roka.

Pre vyplatenie dôchodkov za 4. štvrťrok 2019 predložia vyplnené tlačivo do 15. januára 2020. „V prípade nepredloženia potvrdenia o žití bude výplata dôchodku zastavená,“ upozornil hovorca poisťovne.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Peter Višváder
Firmy a inštitúcie Sociálna poisťovňa