Donbasom opäť otriasajú boje, zomrelo päť vládnych vojakov

Ukrajina
Foto: SITA/AP

Kyjev 29. mája (WebNoviny.sk) – Pri ostreľovaní na východe Ukrajiny zahynulo za posledných 24 hodín päť ukrajinských vládnych vojakov a ďalší štyria utrpeli zranenia. Informoval o tom dnes v Kyjeve hlavný štáb vládnej protiteroristickej operácie (ATO). V zóne bojov v Donbase zaregistrovali za posledných 24 hodín 30 prípadov ostreľovania pozícií jednotiek ATO. Napätá situácia bola v oblasti Donecka, Luhanska a prístavu Mariupol.

Tlačová agentúra proruských síl v Donbase, DAN, počas víkendu tiež informovala o porušovaní dohody o prímerí zo strany síl ATO. Paľba z pozícií ATO si na druhej strane vyžiadala niekoľko zranených a materiálne škody.

Ukrajinské vedenie spustilo v apríli roku 2014 v Donbase tzv. protiteroristickú operáciu (ATO) proti samozvaným republikám, ktoré proruskí separatisti vyhlásili na území Doneckej a Luhanskej oblasti v dôsledku svojej nespokojnosti so zosadením proruskej vlády prezidenta Viktora Janukovyča a následnou zmenou mocenských pomerov v krajine.

Tieto boje na východe Ukrajiny si doteraz vyžiadali vyše 9000 obetí na životoch. Od septembra 2014 strany konfliktu podpísali tri dokumenty upravujúce opatrenia, ktoré by mali viesť k deeskalácii konfliktu. Napriek podpísaniu týchto dohôd o prímerí na styčnej línii sporadicky pokračujú ozbrojené zrážky medzi silami ATO a proruskými povstalcami.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom