Aktualizované: Donald Trump plánuje vyhlásiť stav núdze, chce tak získať viac financií na stavbu múru s Mexikom

Donald Trump
Americký prezident Donald Trump Foto: archívne, SITA/AP.
  • aktualizované: 15. februára 18:21

WASHINGTON 15. februára (WebNoviny.sk) – Americký prezident Donald Trump plánuje v Spojených štátoch vyhlásiť výnimočný stav, čo mu umožní získať prostriedky na dostavbu múru na hranici s Mexikom.

Mieru prisťahovalectva prirovnal k invázii

Prezident to vyhlásil v piatok v Bielom dome. „Chystám sa podpísať výnimočný stav,“ povedal a dodal, že miera ilegálneho prisťahovalectva do USA je podľa neho už tak vysoká, že sa rovná „invázii“.

Informácie potvrdila na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter hovorkyňa Bieleho domu Sarah Sandersová. „Prezident opäť sľubuje, že postaví múr, ochráni hranice a našu skvelú krajinu,“ dodala.

Proti plánu vyhlásiť výnimočný stav už protestovali poprední politici z tábora demokratov, ale výhrady majú aj niektorí republikáni.

Protiprávny akt

Šéfka Snemovne reprezentantov Nancy Pelosi aj líder demokratickej menšiny v Senáte Chuck Schumer vydali spoločné stanovisko, v ktorom píšu, že plánované vyhlásenie výnimočného stavu by bolo „protiprávnym aktom, veľkým zneužitím moci prezidentom a zúfalým pokusom odvrátiť pozornosť“ od Trumpových sľubov, že za stavbu múru budú platiť nie Spojené štáty, ale Mexiko. „Kongres bude brániť naše ústavné práva,“ uvádzajú lídri demokratov v oboch jeho komorách.

Trump žiadal od Kongresu na výstavbu múru na hranici s Mexikom na tento rok 5,7 miliardy dolárov (v prepočte približne 5,06 miliardy eur), Kongres mu však odsúhlasil len 1,4 miliardy dolárov (približne 1,24 miliardy eur).

Po vyhlásení výnimočného stavu by Trump získal právomoc čerpať peniaze aj z iných zdrojov, napríklad z rozpočtu americkej armády.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Donald TrumpSarah Sandersová