Dukátová získala na ME vo vodnom slalome striebornú medailu

Bez názvu
Jana Dukátová Foto: SITA/AP

SEU D´URGELL 11. júna (WEBNOVINY) – Majsterkou Európy vo vodnom slalome v kategórii K1 žien sa na šampionáte v španielskom Seu d´Urgell v sobotu stala Nemka Claudia Bärová. Len o 17 stotín sekundy pomalšia bola Slovenka Jana Dukátová, ktorá po vlaňajšom zlate v Čunove získala ďalší vzácny kov z ME, tentoraz striebro. Na bronzový stupienok sa postavila Britka Elizabeth Neaveová.

Jana Dukátová teda v prvej vážnej skúške po januárovej operácii ramena obstála naozaj vynikajúco. V predpoludňajšom semifinále skončila šiesta, vo finále potom dokázala zdolať trať s 23 bránkami o vyše štyri sekundy rýchlejšie a bolo z toho skvelé striebro. Celkovo je to jej deviata medaila z ME, piata strieborná (celková bilancia 3 – 5 – 1), ale iba tretia v individuálnej súťaži (1 – 2 – 0). Otvorila ňou siedmu desiatku pódiových umiestnení pre Slovensko na šampionátoch starého kontinentu (31 – 18 – 12).

Ďalšie dve slovenské kajakárky skončili už v semifinále. Elena Kaliská síce zajazdila bez trestných sekúnd, ale bola pomalá, skončila sedemnásta. Hneď za ňou na 18. priečke sa pri svojej premiére v semifinále na ME umiestnila Dana Mann-Beňušová, ktorá mala až tri nedovolené dotyky bránky a k dosiahnutému času jej rozhodcovia pripočítali podľa pravidiel 6 sekúnd.

Oficiálne výsledky finále – K1 ženy:

1. Claudia Bärová (Nem.) 105,26 (0), 2. Jana Dukátová (SR) 105,43 (0), 3. Elizabeth Neaveová (V.Brit.) 106,76 (0), 4. Jasmin Schornbergová (Nem.) 107,18 (2), 5. Maialen Chourrautová (Šp.) 107,52 (4), 6. Kateřina Kudějová (ČR) 108,75 (0), 7. Laura Blakemanová (V.Brit.) 110,09 (0), 8. Melanie Pfeiferová (Nem.) 110,46 (2), 9. Marta Martinezová (Šp.) 111,55 (0), 10. Emilie Ferová (Fr.) 111,89 (4), … nepostúpili do finále 17. Elena Kaliská 118,02 (0), 18. Dana Mann-Beňušová (obe SR) 119,86 (6).

VODNÝ SLALOM-ME: Bronz pre slovenské kajakárky v 3xK1 žien

Slovenskú medailovú žatvu v sobotňajšom finálovom bloku na XII. majstrovstvách Európy vo vodnom slalome v španielskom Seu d´Urgell uzavrelo v záverečnej disciplíne 3xK1 žien družstvo kajakárok v zostave Jana Dukátová, Elena Kaliská a Dana Mann-Beňušová, ktoré rovnako ako vlani na šampionáte v Čunove skončilo tretie a vybojovalo si bronzové medaily. Bola to už piata medaila pre Slovensko z týchto ME. Slovenky dosiahli síce najlepší čas spomedzi všetkých tímov, ale rozhodcovia im podľa pravidiel pridali k času štyri trestné sekundy za dva nedovolené dotyky bránok a to pre ne znamenalo zosun na bronzovú pozíciu. Zo zlata sa v dramatických pretekoch tešilo české družstvo v zložení Kateřina Kudějová, Štěpánka Hilgertová, Irena Pavelková, ktoré o 82 stotín sekundy zdolalo strieborný tím Rakúšaniek.