Doručovanie oznámení o odklade daní sa má zjednodušiť, predĺži sa aj nulová DPH na respirátory

Atmosféra v pléne parlamentu počas rokovania mimoriadnej 10. schôdze Národnej rady SR k vysloveniu nedôvery predsedovi vlády Igorovi Matovičovi. Bratislava 23. júl 2020.
Rokovanie o rozpočtovej zodpovednosti znovu presunuli. Foto: archívne, SITA/Jana Birošová.

Doručovanie oznámení o predlžení lehoty na podanie daňového priznania sa má zjednodušiť. Takéto oznámenie budú môcť daňovníci, ktorí nie sú povinní komunikovať s finančnou správou elektronicky, podať aj e-mailom.

Predĺži sa tiež obdobie, počas ktorého sa na respirátory FFP2 a FFP3 uplatňuje nulová sadzba dane z pridanej hodnoty, a to z konca apríla do konca júna tohto roka. Vyplýva to z legislatívneho návrhu, ktorý parlament v utorok posunul do druhého čítania.

Návrh nastavuje dopredaj cigariet

Návrh tiež nastavuje dopredaj cigariet, ktoré boli zdanené sadzbou spotrebnej dane platnou do 31. januára 2021, do vypredania zásob.

Podľa platných pravidiel je pritom možné tieto cigarety predávať, ponúkať na predaj alebo skladovať najneskôr do 31. marca tohto roka.

Opatrenia v oblasti hazardu

Legislatívnym návrhom sa okrem toho dopĺňajú aj opatrenia v oblasti hazardných hier, a to o odklad úhrady odvodov z hazardných hier počas roka 2021. Odvody splatné v období od účinnosti návrhu zákona do 31. augusta tohto roka sa posúvajú do konca decembra 2021.

Posúva sa tiež termín predloženia ročného vyúčtovania a správy o činnosti spoločenstiev vlastníkov bytov a nebytových priestorov a správcov bytových domov a nebytových budov za rok 2020. Zavádza sa možnosť využitia elektronického hlasovania na schôdzach a pri písomnom hlasovaní vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome počas pandémie.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom