Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Minister školstva Juraj Draxler. Foto: SITA/Ján Slovák
3. januára 2016 SprávySlovensko od SITASITA Diskusia(28)

Draxler chce vyššie platy pre učiteľov z drahších lokalít

BRATISLAVA 3. januára (WebNoviny.sk) – Potrebujeme zvýšiť platy učiteľov, aby sme pritiahli do školstva mladých ľudí. Nemôžeme zle platiť ľudí, ktorí robia tak dôležitú prácu, ktorá má obrovský dopad na spoločnosť. Pre agentúru SITA to povedal minister školstva Juraj Draxler, ktorý však zároveň dodáva, že rezort musí v súvislosti s platmi začať diskusiu a nájsť odpovede na viacero otázok.

Všeobecný zámer podľa Draxlera je, aby sme na Slovensku smerovali k priemeru platov učiteľov v krajinách OECD. Minister však zároveň dodáva, že ak porovnávame platy učiteľov na Slovensku s priemerným platom v rámci OECD, väčší rozdiel nájdeme medzi mladšími učiteľmi. Podľa Draxlera je teda na zváženie, či by sme rýchlejšie nemali zvyšovať platy pre mladých učiteľov. Osobne sa k myšlienke rýchlejšieho zvyšovania nástupných platov začínajúcich učiteľov hlási.

Minister tiež dodáva, že by sme sa mali snažiť aj o systém zvýhodňovania učiteľov v lokalitách s vyššími životnými nákladmi. Otázne podľa Draxlera je aj to, do akej miery dávať priestor na to, aby sa platy učiteľov zvyšovali podľa ich kvality. Podľa ministra však nemôžu dať plošne právomoc riaditeľom na hýbanie s platmi učiteľov, keďže by sa to dalo zneužívať. Minister je za systém bonusov za kvalitu, len podľa neho treba tento systém dobre vystavať a určiť, kto bude kvalitu merať. Zároveň však podľa Draxlera musia mať ošetrené aj ostatné veci, ako napríklad, ako trestať za nekvalitu.

Draxler sa vyjadril aj k tabuľke platových taríf, ktorá sa začína pod hranicou minimálnej mzdy. Minister tvrdí, že to je nešťastné z dvoch dôvodov. Prvým dôvodom je to, že existujú dve platné normy, ktoré si navzájom odporujú. Druhá vec je praktický dopad. Školy totiž musia v súčasnosti doplácať rozdiel toho, čo im ministerstvo posiela na základe taríf, a toho, čo musia učitelia minimálne dostať. Ministerstvo sa podľa Draxlera snaží vyvolať rokovanie s Úradom vlády SR, aby tento problém riešili.

Odporúčané články

Draxlerovu stovku nedostanú všetci učitelia, soptia odbory Učitelia dostanú odmenu. Draxler vie, že ju rýchlo minú

Témy

Diskusia

keď je to ohováranie,treba podať žalobu na Plus 7 dní. Bolo to podrobne na 2 stranách,prečo Fico mlčal ? reale všetci politici, ktorí boli pri koryte, robili to isté, keď išlo o ich deti, jedno, či z pravicového, či ľavicového košiara, len niektorí občania majú klapky na očiach a vidia len to, čo im niekto nabulíka , hlavne pred voľbami.... re Bútorove Kosihy nápad s rozdielnymi platmi nie je nový, funguje už roky, vlastne od nástupu ,,vraj demokracie". Veď preto je východ, stred a juh Slovenska najviac chudobný. Bútorove Kosihy SMER by v tomto prípade / "nápad" s rozdielnými platmi v akýchsi lokalitách / mal okamžite odvolať tohto čím ďalej - tým viac pravicového demagóga! Rozhodne by nemal čakať - kým tak urobí niekto zo zlepenca! Neverím vlastným očiam -... rybár Modráci vysvetlite mi jednu vec – pravica privatizovala a mala fúru peňazí, podľa Vás nekradla, tak prečo ľudom nič nedala na zvýšenie životnej úrovne. Práve naopak zvyšovala neskutočne ceny a dane. Teraz Smer podľa Vás vraj kradne a ako je...
Zobraziť celú diskusiu

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Ankety

Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?

Aktuálne témy

NAJKY.sk

Autolike.sk

DRAN.sk

Podnikam.sk

najAPPKY.sk

Mňamky-recepty

Byvanie je hra

Dámskajazda

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...