Dohodu o voľnom obchode medzi EÚ a Kanadou zatiaľ nedosiahli

Referendum Británie o zotrvaní v Európskej únii
Vlajky pred sídlom Európskej únie v Bruseli. Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 18. októbra (WebNoviny.sk) – Definitívnu zhodu na dohode o voľnom obchode s Kanadou (CETA) nakoniec neprinieslo ani utorňajšie mimoriadne rokovanie Rady ministrov hospodárstva a obchodu EÚ v Luxemburgu.

Ako informovalo Ministerstvo hospodárstva SR (MH), súhlas viazne na postoji Belgicka, kde pokračujú rokovania na vnútropolitickej scéne. Podľa rezortu hospodárstva je väčšina členských krajín Európskej únie predbežne pripravená dohodu podporiť. Rumunsko a Bulharsko zmluvu podporia len pod podmienkou bezvízového styku s Kanadou.

„Uzatvorenie zmluvy patrí k prioritám Európskej únie aj nášho predsedníctva. Zmluva je vyrokovaná dobre a obojstranne výhodne. Jej prijatie je kľúčové pre dôveryhodnosť spoločnej obchodnej politiky Európskej únie a samotnej EÚ ako takej,“ uviedol minister hospodárstva SR Peter Žiga. Zároveň vyjadril presvedčenie, že podpis zmluvy nestroskotá na postoji Belgicka.

Pakt, ktorý si vyžaduje súhlas všetkých 28 členských štátov, mala EÚ podľa pôvodného plánu schváliť na utorňajšom summite. Belgický región Valónsko však minulý týždeň odmietol federálnej vláde poskytnúť mandát na podpis dohody. Podľa predstaviteľov frankofónnej provincie by CETA otvorila valónsky trh lacnejším kanadským dovozom, čo by poškodilo tamojších farmárov a priemysel. Garancie obsiahnuté v návrhu dohody Valónsko považuje za nedostatočné a trvá na ďalších rokovaniach. O zmluve budú najbližšie diskutovať lídri EÚ ešte tento týždeň na stretnutí v Bruseli, uzavrelo ministerstvo.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Peter Žiga