Dúhový módny luxus od taiwanského mechanika

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Taiwan Fashion
Foto: SITA/AP

Je ťažké predstaviť si, že módny návrhár Goji Lin, ktorého šaty dnes nosia nielen taiwanské celebrity, odštartoval svoju pracovnú kariéru ako mechanický inžinier. Na haute couture presedlal až neskôr a dobre urobil. Charakterizujú ho odvážne, sýtofarebné, trojdimenzionálne róby a nebráni sa ani ťažko nositeľným kúskom. Taiwanský návrhár si za inšpiráciu berie plast, kov, drevo i sklo. V jeho módnej zbierke sa objavili už aj sklenené korzety, ozdobné kovové klietky, drevené lotusové kvety namiesto štóly, či šaty z recyklovaných televíznych obrazoviek.

Taiwan Fashion
Foto: SITA/AP

Ako jeden zo šiestich súrodencov v chudobnej rodine farmára si cestu k sláve vyšliapaval dlho. Kvôli práci na plantáži často meškal do školy, čo sa odrazilo aj na jeho známkach. No maľovanie pre neho vždy predstavovalo zaslúžený únik z reality. Po skončení strednej školy pomáhal strýkovi pri starostlivosti o sliepky a premýšľal o tom, či takto bude musieť stráviť celý život. Rodičia nakoniec nazbierali dostatok peňazí na to, aby mohol ísť študovať mechanické inžinierstvo – odbor, ktorý ho nikdy nezaujímal. Školu dokončil, odslúžil si povinnú vojenskú službu a ako 26 – ročný sa prihlásil do večernej školy šitia – aby tak po rokoch strávených nad číslami, tabuľkami, farmárskymi zvieratami a mechanickými strojmi konečne našiel krásu, ktorú hľadal.

Po dvoch rokoch štúdia sa prihlásil do dizajnérskej súťaže miestneho obchodného domu, kde si ho všimol majiteľ značky ShanShan Fashion a zobral ho pod svoje krídla. O rok neskôr sa však majiteľ rozhodol s módnym biznisom skoncovať a mladý Lin od neho štúdio odkúpil a premenoval na Guqi Studio. To pod jeho vedením začalo profitovať. Goji Lin mal ešte stále pocit, že vo vzdelaní má čo doháňať, a tak odišiel do Ameriky. Najprv sa naučil po anglicky, potom drel lavice na newyorskom Fashion Institute of Technology a konečne zakúsil, aké je to v škole dostávať kladné hodnotenia.

Goji Lin mal vždy slabosť pre antikvariáty a starožitníctva, čo sa jednoznačne odrazilo aj na jeho tvorbe. Elementy východnej kultúry v západnej móde, spájanie starého a nového, poézie, maľby, počítačových klávesníc i tradičnej taiwanskej drevorezby – to všetko charakterizuje tvorbu dizajnéra, ktorému sa o súčasnom úspechu ani nesnívalo.

Taiwan Fashion
Foto: SITA/AP

Foto: SITA/AP

Taiwan Fashion
Foto: SITA/AP

Foto: SITA/AP

Taiwan Fashion
Foto: SITA/AP

Foto: SITA/AP

Taiwan Fashion
Foto: SITA/AP

Foto: SITA/AP

Taiwan Fashion
Foto: SITA/AP

Foto: SITA/AP

Na svojej zatiaľ poslednej módnej šou však stavil na pompéznosť a nositeľnosť. Na prehliadkovom móle počas Luxury Fashion Show v hlavnom meste Tchaj-pej tak koncom decembra predviedol luxus na taiwanský spôsob. Priehľadné saténové materiály, čipka, pôsobivé riasenie a kvetinové turbany podčiarkli eleganciu a ladné krivky ženskej postavy.

„Súťaživosť v módnom biznise nemá hraníc. Tí, ktorí neustále nehľadajú spôsoby, ako vylepšiť svoje diela, rýchlo upadnú do zabudnutia,“ dodal na záver taiwanský perfekcionista, ktorý už teraz hýri nápadmi na ďalšiu kolekciu.

www.khaleejtimes.com

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať