Dunaj dosiahol maximum, v Devíne armáda navýšila hrádzu

Dunaj
Zaplavená časť dunajského nábrežia pri nákupnom centre Eurovea. Foto: SITA/Jozef Jakubčo

Výška hladiny Dunaja

* Tretí stupeň povodňovej aktivity na Dunaji hlásia v staniciach Bratislava, Devín, Gabčíkovo, Medveďov, Komárno a Štúrovo. V meste je od utorka vyhlásená mimoriadna situácia.

* Hladina Dunaja mala o 23:00 v Bratislave 1027 centimetrov a v Devíne 966 centimetrov.

* Tretí stupeň povodňovej aktivity hlásia aj na rieke Morava na stanici Vysoká pri Morave.

Aktuálnu výšku hladiny Dunaja a aj iných riek na Slovensku si môžete pozrieť na —–> stránke Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ).

V článku sa dočítate:

* Ľudí v Devíne evakuovali

* V Devínskej Novej Vsi chránia domy vrecia s pieskom

* Uzavreli Starý most

* Parkovisko pri Divadle Aréna je zatopené

* Zaplavilo dolnú časť Botanickej záhrady

* Karloveská lodenica je pod vodou do polovice okien

* Od elektriny odpojených 275 odberateľov

* Dopravné obmedzenia a obmedzenia MHD

* Ľudí zo záhradiek v okolí Malého Dunaja evakuovali

* Zo švédskych domkov evakuovali okolo sto študentov

* V Starom Meste rozdali vrecia s pieskom

* Situácia v Devíne je momentálne stabilizovaná

BRATISLAVA 6. júna (WEBNOVINY) – Hladina Dunaja v hlavnom meste je aj po niekoľkých hodinách ustálená.

Jej výška sa pohybuje okolo hodnoty 10,3 metra, pričom niekedy vystúpi o pár centimetrov nad ňu, inokedy zas klesne.

Na Dunaji stále platí 3. stupeň povodňovej aktivity. Podľa hovorcu Slovenského vodohospodárskeho podniku (SVP) Ľubomíra Krna sa hladina vody v týchto úrovniach bude pohybovať niekoľko hodín, možno aj do rána. „Nepredpokladá sa, že by hladina Dunaja v Bratislave ešte stúpala,“ konštatoval pre SITA Krno.

Hovorca vodohospodárov Krno zdôraznil, že Bratislavu ochránil pred storočnou vodou a vysokými škodami protipovodňový systém vybudovaný po veľkej povodni v roku 2002.

Protipovodňový systém stavali v rokoch 2005 až 2010 a stál takmer 33 miliónov eur, pričom približne 85 percent nákladov naň išlo z európskych zdrojov.

Protipovodňový systém aj s tzv. mobilnými zátarasami, ktoré zvyšujú pevné brehy, by podľa Slovenského vodohospodárskeho podniku mal v Devíne zvládnuť storočnú vodu s prietokom 11 000 metrov kubických za jednu sekundu a v centre Bratislavy až tisícročnú vodu s prietokom 13 500 metrov kubických za sekundu.

Vo štvrtok medzi 15:00 a 16:00 pracovníci povrchových vôd SHMÚ namerali priamym meraním z mosta SNP v Bratislave prietok 10 540 m3 za sekundu. „Táto hodnota predstavuje historicky najväčší priamo nameraný prietok na Dunaji v Bratislave,“ upozornila hydrologička zo SHMÚ Zuzana Danáčová.

Obrazom: Dunaj dosiahol svoje maximum

Obrazom: Letecké zábery na rozvodnený Dunaj a zaplavené časti Bratislavy

Ľudí v Devíne evakuovali

Dopravné obmedzenia

Polícia po vyhodnotení aktuálnej povodňovej situácie uzatvorila aj Dvořákovo nábrežie od mosta Lafranconi po PKO.

Uzatvorená je Viedenská cesta od odbočky z Einsteinovej ulice po Starý most a rovnako aj Tyršovo nábrežie.

V Devíne je naďalej zatvorené Slovanské nábrežie. Neprejazdná je Devínska cesta aj cesty medzi Devínskym jazerom a Vysokou pri Morave.

Uzatvorili aj Fajnorovo nábrežie od Starého mosta po Osobný prístav. Obojsmerne je neprejazdná Matejkova ulica na Dlhých Dieloch. Obmedzenie trvá aj na Starom moste, kde od stredy večera nie je možný vstup ani z mestskej časti Staré Mesto, ani z mestskej časti Petržalka.

Voda zo stúpajúcej hladiny Dunaja presakuje aj k diaľnici pri Einsteinovej ulici v bratislavskej Petržalke. Ako informoval bratislavský primátor Milan Ftáčnik po zasadnutí krízového štábu, priesaky momentálne monitorujú a snažia sa zabrániť tomu, aby sa voda dostala na cestu. Spôsobiť by totiž mohla uzavretie tejto diaľnice a zastavenie dopravy.

Polícia znovu upozorňuje ľudí, aby rešpektovali obmedzenia a pokyny polície a v záujme ochrany vlastného života a zdravia sa nezdržiavali v blízkosti rozvodnených tokov.

Obmedzenia v MHD

Dopravný podnik Bratislava upozorňuje občanov na možnosť, že autobusová linka č. 77 nebude vo štvrtok premávať. Dôvodom je predpoklad, že obratisko konečnej v povodí Dunaja bude uzatvorené. Podnik bude verejnosť aktuálne informovať.

Dispečing dopravného podniku celú noc monitoroval situáciu v postihnutých oblastiach v hlavnom meste. Naďalej platí, že autobusové linky č. 29 a 82 nepremávajú, obmedzenie majú autobusy č. 28 a 128, ktoré jazdia cez Karlovu Ves. Električková doprava cez nábrežie zatiaľ problémy nemá. Linka č. 901 premáva obchádzkou cez Kitsee.

Ľudí z približne desiatich domácností v bratislavskom Devíne v skorých ranných hodinách evakuovali, informovala o tom prednostka devínskeho miestneho úradu Lenka Satinová.

Podľa nej tam hrozilo, že ich voda v lokalite pri Devínskej ceste od ostatného územia odreže.

Dohromady evakuovali 22 Devínčanov, je medzi nimi aj malé dieťa. Ľudí premiestnili do devínskeho domu kultúry, kde pre nich zabezpečujú pitnú vodu i stravu.

Ráno zrušili kyvadlovú dopravu na vojenských vozidlách, ktorou prepravovali ľudí z Devína smerom do centra hlavného mesta a späť, informoval o tom šéf krízového štábu v Bratislave Ľubomír Andrassy.

Voda na Devínskej ceste stúpla a Tatrovky by ju už nezvládli. V stredu ešte obyvateľov Devína prevážali.

„Vozidlá síce do mestskej časti chodia, prenášajú však len materiál pre povodňou ohrozenú oblasť,“ doplnil Andrassy.

V prípade potreby majú k dispozícii vojenské vozidlá – obojživelníky, ktoré môžu využiť v nevyhnutných prípadoch, pri zásobovaní čerpadiel pohonnými látkami či pri dovoze tovaru do Devína. K dispozícii bude v prípade potreby aj vrtuľník.

Kyvadlová doprava vojenskými vozidlami premáva teraz smerom do Dúbravky. „Dnes previezli vyše 385 ľudí,“ povedal minister obrany Martin Glváč.

V Devíne je až do odvolania zatvorená základná škola i škôlka.

Situácia v Devíne je momentálne stabilizovaná

Situácia v bratislavskom Devíne je však momentálne stabilizovaná, uviedla to pre agentúru SITA starostka mestskej časti Ľubica Kolková.

Starostka verí, že Dunaj už viac v mestskej časti stúpať nebude, meracia stanica v Devíne hlási momentálne výšku hladiny 973 centimetrov.

Šéf bratislavského krízového štábu v Bratislave Ľubomír Andrassy uviedol, že Dunaj by nemal vystúpiť nad hranicu 1 040 centimetrov, a teda mobilná protipovodňová hrádza v meste by mala vodu zvládnuť, ak už nenastane mimoriadna situácia. „Nemôžeme však ešte kričať hop, lebo ešte sme nepreskočili, treba byť stále v pohotovosti,“ dodal Andrassy.

Obrazom: Armáda v Devíne pre stúpajúci Dunaj zvyšovala zábrany

Presakujúcu vodu momentálne v Devíne odčerpávajú na Slovanskom nábreží a pod Hradom Devín. Vojaci, ktorí vo štvrtok v najohrozenejšej mestskej bratislavskej časti pripravili vrecia s pieskom, už z Devína odchádzajú.

Ako agentúru SITA informovala hovorkyňa ministerstva obrany Martina Balleková, na mieste však ostávajú dve Tatry, ktoré budú zabezpečovať kyvadlovú dopravu a voziť Devínčanov do mestskej časti a z nej. K dispozícii budú do polnoci, resp. celú noc, ak to bude potrebné.

Ako uviedol minister vnútra Robert Kaliňák, možno ešte položia vrecia aj na mobilné hradenia. „Pripravené vrecia budú aj pre prípad, že by sme uvažovali o podpore tejto samotnej hrádze, ktorá je vystavená a ktorú dopĺňa štandardná hrádza,“ dodal. Kaliňák pripomenul, že policajti strážia domy na Devínskej ceste pred rabovaním.

Situácia je podľa Andrassyho stabilizovaná pri Slovnafte, kde riešili priesaky vody, ako aj pri Einsteinovej ulici v bratislavskej Petržalke, kde rovnako presakovala voda. Podľa Andrassyho teraz nehrozí uzavretie hlavného ťahu. Podľa šéfa krízového štábu v Bratislave voda v Dunaji momentálne pulzuje, čo znamená, že na chvíľu vystúpi o pár centimetrov a následne na to klesne.

V Devínskej Novej Vsi chránia domy vrecia s pieskom

Evakuovali záhradkársku osadu Malý Dunaj vo Vlčom hrdle

Niekoľkých ľudí z okolia Malého Dunaja v bratislavskom Vlčom Hrdle evakuovali. Ako agentúru SITA informovala hovorkyňa mestskej časti Ružinov Miroslava Štrosová, ide o záhradkársku oblasť, ktorá nie je trvalo obývaná.

Na mieste bola podľa Štrosovej polícia, ktorá upozorňovala obyvateľov, že je potrebné priestor opustiť pre ohrozenie zaplavením vody z Malého Dunaja.

Podľa hovorkyne nejde o veľký počet obyvateľov, zatiaľ ich z chatiek evakuovali približne desať.

Dôvodom bola príprava na zatopenie Malého Dunaja, s ktorým 33 záhrad bezprostredne susedí. Vodohospodári Malý Dunaj zaplavili, aby vyrovnali tlak na hrádzu, ktorá je na priamom toku Dunaja.

Obyvatelia nižšie položených ulíc v Devínskej Novej Vsi rozmiestnili vrecia s pieskom, ktorými chcú ochrániť svoje domy pred stúpajúcou vodou z rieky Morava.

Všetky záhrady na Námestí 6. apríla a aj na ulici Istrijská sú už pod vodou. V noci voda dosiahla okraj prvého domu na konci mestskej časti. Na hranici tejto ulice sa končí betónová hrádza popri rieke Morava, ktorá lemuje cestu smerom na Devín.

Miestni ľudia sa aj trochu hnevajú, že túto hrádzu nedobudovali ďalej poza ich záhrady až k miestnemu rybníku, čo by zabezpečilo ich záhrady pred vodou. Viacerí už museli spustiť aj čerpadlá, ktorými odčerpávajú vodu z pivníc.

Morava zaliala aj úsek príjazdovej cesty k cyklomostu spájajúcemu Devínsku Novú Ves a Schlosshof a ľudia tu stavajú z vriec naplnených pieskom provizórnu hrádzu, aby sa voda nedostala k domom a záhradám na Mlynskej ulici.

Obrazom: Povodne v Devíne, ktorý je odrazený od Bratislavy

Uzavreli Starý most, parkovisko pri Divadle Aréna je zatopené

Dunaj
Foto: SITA/Jozef Jakubčo
Zo švédskych domkov v Bratislave odišlo okolo sto študentov

Z internátnych švédskych domkov pri Dunaji v Bratislave sa vo štvrtok doobeda museli vysťahovať všetci študenti, ktorých bolo približne sto.

Agentúre SITA informáciu poskytla hovorkyňa Univerzity Komenského (UK) Andrea Földváryová.

Vedenie internátov situáciu neustále monitoruje a koordinuje práce so záchrannými zložkami.

V hlavnom meste uzavreli Starý most z petržalskej i staromestskej strany, ľudia si už z neho vysoký Dunaj nepozrú.

Ako informoval šéf krízového štábu v Bratislave Ľubomír Andrassy, urobili tak potom, čo sa na moste začali zhromažďovať podgurážení ľudia a dochádzalo medzi nimi k potýčkam.

Podľa bratislavskej policajnej hovorkyne Kariny Považanovej, ide o ďalšie opatrenie bezpečnostného charakteru v súvislosti s povodňami.

Už od skorého rána miesto láka množstvo zvedavcov s fotoaparátmi a kamerami. Lávku pre peších na Starom moste na petržalskej strane stráži policajná hliadka, ľudí tam nepúšťa.

Voda na zatopenom parkovisku pri Divadle Aréna sa už vyšplhala na úroveň betónového múrika, bufet s terasou na parkovisku je už zatopený, vode chýba približne 40 cm, kým dosiahne jeho okná. Divadlo Aréna chráni od vody betónový múr, ktorým je obkolesené.

Kompletne zatopené je priestranstvo za betónovou hrádzou, ktorá oddeľuje Viedenskú cestu a Sad Janka Kráľa od brehu Dunaja. Voda už stúpa do spodnej časti areálu tunajšej reštaurácie.

Po uzavretej Viedenskej ceste neustále chodí policajná hliadka, zatopené priestory stráži mestská a štátna polícia i pracovníci povodňovej služby.

Obrazom: Zatopené Tyršovo nábrežie v Bratislave

Zaplavilo dolnú časť Botanickej záhrady

Zatopená časť Botanickej záhrady
Foto: SITA/Botanická záhrada UK Bratislava

Hasiči prišli aj k budove kaviarne Propeler na bratislavskej strane nábrežia Dunaja, do ktorej zatekala voda.

Na tomto mieste jednu časť, ktorá slúžia ako vchod na pontón, chránia pred vodou vrecia s pieskom, cez ktoré voda presakuje. V prípade, že by do Propelera natieklo viac vody, problémy na nábreží by to nemalo spôsobiť, lebo okolo celej tejto budovy je postavené mobilné protipovodňové hradenie.

Vodu aktuálne na bratislavskej strane Dunaja zadržiava betónový múr, tam, kde nie je, mobilné protipovodňové hradenia. Celá promenáda pre peších na nábreží je uzavretá, strážia ju policajti a k protipovodňovým zábranám ľudí nevpúšťajú. Pri obchodnom centre Eurovea sú už schody na nábreží pod vodou.

V Bratislave už zaplavilo aj dolnú časť Botanickej záhrady Univerzity Komenského v Bratislave, pod vodou je údolie pri rybníku, kde sa vylieva potok Vydrica. Spôsobila to vysoká hladina Dunaja. „Voda stúpla ešte vyššie ako v roku 2002 a zaplavila vodáreň slúžiacu pre zavlažovanie Botanickej záhrady UK, andezitovú skalku a prístupovú cestu k rybníku,“ informoval riaditeľ Botanickej záhrady Jaroslav Bella.

Karloveská lodenica je pod vodou do polovice okien

Rozvodnený Dunaj
Foto: SITA/Lodenica KVŠ

Areál klubu vodných športov v Karloveskej zátoke v Bratislave je už tiež celý pod vodou.

Z garáží, kde zvyčajne skladujú lode, je už vidieť len strechy a horný okraj dverí. Podľa vyjadrení správcu Ivana Saska väčšinu lodí, ktoré mohli, ešte pred zaplavením odviezli.

V budove sú už len niektoré z nich, ktoré dali na najvyššie priečky a uložili nabok, aby boli škody čo najmenšie. Už teraz je tu voda vyššia ako pri povodni v roku 2002.

Voda je vyliata aj na trávniku vedľa novostavby obytných domov v Karloveskej zátoke. Táto budova je však postavená na svahu, ktorý je od vody ešte niekoľko metrov.

V Starom Meste rozdali vrecia s pieskom

Mestská časť Bratislava – Staré Mesto rozdala obyvateľom viac ako tisíc vriec a 17,5 tony piesku, pretože do pivničných priestorov presakuje podzemná voda.

„V súčasnosti nehrozí bezprostredné nebezpečenstvo, avšak Staré Mesto opätovne odporúča obyvateľom vyniesť z pivníc všetky cenné predmety alebo predmety, ktoré môžu pri styku s vodou poškodiť majetok či zdravie ľudí. Na základe odporúčaní hasičského zboru mestská časť vyzýva obyvateľov, aby neodčerpávali vodu z pivníc, kým sa hladina Dunaja nedostane na nižšiu úroveň. Rýchlym odčerpaním vody by totiž mohla byť narušená statika budov,“ upozornil hovorca Miestneho úradu Bratislava – Staré Mesto Tomáš Halán.

Krízový štáb mestskej časti Bratislava – Staré Mesto o 15:00 vyhodnotil aktuálnu povodňovú situáciu v centre mesta.

Staré Mesto upozorňuje obyvateľov, že aj po znížení hlady Dunaja na štandardnú úroveň môže v niektorých prípadoch prísť počas nasledujúcich dvoch týždňov k presakovaniu podzemných vôd do pivníc. „V prípade ohrozenia životov sa obyvatelia majú ihneď kontaktovať so záchranármi na linke Integrovaného záchranného systému na čísle 112,“ dodal Halán.

Od elektriny je odpojených 275 odberateľov

V Bratislave sú vypnuté pre povodňovú situáciu tri trafostanice. To znamená, že od elektriny je odpojených 275 odberných miest.

Agentúru SITA o tom informovala Jana Pohanková zo Západoslovenskej energetiky (ZSE). Odberné miesta s obmedzenou dodávkou elektrickej energie pribudli v noci zo včera na dnes, a to najmä v mestskej časti Devín.

„Viac výpadkov sme zaznamenali najmä v oblasti Devínskej cesty, Jaroviec, Viedenskej cesty a Tyršovho nábrežia. Všetky ostatné zariadenia Západoslovenskej distribučnej (ZSD) v Bratislave sú v prevádzke a neevidujeme iné priesaky do trafostaníc, ani iné ohrozené zariadenia distribučnej sústavy,“ píše Pohanková.

Mimo Bratislavy boli na požiadanie odpojené tri trafostanice, a to v obci Kližská Nemá (okres Komárno) a v mestách Gabčíkovo a Patince.

Zamestnanci ZSD pokračujú v nepretržitom monitoringu ohrozených miest a zariadení v celom regióne. Dodávku elektriny chcú energetici obmedzovať len na nevyhnutný rozsah, ktorý odvráti nebezpečenstvo bezprostredného ohrozenia života, zdravia a majetku osôb. Máme zriadenú nepretržitú prevádzku Poruchovej linky. V prípade potreby sa občania môžu na ZSE obrátiť na telefónnom čísle 0800 111 567.

Lodiam v Bratislave nebezpečenstvo nehrozí

Lodiam kotviacim na Dunaji v centre Bratislavy nebezpečenstvo nehrozí. Ako agentúru SITA informovala hovorkyňa riaditeľa Štátnej plavebnej správy Jana Vadkertyová, na hlavnom toku Dunaja na nábreží hlavného mesta je ukotvených šesť lodí.

Lode sú riadne uviazané a nehrozí ich odtrhnutie. Posledných pasažierov z lodí evakuovali v stredu 5. júna o 8:00 a na lodiach je odvtedy už iba posádka.

Kapitáni lodí sú v pohotovosti a pravidelne sa hlásia Štátnej plavebnej správe v Bratislave, doplnila Vadkertyová. Ako dodala pre SITA, prevádzkovatelia pontónov na Dunaji neustále monitorujú situáciu.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ľubomír AndrassyMartin GlváčMilan FtáčnikRobert Kaliňák