Dostavbu areálu v Osrblí zastavila korupcia

Biatlon

BRATISLAVA 10. augusta (WEBNOVINY) – Štátnu dotáciu 1,6 milióna eur pre dostavbu národného športového biatlonového areálu v Osrblí, kde majú byť na budúci rok majstrovstvá Európy, sprevádza korupčná kauza. V stredu o nej informovala premiérka Iveta Radičová a minister vnútra Daniel Lipšic. Podľa D. Lipšica išlo o dotáciu pre Slovenský zväz biatlonu (SZB) a následne pre Klub biatlonu Osrblie. Dotáciu tvoril milión eur z ministerstva školstva, 300-tisíc z rezortu financií a 300-tisíc eur z rezervy premiérky.

Dotáciu sme zastavili, lebo hneď v úvode sme niektoré osoby pristihli pri korupčnom správaní sa, pri výbere tzv. desiatku – desiatich percent z týchto pridelených finančných prostriedkov,“ povedala Iveta Radičová a dodala: „Mrzí ma to preto, lebo sme v tejto kritickej situácii skutočne ledva dali dokopy sumu pre dostavanie tohto areálu, aby sa na budúci rok mohli na Slovensku uskutočniť majstrovstvá Európy.“

Premiérka v tejto súvislosti zdôraznila, že vláda SR chcela podporiť šport, ktorý dosahuje výborné výsledky. Teraz ju mrzí, že museli rozhodnúť o zastavení týchto peňazí a tento areál nebude môcť byť zo štátnych peňazí dostavaný. Za paradox považuje, že nešlo o rozhodovanie medzi viacerými zväzmi alebo klubmi, takže nebolo treba vyberať, kto peniaze dostane. „Okamžite sa našli osoby, ktoré sa začali tváriť, že im patrí desať percent,“ povedala Radičová. Ubezpečuje, že vyberačov desiatkov odhalia v zárodku.

Polícia mala v tomto prípade podozrenie, že dôjde k snahe vymôcť úplatok vo výške 10 percent z celkovej sumy. Preto 29. júla urobili akciu, pri ktorej zadržali podozrivé osoby pri preberaní zatiaľ 30-tisíc eur. Stíhaní sú traja ľudia pre trestný čin nepriamej korupcie, jeden podozrivý zo sprostredkovania úplatku je stíhaný väzobne. D. Lipšic nevylučuje rozšírenie obvinenia na ďalšie osoby. „Vyšetrovanie korupcie sa nezastaví ani pred dverami ministerstiev,“ uviedol Lipšic.

Dotácia zo štátneho rozpočtu mala ísť na dobudovanie rozostavaných športových objektov v Osrblí pre potreby zabezpečenia podujatia. V Osrblí potrebovali dostavať polyfunkčnú budovu, v ktorej mali mať svoje priestory rozhodcovia, tréneri, športovci, funkcionári, zdravotníci, ale aj zástupcovia médií. Hlavná budova areálu je v súčasnosti betónový skelet, na ktorom sú okná. Je potrebné dokončiť inštalácie a podlahy. Stavbári tvrdia, že za tri mesiace by to dokončili.

V praxi to pre nás znamená, že v prípade neposkytnutia štátnej dotácie sú vážne ohrozené majstrovstvá Európy, ktoré mali byť vo februári budúceho roka. Ak sa tento šampionát neuskutoční, bude to znamenať pravdepodobne koniec medzinárodných súťaží v našom areáli v Osrblí. V tejto chvíli nevieme, čo sa stalo. Problém môže byť na strane zhotoviteľa stavby, pretože na dva mesiace bola výstavba objektu zastavená a malo sa pokračovať po schválení ďalších dotácií. Keď sme na jar rokovali s premiérkou, podmienkou udelenia dotácie bolo, že všetky objekty, ktoré budú financované zo štátnych peňazí, budú majetkom Slovenského zväzu biatlonu. My sme preto všetky objekty odpredali,“ reagoval predseda KB Osrblie Jozef Molčan.

O katastrofickom scenári, že by sme mali v Osrblí skončiť s organizovaním významných medzinárodných biatlonových podujatí, v tejto chvíli neuvažujeme. To by bolo krajné riešenie,“ povedal v stredu pre agentúru SITA predseda organizačného výboru ME 2012 v biatlone Ivor Lehoťan, ktorý stojí na čele 20-členného štábu. „My od jari 2011 normálne fungujeme, pracujeme na organizácii budúcoročného šampionátu, ktorý sa v Osrblí má začať 25. januára 2012. Všetci plníme úlohy podľa dávnejšie prijatého harmonogramu. Pokiaľ však v termíne nedokončíme polyfunkčnú budovu, šampionát bude reálne ohrozený,“ pokračoval Ivor Lehoťan, viceprezident Medzinárodnej biatlonovej únie (IBU) a viceprezident SZB v jednej osobe.

„Iba nedávno sme dve inšpekčné skupiny IBU presviedčali, že všetky objekty pre potreby ME 2012 budú včas a riadne dokončené. A teraz prišlo toto,“ netajil sklamanie Lehoťan. „Mrzí ma, že ľudí z exekutívy IBU sme viackrát presviedčali, že všetky úlohy zvládneme a že polyfunkčnú budovu do konca kalendárneho roka dokončíme. Vtedy sme však ešte netušili, čo sa okolo tejto stavby neskôr stane,“ priznal šéf organizačného výboru.

VIDEO: RADIČOVÁ: Dotáciu na biatlonový areál sprevádza korupčná kauza

>

Práve finančná dotácia a pomoc premiérky Radičovej nám dávala záruku, že všetky úlohy, ktoré sú spojene s prípravou majstrovstiev Európy zvládneme. Čo sa však okolo štátnej dotácie pre Areál biatlonu v Osrblí stalo, ja ako predseda organizačného výboru ME 2012 neviem. Nie som v tomto smere vôbec zorientovaný a ani to nechcem komentovať. O celej veci som sa dozvedel až na tlačovej besede premiérky Radičovej a nechcite vedieť, čo mi vtedy prišlo na um. Fakty, ktoré som sa dozvedel, ma zarmútili. Zostal som z toho veľmi smutný,“ konštatoval mnohoročný funkcionár IBU zo Slovenska.

Čo táto aktuálna situácia teraz pre mňa znamená v praxi? V prvom rade sa pokúsime exekutívu IBU presvedčiť, že sme schopní majstrovstvá Európy v Osrblí zorganizovať na požadovanej úrovni aj v trochu provizórnych podmienkach. Že to dokážeme urobiť aj bez sľubovanej infraštruktúry, ktorú nám mala zabezpečiť práve spomínaná a v súčasnosti iba rozostavaná hlavná budova. Ale to už nie je úplne v našich rukách, lebo na zorganizovanie ME bez rozostavanej polyfunkčnej budovy potrebujeme súhlas IBU. Ak ho však nezískame, budeme musieť organizáciu budúcoročného európskeho šampionátu prenechať niektorému inému biatlonovému stredisku,“ uviedol I. Lehoťan a dodal: „Zatiaľ však pracujeme ďalej a uvidíme, čo z toho všetkého bude. Teraz potrebujeme získať súhlas od členov exekutívy IBU, čo vôbec nebude ľahké. Šampionátu by sme sa však nechceli vzdať. Ale osud týchto ME v tejto chvíli už nie je v našich rukách.“

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Daniel LipšicIveta Radičová