Dúbravka vedel, kam Kladrubský kopne penaltu

Bez názvu
Mário Pečalka (MŠK Žilina) druhý sprava a Wilfried Bony (AC Sparta Praha) (uprostred) vo vzájomnom súboji počas odvetného zápasu 4. predkola futbalovej Ligy Majstrov medzi MšK Žilina - AC Sparta Praha Foto: SITA/Ján Grajciarík

ŽILINA 26. augusta (WEBNOVINY) – Napriek svojmu mladému veku je brankár Martin Dúbravka veľkou oporou slovenského futbalového ligového šampióna MŠK Žilina. Naplno to predviedol aj v stredajšom odvetnom stretnutí play-off Ligy majstrov 2010/2011 proti Sparte Praha (1:0). Ešte len 21-ročný gólman sa blysol predovšetkým v 54. minúte, keď skvelým zákrokom zlikvidoval pokutový gól Jiřího Kladrubského po zákroku Mária Pečalku na Bonyho Wilfrieda.

Pripravovali sme sa aj na to, že môže dôjsť k penaltovému rozstrelu. Napokon sa jedenástka kopala v riadnom hracom čase. Do poslednej chvíle som čakal a som rád, že som vystihol stranu. Za Spartu kopal v poslednom čase penalty Kladrubský a dával ich všetky po zemi a doprava. Teší ma, že som jeho pokus zneškodnil,“ vyhlásil po zápase šťastný Dúbravka, ktorý sa so spoluhráčmi raduje z postupu do skupinovej fázy európskeho pohára číslo jeden.

Podľa žilinského gólmana však nebola zlikvidovaná jedenástka najdôležitejším momentom v odvetnom stretnutí na štadióne pod Dubňom. „Myslím si, že kľúčovým okamihom nebol môj zákrok, ale náš gól v prvom polčase. Po ňom musela hrať Sparta ešte agresívnejšie a rýchlejšie a to bola voda na náš mlyn,“ vyhlásil 187 cm vysoký brankár a pokračoval: „Možno až neskôr si uvedomím, čo sme vlastne dosiahli. Musím pochváliť chlapcov, ktorí odohrali fantastický zápas a aj mne veľmi pomáhali pri každej situácii. Bol to veľmi ťažký duel, ale zvládli sme ho k našej spokojnosti.“

Brankárska jednotka slovenskej reprezentácie do 21 rokov priznala, že napriek pohodlnému náskoku 3:0 v súčte oboch duelov nebolo cez prestávku stredajšieho zápasu v žilinskej šatni ešte príliš veselo. „Vtedy sme vôbec nehovorili o tom, že sme už tam. Uvedomovali sme si, že aj 45 minút je dostatočne dlhá doba, aby sparťania strelili potrebný počet gólov. Preto sme sa skoncentrovali úplne na sto percent aj na druhý polčas,“ dodal Martin Dúbravka.

Zverenci trénera Jozefa Chovanca museli na štadióne pod Dubňom dobiehať dvojgólové manko z prvého duelu na Letnej po triumfe „žlto-zelených“ 2:0, no v Žiline im jednoducho nebolo súdené streliť gól. Obrovské šance na vykresanie nádeje na postup nevyužili v prvom dejstve Libor Sionko a v druhom Bony Wilfried a hostia dokonca neuspeli ani z pokutového kopu. V 53. min nariadil portugalský hlavný arbiter Olegário Benquerenca diskutabilnú jedenástku po zákroku Mária Pečalku na prenikajúceho Wilfrieda, no strelu Jiřího Kladrubského k pravej žrdi bravúrne zneškodnil domáci gólman Martin Dúbravka.

,,Nechcem sa na nič vyhovárať. Jednoducho som to kopol zle a nezostáva mi nič iné, ako sa ospravedlniť spoluhráčom aj fanúšikom. V domácej šestnástke to bolo dosť rozorané, rozhodca ma navyše stále upozorňoval, aby som už kopal. Ja som si to rovnal, kým som to nemal tak, ako som chcel. Potom som to však nezvládol,“ povedal po zápase smutný 24-ročný stredopoliar „rudých„, ktorý v prvom dueli na Letnej nehral a tentoraz nastúpil na pozícii defenzívneho štítu. „Ja si vždy vyberám stranu dopredu. Možno, ak by som teraz počkal, bolo by to iné, keďže brankár tam išiel už s predstihom.“

Napriek nezvládnutému prvému zápasu nevešali sparťania hlavy a v odvete ešte chceli zabojovať o účasť v lukratívnej hlavnej súťaži Ligy šampiónov. „Po prehre v prvom dueli sme chceli postupovú situáciu zdramatizovať, ale nepodarilo sa to. Keď prídem do kabíny, všetkým sa ospravedlním. Mrzí ma to...“ zobral ešte v mixzóne krátko po záverečnom hvizde vinu na seba Kladrubský.

Sparta sa po neúspechu v play-off LM teraz „presunie“ do skupinovej fázy Európskej ligy UEFA 2010/2011. „Je to kvalitná súťaž, ale Liga majstrov je predsa len o niečom inom. Mali sme veľkú šancu, ktorá môže byť pre niektorých raz za život, ale nevyšlo nám to. Teraz budeme zo všetkých síl bojovať o úspech v Európskej lige,“ dodal Jiří Kladrubský.