Druhé zlato pre Björgenovú

Marit Björgenová
Marit Björgenová Foto: AP Photo/Elaine Thompson

WHISTLER 19. februára (WEBNOVINY) – Víťazkou piatkového skiatlonu žien na 7,5+7,5 km klasickou a voľnou technikou s hromadným štartom na XXI. zimných olympijských hrách v kanadskom Vancouveri sa stala 29-ročná nórska bežkyňa na lyžiach Marit Björgenová. Po šprinte klasickou technikou zvíťazila teda vo Whistler Olympic Parku už druhý raz, vo svojej zbierke z týchto ZOH má aj bronz z úvodnej skejtovej pätnástky. Striebro si v dramatickom finiši trojčlennej skupinky vybojovala Švédka Anna Haagová, o bronze rozhodla až cieľová fotografia, na základe jej rozboru jury určila na tretí stupienok Poľku Justynu Kowalczykovú.

Z prvej pozície na štarte vybiehala líderka celkovej klasifikácie Svetového pohára Poľka Justyna Kowalczyková. Spolu s Nórkou Marit Björgenovou a Fínkou Aino Kaisou Saarinenovou sa striedali na čele balíka a udávali tempo. Z hlavnej skupinky postupne vypadávali výkonnostne slabšie pretekárky a v polovici pretekov, kde si bežkyne prezúvajú lyže z klasických na skejtové, bola vpredu už iba sedemčlenná skupinka. V nej boli okrem spomínaného tria aj ďalšie dve Nórky Kristin Störmer Steirová a Therese Johaugová, Talianka Marianna Longová a Švédka Anna Haagová. Pred zvyškom štartového poľa mali už takmer polminútový náskok.

Hneď na začiatku skejtovej časti pretekov podľa očakávania vypadli najskôr Saarinenová a Longová, ktoré sú skôr špecialistky na klasiku. Vpredu ostali tri Nórky, Haagová a Kowalczyková. Réžiu vzali do rúk najmä Švédka a Steirová, ktoré sa snažili rozbiť aj túto už len päťčlennú skupinku. Po dvanástich kilometroch však nasadila v strmom stúpaní strhujúce tempo Marit Björgenová a na jeho vrchole mala už rozhodujúci náskok. V cieľovej rovinke na štadióne si už mohla dovoliť zdraviť fanúšikov. Za ňou sa však odohrával dramatický súboj o zvyšné miesta na pódiu pre medailistov. V strhujúcom finiši si nakoniec striebro vybojovala Anna Haagová, bronz až na základe rozboru cieľovej fotografie prisúdili rozhodcovia majsterke sveta v tejto disciplíne z minuloročného svetového šampionátu v českom Liberci Poľke Justyne Kowalczykovej, ktorá mala špičku lyžiarky o niekoľko centimetrov pred Kristin Störmer Steirovou. „Pred pretekmi som bola príšerne nervózna. Pociťovala som obrovskú únavu a obávala som sa, že preteky vôbec nezvládnem. Sama seba som presviedčala, že nesmiem na to myslieť. Po prvej klasickej časti som už mala dobrý pocit, predchádzajúce obavy opadli. Navyše musím pochváliť Kristin Störmer Steirovú za pomoc. V poslednom okruhu sa rozhodla ona udávať tempo. Škoda, že jej to v závere nevyšlo na medailu,“ uviedla prvá dvojnásobná víťazka z tejto olympiády pre nórsku televíziu NRK a hneď pokračovala: „Ešte stále si naplno neuvedomujem, že mám dve zlaté olympijské medaily. Asi to na mňa doľahne až po návrate z hier domov a naplno si uvedomím, čo sa mi to vlastne podarilo dosiahnuť. Je to bláznivo úžasné,“ so smiechom zakončila štvornásobná majsterka sveta.

Marit Björgenová si vybojovala už svoj celkovo piaty olympijský kov v kariére. Okrem dvoch zlatých a jedného bronzu z Vancouveru má vo svojej zbierke aj striebro z Turína 2006 a v Salt Lake City 2002 bola členkou striebornej nórskej štafety.

Namále mala Justyna Kowalczyková. Po pretekoch musela rozhodcom vysvetľovať, prečo v jednej časti klasickej časti pretekov chvíľu korčuľovala. „Veľmi som sa bála, že ma diskvalifikujú. Jury totiž posudzovala štýl môjho behu. Možno tam bol náznak korčuľovania, ale to robia všetky bežkyne, len ja to neviem tak schovať. Rozhodcovia potom o mne hlasovali. Našťastie nechali výsledky v platnosti. Bolo by mi veľmi ľúto, keby to dopadlo inak. Preto tie slzy na stupni víťazov. Poplakala som si od radosti,“ vysvetľovala svoje citové rozpoloženie pri preberaní bronzovej medaily suverénna líderka celkovej klasifikácie Svetového pohára.

Slovensko v pretekoch nemalo zastúpenie, Alena Procházková sa po sklamaní z neúspechu v šprinte pripravuje už iba na záverečnú disciplínu bežeckého programu ZOH – beh na 30 km klasickou technikou s hromadným štartom.

Výsledky

Ženy – skiatlon na 7,5+7,5 km klasickou a voľnou technikou s hromadným štartom: 1. Marit Björgenová (Nór.) 39:58,1 min, 2. Anna Haagová (Švéd.) +8,9 s, 3. 3. Justyna Kowalczyková (Poľ.) +9,3, 4. Kristin Störmer Steirová (Nór.) +9,4, 5. Aino Kaisa Saarinenová (Fín.) +42,5, 6. Therese Johaugová (Nór.) +51,9

Viac k osobe Aino Kaisa SaarinenováJustyna KowalczykováMarit BjörgenováTherese Johaugová