Donald Trump kritizuje francúzsku digitálnu daň, hrozí odvetnými opatreniami

Donald Trump
Americký prezident Donald Trump. Foto: archívne, SITA/AP

Americký prezident Donald Trump v piatok kritizoval Francúzsko za uzákonenie tzv. digitálnej dane, ktorá sa podľa neho neférovo zameriava na americké technologické giganty ako Google, Amazon a Facebook.

Naznačil pritom, že Washington môže na krok Paríža odpovedať vyššími clami na dovoz francúzskeho vína.

„Francúzsko práve zaviedlo digitálnu daň na naše vynikajúce americké technologické spoločnosti. Ak ich niekto zdaňuje, mala by to byť ich domovská krajina USA,“ napísal Trump na sociálnej sieti Twitter.

„Čoskoro oznámime zásadnú recipročnú odpoveď na bláznovstvo (francúzskeho prezidenta Macrona). Vždy som vravel, že americké víno je lepšie ako francúzske víno!,“ dodal prezident.

Francúzsky minister financií Bruno Le Maire v reakcii na Trumpove vyjadrenie uviedol, že Paríž naďalej trvá na digitálnej dani. „Univerzálne zdaňovanie digitálnych aktivít je výzva, ktorá sa týka nás všetkých,“ povedal.

Francúzsko tento mesiac schválilo daň voči internetovým gigantom, ako sú Google, Amazon a Facebook. Digitálna daň na úrovni tri percentá sa vyrúbi na tržby, ktoré vo Francúzsku dosahujú digitálne firmy s globálnymi ročnými tržbami nad 750 mil. eur a tržbami vo Francúzsku nad 25 mil. eur.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Donald Trump