Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Bez názvu
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračná fotografia z výstavy KÁLLAY – KORNISS Foto: KÁLLAY – KORNISS
3. 04. 2013 16:57 Umenie od Webnoviny.skSITA Diskusia

Dom umenia sa stane miestom výstavy KÁLLAY – KORNISS

BRATISLAVA 3. apríla (WBN/PR) – Výstava sa koná pod záštitou ministra kultúry Slovenskej republiky Mareka Maďariča v spolupráci s Veľvyslanectvom Maďarska na Slovensku a Národným osvetovým centrom. Kurátorom výstavy je PhDr. Marián Pauer, ESFIAP. Každý autor bude prezentovaný výberom 40 fotografií zo svojej tvorby.

Po trojročnej príprave sa netradičná výstava dvoch významných osobností maďarskej a slovenskej fotografie stáva skutočnosťou. Péter Korniss a Karol Kállay sa predstavujú spoločným projektom nazvaným stručne K and K.

Péter Korniss sa narodil v Kolozsvári (Cluj, Rumunsko) 4. augusta 1937. V Budapešti žije od roku 1949. Pracoval pre veľa medzinárodných magazínov vrátane National Geographic, GEO Magazín, Fortune, Time a Forbes. Vydal 21 kníh. Ako dokumentárny fotograf strávil vyše 45 rokov zaznamenávaním vytrácajúceho sa vidieckeho spôsobu života a kultúry. Od konca sedemdesiatych rokov pôsobil celé desaťročie ako dochádzajúci pracovník s fotoaparátom. Z tvorby počas týchto dekád vydal dôležitejšie knihy vrátane: Nebeský ženích (1975), Plynúce časy (1979), Hosťujúci robotník (1988), Inventúra – Obrazy z Transylvánie (1998) a Oddanosť (2008). Jeho snímky môžete nájsť v nasledujúcich zbierkach: Maďarské fotografické múzeum (Kecskemét), Múzeum Nicephora Niépca (Francúzsko), Národné múzeum fotografie, filmu a televízie (Veľká Británia). Je členom poradného zboru World Press Photo (Amsterdam) a Nadácie W. Eugena Smitha (USA). Od roku 2007 je zakladajúcim členom Svetovej fotografickej akadémie SONY (Veľká Británia). Výstavy jeho fotografií sa uskutočnili v početných galériách a múzeách 16 krajín. V roku 1975 mu udelili Cenu Bélu Balázsa, v 1999 Kossuthovu cenu a v 2004 Pulitzerovu pamätnú cenu.

Karol Kállay sa narodil 26. 4. 1926 v Čadci. Po štúdiách na Vysokej škole ekonomickej a Univerzite Komenského v Bratislave sa rozhodol profesionálne venovať fotografii. Od polovice päťdesiatych rokov fotografoval pre časopis Móda, neskôr pre módne a významné zahraničné magazíny. Vydal vyše 40 obrazových publikácií. Pripravil desiatky autorských výstav doma i v zahraničí, pravidelne sa zúčastňoval na kolektívnych výstavách. Je nositeľom početných významných ocenení z medzinárodných salónov a súťaží. Roku 1970 mu Medzinárodná federácia fotografického umenia (FIAP) udelila titul Excellence FIAP. Za publikáciu Los Angeles dostal roku 1984 cenu UNESCO a roku 1992 mu redakcia magazínu GEO v Hamburgu udelila titul Fotograf roku, stal sa členom agentúry Bilderberg. V roku 1998 mu prezident SR prepožičal štátne vyznamenanie Pribinov kríž I. triedy, v nasledujúcom roku získal Cenu Leopolda J. Danihelsa. Roku 2002 mu udelili Cenu Tatra banky za umenie, roku 2003 Krištáľové krídlo a roku 2004 prevzal od Nadácie Slovak Gold Veľkú čestnú cenu desaťročia za umenie. Zomrel 4.8.2012 v Bratislave.

Výstava sa koná pod záštitou ministra kultúry Slovenskej republiky Mareka Maďariča v spolupráci s Veľvyslanectvom Maďarska na Slovensku a Národným osvetovým centrom. Kurátorom výstavy je PhDr. Marián Pauer, ESFIAP. Každý autor bude prezentovaný výberom 40 fotografií zo svojej tvorby.

Otvorenie výstavy: 4. apríla 2013 o 18,00 hod.

Miesto: I. poschodie Domu umenia, Námestie SNP, Bratislava

Trvanie výstavy: 5. 4. 2013 – 28. 4. 2013

Kurátor výstavy: PhDr. Marián Pauer, ESFIAP

www.nocka.sk

K téme

Informátor americkej tajnej služby žaloval na prezidenta, obvinenia sa zrejme týkajú Trumpových telefonátov Ženy mali vysťahovať z veľkého domu, spôsobili výbuch a zranili sa pri ňom

Neprehliadnite

Prokurátor Kováčik odmieta podozrenia voči svojej osobe, vraj ide iba o účelovú diskreditáciu Foto: Ministerka Matečná prišla do parlamentu na bicykli, propagovala ekologickú dopravu Voľby by vyhral Smer-SD pred progresívcami, SNS a Matovičovo OĽaNO majú rovnakú podporu Minister Kamenický trvá na vyššej dani na cigarety, je ochotný rokovať s Dankom a návrh zmierniť Europoslanci budú hlasovať o zložení Európskej komisie, vypočujú aj Šefčoviča Na zmenu zdravotnej poisťovne ostávajú necelé 2 týždne!

Témy

Viac k osobnosti z článku

Diskusia

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X