Dolár aj euro v pondelok posilnili voči jenu

Kríza, peniaze, euro
Foto: Shutterstock

LONDÝN 2. septembra (WEBNOVINY) – Kurz dolára voči jenu sa v pondelok nachádzal neďaleko mesačného maxima.

Zmiernenie obáv z vojenského útoku proti Sýrii totiž zmenšilo dopyt po japonskej mene, ktorá sa považuje za bezpečné útočisko. Analytici okrem toho uviedli, že jen smerom nadol zatlačilo aj to, že Tokio minulý týždeň rozhodlo o zvýšení dane z obratu.

Dolár oproti jenu stúpol o 1,1 % na 99,25 JPY/USD. Zostal tak v blízkosti úrovne 99,435 JPY/USD, čiže svojej najvyššej hodnoty od 2. augusta, na ktorú sa dostal počas predošlého pondelkového obchodovania.

Spoločná európska mena voči jenu posilnila tiež o 1,1 % na 131,14 JPY/EUR. Oproti doláru sa hodnota eura nezmenila a zostala na úrovni 1,3215 USD/EUR. Spoločnú európsku menu v pondelok podporili výsledky prieskumu, ktoré ukázali, že aktivita priemyselného sektora eurozóny sa v auguste zväčšila najrýchlejším tempom za viac ako dva roky.

Pozitívne správy o vývoji priemyselných sektorov podporili v pondelok stredoeurópske meny. Poľský zlotý do 15:43 SEČ posilnil o 0,43 % na 4,253 PLN/EUR, maďarský forint vzrástol o 0,26 % na 299,910 HUF/EUR a česká koruna si prilepšila o 0,16 % na 25,667 CZK/EUR.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom