Doprava cez Lamanšský prieliv kolabuje, Britov trápia kolóny

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Kolóny motorových vozidiel na britsko francúzskej hranici
Časť vodičov musela na ceste do doverského prístavu čakať v kolónach až osem hodín. Foto: SITA/AP

Paríž/Londýn 24. júla (WebNoviny.sk) – Britská polícia v nedeľu upozorňovala vodičov smerujúcich do prístavu Dover, nech si nechajú dostatočnú časovú rezervu pred nástupom na trajekt po tom, ako tam v sobotu mnohí čakali v kolónach až 14 hodín, kým prešli francúzskou pohraničnou kontrolou.

Francúzi v rámci výnimočného stavu sprísnili kontroly a v Británii sa tento piatok začali školské prázdniny. Britské médiá odhadli, že v zápche pred Doverom uviazlo v jednu chvíľu až 250.000 ľudí. Podľa spravodajcu Českého rozhlasu polícia použila dokonca vrtuľník, aby im zabezpečila dodávku balenej vody. Veľa ľudí muselo v kolónach pred Doverom aj prenocovať.

„Keď sme v sobotu skoro ráno vyrážali z Walesu, netušili sme, že to tak dlho potrvá, na trajekt sme sa dostali až dnes,“ uviedol jeden z cestujúcich. Polícia v anglickom grófstve Kent v nedeľu varovala vodičov, že kolóny sa síce zmiernili, ale meškania budú pretrvávať najmenej do pondelka. A odporúčala vodičom, aby zvážili alternatívne možnosti cestovania.

Správa doverského prístavu podľa BBC konštatovala, že francúzska pohraničná kontrola v Doveri nemá potrebný počet pracovníkov, v jednu chvíľu tam údajne bol k dispozícii iba jediný francúzsky príslušník hraničnej stráže na stovky autobusov, pričom kontrola jedného autobusu mu trvala 40 minút.

V noci nadnes pomáhali francúzskej pasovej kontrole na príkaz britského ministerstva vnútra britskí kolegovia. Hoci Briti nemohli za Francúzov kontrolovať pasy, pomáhali im pri prehľadávaní vozidiel, uviedla BBC. Dlhé čakanie komplikuje život tisícom britských motoristov, ktorí tradične počas leta cestujú do Európy, či už trajektami z prístavu Dover, alebo vlakmi cez takzvaný Eurotunel.

Na sociálnych sieťach sa objavili sarkastické narážky na britské referendum. „Takto to vyzerá v praxi, keď krajina získa do svojich rúk ozajstnú kontrolu hraníc,“ glosovali niektorí užívatelia. Bývalý britský minister dopravy Patrick McLoughlin sa pre BBC nechal počuť, že to nie je pomsta Francúzov za brexit.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať