Dominika Cibulková v Paríži nečakane vypadla, prehra ju štve

Cibulková - Erakovicová 2:6. 6:2, 4:6
Slovenská tenistka Dominika Cibulková počas zápasu 2. kola na Roland Garros, v ktorom prehrala s 25-ročnou novozélandskou rekonvalescentkou s chorvátskym pôvodom Marinou Erakovicovou 2:6. 6:2, 4:6. Foto: SITA/AP

PARÍŽ 30. mája (WEBNOVINY) – Slovenská tenistka Dominika Cibulková nasadená ako šestnásta značne nečakane prehrala vo štvrtkovom zápase 2. kola dvojhry žien na druhom grandslamovom turnaji sezóny Roland Garros v Paríži s 25-ročnou Novozélanďankou s chorvátskym pôvodom Marinou Erakovicovou za 139 minút 2:6, 6:2, 4:6.

Dvadsaťštyriročná Bratislavčanka mala v rozhodujúcom sete dvakrát náskok brejku, ale od stavu 2:1 klesla na 2:5 – v šiestej hre vyrovnala z 0:40 na zhodu, neodolala však piatemu brejkbalu v tomto geme.

Na servise v ôsmej hre odvrátila mečbal a následne disponovane využila, že súperka zrejme ešte zostala myšlienkami pri tejto šanci – 4:5.

Cibulková potom na servise viedla 30:15, ale v najnevhodnejšej chvíli zaváhala, už bez šance na reparát. „Táto prehra ma strašne mrzí a štve. Je to pre mňa veľké sklamanie, ale musím uznať, že súperka zahrala výborne, a to najmä v prvom sete, keď pri svojom ofenzívnom štýle nerobila žiadne chyby. V druhom sete som hrala perfektne, už som ju mastila, bola som v takom tom ´laufe´. Škoda, že to znova prerušil dážď. Už som ten zápas mala v rukách, takže takáto prehra je veľmi frustrujúca. Po pauze ma v treťom sete nepodržal servis, úplne mi – neviem prečo – odišilo prvé podanie, ona to využila a z druhého ma tlačila. Celkovo už som nehrala ten tenis, ktorý mi prinášal ovocie. Nedodržala som veci, ktoré mi hovoril aj tréner. Akoby som si až príliš uvedomovala, že už ide o každý fiftín. Bolo to z mojej strany zviazané. Napríklad za stavu 4:5 a 30:15 po znížení z 2:5 mi chýbalo viac odvahy, pokazila som nie ťažký úder, pre ktorý som si mala viac ísť. Súperke potom prialo aj šťastie, trafila return rámom, ale ono sa to do toho stavu 2:5 či 4:5 ani nemalo dostať – tam už bola príliš tenká čiara medzi víťazstvom a prehrou,“ uznala Dominika Cibulková v konferenčnom telefonáte pre slovenské médiá.

Obrazom: Dominika Cibulková nezvládla zápas 2. kola

Novozélandská tenistka Marina Erakovicová počas zápasu 2. kola na Roland Garros, v ktorom zvíťazila nad Slovenkou Dominikou Cibulkovou 6:2, 2:6, 6:4. Foto: SITA/AP

Stretnutie na kurte č. 7 pri križovatke alejí Suzanne Lenglenovej a Marcela Bernarda pod hlavným Dvorcom Philippa Chatriera zabralo dovedna takmer päť hodín, dva razy ho prerušili pre dážď. Niekdajšia 39. hráčka svetového rebríčka WTA Erakovicová (teraz figuruje na 92. pozícii) dosiahla revanš za prehry, ktoré inkasovala – zhodne vo dvoch setoch na tvrdom povrchu – v sezóne 2011 v Stanforde a vlani v Carlsbade, kde Cibulková napokon získala trofej.

Semifinalistka medzinárodných otvorených majstrovstiev Francúzska 2009 Cibulková si odnáša prémiu 35 000 eur a 100 bodov do hodnotenia, v ktorom figuruje na 16. priečke. Zverenkyňa kapitána fedcupovej reprezentácie SR Mateja Liptáka obhajovala štvrťfinále spred dvanástich mesiacov. Vlani v osemfinále prekonala vtedajšiu líderku počítačového poradia Viktoriu Azarenkovú z Bieloruska, medzi najlepšími ôsmimi nestačila na Austrálčanku Samanthu Stosurovú.

Vo štvrtok sa na Roland Garros nedarilo ani ďalšej slovenskej tenistke. Karolína Schmiedlová prehrala s favorizovanou 23-ročnou Američankou Jamie Hamptonovou, 54. v renkingu WTA, za 80 minút dôstojne 5:7, 2:6.

Dvojhra žien – 2. kolo:

Marina Erakovicová (N. Zél.) – Dominika Cibulková (SR-16) 6:2, 2:6, 6:4 za 139 minút (41, 50, 48)

priemerná rýchlosť 2. podania: 142 km/h – 136 km/h

Prehľad predchádzajúcich nečakaných prehier Cibulkovej na grandslamových turnajoch:

Australian Open 2013 / 2. kolo: Valeria Savinychová (Rus., 159. vo svetovom rebríčku WTA) 6:7 (6), 4:6

Australian Open 2012 / 2. kolo: Gréta Arnová (Maď./92.) 2:6, 6:3, 8:10 – Cibulková viedla v treťom sete 7:6 a 30:0 pri svojom podaní

US Open 2011 / 2. kolo: Irina Falconiová (USA/79.) 6:2, 3:6, 5:7 – Cibulková viedla v treťom sete 4:1

Roland Garros 2011 / 1. kolo: Vania Kingová (USA/115.) 7:6 (10), 3:6, 2:6 – Cibulková nastúpila oslabená chorobou

Australian Open 2010 / 1. kolo: Vania Kingová (USA/79.) 3:6, 7:6 (5), 5:7 – z náskoku 5:1 v treťom sete a 4 mečbalov na príjme

Wimbledon 2008 / 1. kolo: Ťie Čeng (Čína/133.) 4:6, 3:6 – Číňanka sa však napokon dostala až do semifinále