Dosť bolo olympijského papalášizmu za štátne, vyzýva SNS

Slávnostný sľub
Slávnostný sľub členov výpravy Slovenskej republiky na XXII. zimných olympijských hrách 2014 v Soči na Bratislavskom hrade za prítomnosti prezidenta SR. Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 1. februára (WEBNOVINY) – Dosť bolo papalášizmu a elitárstva v slovenskom športe, vyhlásila neparlamentná Slovenská národná strana. Vzýva funkcionárov aj politikov, aby na športové podujatia necestovali za štátne peniaze a aby v žiadnom prípade na ne nebrali svojich rodinných príslušníkov za peniaze daňových poplatníkov.

SNS bude žiadať od olympijského výboru zoznam účastníkov delegácie, ktorá pôjde na zimnú olympiádu do Soči. Strana chce, aby sa predišlo tomu, že na športové podujatia bude cestovať viac funkcionárov než športovcov a ich trénerov. „Slovenskí športovci nemajú podmienky ani servis pre prípravu na kvalitné športové výkony, zo strany kompetentných počúvame jediný argument, že nie sú peniaze. Na druhej strane sa finančné zdroje v športových zväzoch a výboroch rozhadzujú na cestovné a diéty funkcionárov. Pritom športové úspechy sú tou najlepšou reprezentáciou Slovenska vo svete,“ vyhlásil predseda SNS Andrej Danko.

Obrazom: Hlavná časť slovenskej výpravy odcestovala do Soči

Podľa SNS je cestovanie množstva funkcionárov a politikov na športové podujatia neudržateľné aj vzhľadom na hospodársku krízu. Pokiaľ je kríza, tak by sa malo veľmi dôkladne zvažovať, na čo sa peniaze použijú. „Z hľadiska kontroly verejnosti by malo byť úplne normálne zverejňovanie zoznamov delegácií, ktoré sa zúčastňujú na európskych a svetových šampionátoch,“ dodal Danko.

Štát by mal podľa SNS pre slovenských športovcov vytvárať také podmienky, aby nemuseli prosiť sponzorov a mohli sa sústreďovať na prípravu a športové výkony. Zároveň by mal štát myslieť aj na športovcov, ktorí svoju športovú kariéru ukončili. „Mnohých vrcholový šport pripravil o zdravie a po ukončení aktívnej činnosti zostávajú nezabezpečení. Podľa SNS by športovci, ktorí získali napríklad medailu na olympiáde, mali dostávať doživotnú rentu,“ uzavrel Danko.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej Danko
Firmy a inštitúcie SNS Slovenská národná strana