Druhý pilier zaznamenal v minulom roku nárast sporiteľov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Rodina dieta rodic stary dochodca
Foto: ilustračné, Thinkstock

BRATISLAVA 6. apríla (WEBNOVINY) – Počet sporiteľov v druhom dôchodkovom pilieri vlani stúpol o 17-tisíc na vyše 1,46 milióna osôb. Uvádza sa to v analýze slovenského finančného sektora za rok 2014, ktorú vypracovala Národná banka Slovenska (NBS).

Výrazne sa zvýšil záujem o indexové dôchodkové fondy, ktoré absorbovali viac ako polovicu celkového čistého prírastku (+13 883), či už cez prestupy existujúcich alebo príchod nových sporiteľov. O takmer 12-tisíc sa podľa centrálnej banky medziročne zvýšil počet sporiteľov v akciových dôchodkových fondoch. Niekoľko tisíc sporiteľov pritom opustilo zmiešané a dlhopisové dôchodkové fondy.

„Zatiaľ čo dominantné postavenie dlhopisových fondov s podielom 90 percent zostalo týmto odlevom prakticky nedotknuté, v prípade zmiešaných fondov išlo o úbytok až tretiny počtu sporiteľov zo začiatku roka 2014 a ich zastúpenie sa tým dostalo pod hranicu jedného percenta,“ tvrdí NBS.

Dôchodkové fondy zaznamenali výnosy

Výkonnosť dôchodkových fondov v systéme starobného dôchodkového sporenia bola vlani priaznivá. „Priemerné nominálne zhodnotenia aktív v zmiešaných (8,1 percenta) a akciových (9,6 percenta) dôchodkových fondoch za kalendárny rok 2014 bolo najvyššie v celej histórii systému,“ konštatuje centrálna banka.

Každý dôchodkový fond z týchto dvoch typov pritom zaznamenal viac ako šesťpercentný výnos. Ešte viac nominálne zarobili sporiteľom indexové dôchodkové fondy, v priemere až 13,4 percenta. „Ťahúňom výkonnosti uvedených troch typov fondov bola ich akciová zložka,“ uvádza sa v materiáli.

Priemer v najvýznamnejšej skupine dlhopisových dôchodkových fondov na úrovni 3,3 percenta bol najvyšší od roku 2009. Rozpätie individuálnych fondov tu podľa NBS siahalo od 1,2 percenta do 5,5 percenta.

DSS hospodárili všetky so ziskom

Ešte mimoriadnejší, ako z pohľadu nominálnej výkonnosti tak z hľadiska reálneho zhodnotenia majetku, bol rok 2014. „Kým doterajšie maximum priemernej reálnej výkonnosti v celom sektore bolo okolo jedného percenta, a vo viacerých rokoch bola aj záporná, tak v roku 2014 sa podarilo dosiahnuť až úroveň štyroch percent,“ uvádza NBS. Pri stagnujúcich spotrebiteľských cenách sa celý nominálny výnos totiž premietol do reálneho zhodnotenia.

Dôchodkové správcovské spoločnosti (DSS) v súčte dosiahli zisk takmer 20 miliónov eur. Ich ziskovosť sa tak podľa centrálnej banky medziročne strojnásobila. „Kľúčovým faktorom na pozadí tohto prudkého nárastu boli príjmy z odplát za zhodnotenie majetku v dôchodkovom fonde, ktoré sa zvýšili o 126 percent,“ zdôvodňuje NBS.

Koncoročné výsledky podľa centrálnej banky potvrdili konštatovanie z analýzy z prvého polroka 2014 o tom, že po prvýkrát v histórii fungovania systému hospodárili všetky DSS so ziskom.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Sociálna poisťovňa