Druhá šanca: Mladý informatik učí bezdomovca programovať

Bez názvu
Foto: Facebook/Journeyman

Staré čínske príslovie hovorí: „Daj človeku rybu a nasýtiš ho na jeden deň. Nauč ho chytať ryby a nasýtiš ho na celý život.“ Patrick McConlogue, 23-ročný informatik z New Yorku, sa ho koncom leta rozhodol vyskúšať v praxi. Úspešný softvérový inžinier každý deň po ceste do práce stretával niekoľkých bezdomovcov bezcieľne kráčajúcich po ulici, jeden z nich ho však zaujal.

Bez názvu
Foto: Facebook/Journeyman

„Stretával som ho každý deň cestou do práce a mal som z neho pocit, že je to bystrý človek. Vždy má pri sebe knihy, často som ho videl písať. A tak som začal premýšľať, ako by som mu pomohol,“ uviedol Newyorčan.

Koncom augusta k nemu pristúpil s ponukou – bezdomovcovi môže dať buď sto dolárov v hotovosti alebo starý notebook, tri knihy o kódovaní JavaScript a dva mesiace bezplatných lekcií programovania. Bezdomovec Leo dlho neváhal a zvolil si druhú možnosť. „Sto dolárov by som tu dokázal minúť za pár dní, možno za týždeň. Ale navrhol mi, že mi dá notebook a naučí ma niečo robiť, a tak som si uvedomil, že toto by som mohol premeniť na niečo oveľa väčšie. Času mám dosť,“ uviedol 36-ročný Leo.

Informatik svoj sľub splnil. Od konca augusta každý deň po práci okolo 20 hod. prichádza za Leom na dohodnuté miesto a dáva mu bezplatné lekcie programovania. Kým je McConlogue v práci, Leo denne študuje asi štyri hodiny osamote, tvorí kódy a číta si knihy, ktoré dostal. Notebook si nabíja na neďalekej stanici a využíva bezplatnú mestskú WiFi.

Bez názvu
Foto: Facebook/Journeyman

McConlogue krátko na to založil blog a o Leových pokrokoch pravidelne informuje aj na sociálnej sieti Facebook pod menom Journeyman. Tu sa na neho okrem pochvalných reakcií spustila aj menšia vlna kritiky za to, že pre bezdomovca zvolil nepraktickú pomoc. Mladík sa však bráni: „Schopnosť programovať mu pomôže robiť veci, ktoré robiť chce. V negatívnych reakciách mi vyčítali, že som mu mal dať ubytovanie a jedlo. Ja si však myslím, že moderné technológie mu pomôžu viac – pomôžu ho spojiť so svetom a s tým čo chce – a dlhodobo.“

Po štyroch týždňoch lekcií McConlogue prezradil, že Leo začína pracovať na vlastnej mobilnej aplikácii. Hoci do detailov zatiaľ zachádzať nechce, prezradil aspoň, že sa bude týkať Leovej vášne – životného prostredia a témy globálneho otepľovania a klimatických zmien. Ak všetko pôjde podľa plánu, hotová by mala byť koncom októbra, po dokončení dohodnutého 8-týždňového kurzu.

„S Leom robíme veľké pokroky. Učím sa aj ja od neho – možno dokonca viac, ako on odo mňa,“ uviedol informatik.

„Pred tým, než som sa ocitol na ulici, som zažil veľa dobrých okamihov. A myslím si, že ak sa naučím robiť niečo nové, dostanem viac príležitostí prežiť ďalšie dobré okamihy,“ dodal bezdomovec.

ww.businessinsider.com

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom